Cechy wielosegmentowej osteochondrozy i zasady jej leczenia

Osteochondroza, w której występuje kilka lub prawie wszystkie odcinki kręgosłupa, nazywana jest selekcja podstawowa. W związku z tym, że problem w taki czy inny sposób dotyczy różnych działów, jego diagnoza jest czasami skomplikowana z powodu "mieszanych" objawów. W zależności od lokalizacji choroby jej objawy, przepływ i terapia są różne.

Mechanizmy występowania

Najpierw zrozumiemy, czym jest osteochondroza tego typu i dlaczego się pojawia. Wyjście pomiędzy parami kręgów kręgosłupa korzeni nerwowych korzeni których przednia jest odpowiedzialny za ruch mięśni szkieletowych i gładkich mięśni narządów wewnętrznych oraz tylnej związanego z różnymi rodzajami czułości.

Stanowią one włókna nerwowe i zawiera parę takich nerwów odcinka rdzenia kręgowego - przechodzi on z nerwów do odpowiednich organów wewnętrznych, naczyń krwionośnych, strony skóry.

Polysegmental osteochondroza powstaje, gdy różne krążków zachodzi proces zapalny, w wyniku zniszczone chrząstki i tkanki łącznej, zdarza przemieszczenie kręgów ściągnięty i korzenie nerwowe.Istnieją przypadki, w których proces wpływa absolutnie wszystkie części kręgosłupa, ale częściej - dwa lub więcej.

Dokładniej, jest chorobą dotykającą nerwów rdzeniowych, a nie rzeczywisty kręgosłup, ponieważ podział rdzenia kręgowego segmentów odpowiada anatomii kręgosłupa. Wyjątek - kręgosłupa szyjnego, gdzie istnieje dodatkowy segment (wspólną pierwszego kręgu i guz kości).

Lokalizacja i objawy

Główną cechą - ból o różnym natężeniu kręgów i mięśni, co zwiększa wraz z rozwojem problemu. W zależności od dotkniętego bólem kręgosłupa kolumny mogą występować w szyi, pleców, obręczy barkowej. Inne częste objawy - osłabienie, zawroty głowy, zmniejszenie wydajności i migreny.

Ich kompleks charakterystyczny objaw chorób różnych narządów, dlatego, że łatwo popełnić błąd w testu - dlatego powinno się sprawdzić kręgosłup. Aby to zrobić, należy odwołać się do neurologa.

Oto główne objawy związane z różnych części kręgosłupa:

Szyjki macicy

Ból w szyi, w żuchwie, mrowienie w kręgosłupie, zawroty głowy i migreny. Trudne kolej na głowie, aż zawroty głowy i omdlenia.W ciężkich przypadkach, z powodu spazmów, mózg doświadcza głodu tlenu i może być wymagana hospitalizacja.

Thoracic

Neuralgia międzyżebrowa - ból w przerwach między żebrami (pieczenie, ostry lub tępy, ból). Podczas próby kaszel, głębokie wdechy lub wydechy ból nasila się, istnieją „pleców” w okolicy serca, który przypomina chorobę układu oddechowego lub serca. Oczywiście, powinny one zostać natychmiast usunięte, odnosząc się do pulmonologa, kardiologa, a także w przypadku podejrzenia o uszkodzenie żebra - do chirurga.

Lędźwiowy

Ze względu na znaczne zakłócenia w przepływie krwi i szczypta nerwu kulszowego obserwowany ból, drętwienie w dolnej części tułowia, krocza, narządów miednicy i nóg.

Lumbosacral

Bolące lub ostre bóle specyficzne, które zwykle pojawiają się podczas ruchu, później zamieniają się w napadowe, silne, dając nogi. W takim przypadku funkcje narządów miednicy mogą być upośledzone (na przykład może być wymagana konsultacja urologa lub ginekologa). Najczęściej obserwuje się występowanie bólu w tym oddziale, ponieważ ma on duże obciążenie fizyczne.

Synchroniczna manifestacja różnych bolesnych wrażeń może być spowodowana jednoczesnym uszkodzeniem różnych części kręgosłupa. Jednak wiele objawów nie jest widocznych we wczesnym stadium.

Metody diagnozy i leczenia

Aby określić, w której strefie rozwija się choroba, poznać stopień jej nasilenia i zdecydować, jak sobie z nią radzić, zastosuj różne metody badań:

 • radiografia;
 • echografia;
 • USG;
 • rezonans magnetyczny.

Terapia ma być specyficzna dla każdego dotkniętego obszaru, ale istnieją środki, które są zawsze przepisywane (lista zmienia się w zależności od nasilenia objawów):

 • środki przeciwbólowe;
 • niesteroidowe leki przeciwzapalne (nie więcej niż 2-3 dni);
 • środki rozszerzające naczynia (konieczność rozbudowy do światła tętnicy i naczyń zwężone pod wpływem skurczu, w szczególności w przypadku kręgosłupa szyjnego);
 • chondroprotektory (do regeneracji uszkodzonych tkanek);
 • kompleksy witaminowo-mineralne (do naprawy tkanek i kompensacji zaburzeń krążenia krwi);
 • leki psychotropowe (tylko z bardzo silnym bólem i pod nadzorem lekarza).

Wraz z lekami stosowanymi w terapii zachowawczej, szeroko stosowane są metody fizjoterapii:

 • magnetoterapia (pole magnetyczne eliminuje zapalenie);
 • elektroforeza (wpływ na dotknięte obszary prądem elektrycznym o wysokiej częstotliwości);
 • terapia wodą i błotem (w celu przywrócenia mobilności, w celu ustalenia mikrokrążenia w tkankach).

Ponadto w leczeniu osteochondrozy aktywnie zaangażowanej w fizykoterapię, która pomaga:

 1. Zwolnij skurcz mięśni
 2. Zmniejsz kręgosłup
 3. Przywróć elastyczność więzadeł i mięśni
 4. Złagodzić ból i inne objawy
 5. Wzmocnij mięśniowy gorset i przywróć równowagę mięśni
 6. Aby przywrócić ruchomość kręgosłupa i jego fizjologiczne krzywe

Jest prawdopodobne, że lekarz może zalecić stosowanie środków ludowych w domu - ich lista różni się w zależności od lokalizacji choroby. Ale niezależnie od leczenia, najważniejsze jest, aby skontaktować się z lekarzem w odpowiednim czasie. Gdy polosegmentowa osteochondroza już się rozwinęła, a bóle stają się nie do zniesienia, znacznie trudniej jest sobie z nią poradzić.