Osteochondroza: objawy podczas ciąży i cechy leczenia

W czasie ciąży, oprócz zmian hormonalnych i metabolicznych w ciele, zwiększa się obciążenie kręgosłupa, ponieważ zmienia się środek ciężkości. Ze względu na zmiany metabolizmu, składniki odżywcze i płynne są gorsze w kręgach, co prowadzi do pogorszenia deprecjacji, zużycia krążków międzykręgowych. Sytuację pogarsza jeśli kobieta przed ciążą było już bóle krzyża w postaci ostrej lub przewlekłej.

W jaki sposób występuje osteochondroza u kobiet w ciąży?

Problemy w odcinku szyjnym i piersiowym kręgosłupa często diagnozowane jako zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej krążka, a są one zwykle rzadziej niż przy niższych powrotem problemów.

Objawy:

 • od kręgosłupa szyjnego - ból głowy i szyi, w tym „strzelanie”, rozszerzenie do ramion, przedramion, palców; zmniejszona wrażliwość skóry na dłoniach, zawroty głowy, uczucie „coma” gardła „i braku powietrza, upośledzenie wzroku i ciśnienie krwi spada, aż do utraty przytomności (z powodu upośledzenia przepływu krwi);
 • z części klatki piersiowej - ból w klatce piersiowej, między żebrami, między łopatkami; uczucie ucisku klatki piersiowej, ból w oddychaniu, podnoszenie rąk, nachylenie, ograniczona ruchliwość;
 • od strony okolicy lędźwiowej (zwykle objawiającej się w 2. trymestrze wraz ze wzrostem obciążenia) - zmniejszenie ruchomości, ból lub ból, bolesność i biodra; zmiany w odruchach i wrażliwości nóg.

W ostatnich tygodniach ciąży więzadła i przeguby małej miednicy nabierają większej ruchliwości, wiele procesów fizjologicznych staje się przyczyną rozluźnienia struktur, bolesność regionu lędźwiowego zostaje wzmocniona. I tylko doświadczony lekarz może zrozumieć, co bóle osteochondroza różnią się od zwykłych bolesnych odczuć dla kobiet w ciąży.

Funkcje leczenia

Oczywiście, idealna opcja - jeśli kobieta nadal w trakcie planowania ciąży przejdzie badanie i zajmie się leczeniem chorób przewlekłych. Pytanie o sposób leczenia osteochondrozy u kobiet w ciąży jest dość poważne.

Powszechnie wiadomo, że wiele leków, fizjoterapia i inne metody ekspozycji są przeciwwskazane, chyba że korzyści z leczenia przewyższają ryzyko dla przyszłej matki lub dziecka. Dlatego pierwsze miejsce należy do terapeutycznego wychowania fizycznego, masażu (który powinien być wykonywany przez profesjonalnego osteopata) i niektórych środków ludowej.

Leczenie osteochondrozy szyjnej (we wczesnym okresie ciąży):

 • masaż strefy szyi-obroży - aby wyeliminować ból, zmęczenie, poprawić krążenie krwi;
 • ciepłe okłady (napar z liści pietruszki, korzenia łopianu lub mniszka) - tkaniny nasączonej wywaru nakłada się na szyjce i na polietylenowej ciepłym ręcznikiem przez 20 minut;
 • Ćwiczenie: ramiona obrotowe, pochylając głowę na ramionach, próbując dotknąć ramię ucha, ruch kołowy, wyciągając brodę do mostka, etc.

Leczenie osteochondrozy lędźwiowej polega na wykonywaniu ćwiczeń poprawiających mikrokrążenie i zwiększających mobilność talii:

 • powolne wygięcie i zgięcie pleców w pozycji na czworakach;
 • gładki, bez szarpnięć, obraca ciało z rozciąganiem rąk w tym samym kierunku;
 • stojąc na czworakach, poruszając nogami tam i z powrotem;
 • stojąc na czworakach, kładąc ręce do przodu i do tyłu.

Również lekarz może zalecić noszenie bandaża, który zmniejsza obciążenie kręgosłupa lędźwiowego i butów ortopedycznych.

Działania podczas zaostrzenia choroby

Toksykoza kobiet w ciąży może wpływać na zaostrzenie osteochondrozy.W tym okresie kobieta pozostaje w złym stanie zdrowia, z powodu którego nie może się poruszać zbyt aktywnie. Pojawia się nietolerancja wielu produktów, co ogranicza przyjmowanie witamin i pierwiastków śladowych do organizmu. A więc jeszcze więcej kręgosłupa. Najbardziej niebezpieczna jest toksyna w późniejszych okresach, kiedy dziecko potrzebuje więcej składników odżywczych.

W początkowej fazie zaostrzenia mogą działać następujące metody:

 • ciepły prysznic lub wanna (nie na długo);
 • łatwy relaksujący masaż wzdłuż kręgosłupa.

Co dalej - natychmiast skonsultuj się z neurologiem. W zależności od ciężkości stanu, lekarz zaleci leki. Na przykład, jeśli jest to absolutnie konieczne, względnie bezpiecznie jest, aby matka i dziecko rozważyły ​​niektóre leki w postaci maści lub zastrzyków.

W przypadku zaostrzeń chorób kręgosłupa zaleca się terapię manualną. Niektórzy lekarze są pewni, że u kobiet w ciąży taka interwencja może być niebezpieczna, ponieważ powoduje przedwczesne porody. Inni eksperci twierdzą, że jest inaczej.

Ból pleców powoduje napięcie mięśni miednicy i biodra, co prowadzi do zaburzeń układu nerwowego i hormonalnego, a następnie do nadciśnienia macicy, co zwiększa ryzyko innych problemów.Dlatego dobry kręgarz może pomóc kobietom być nawet bardziej bezpieczny i szybki, niż gdyby zastosowano zastrzyki, tabletki lub maści.

Ogólnie rzecz biorąc, najskuteczniejszym w osteochondrozy podczas ciąży są ćwiczenia. Najlepiej zrobić to rano, a czas trwania podejść nie jest dłuższy niż 30 sekund. Specjalnie zaprojektowane dla kobiet w ciąży, aerobiku, fitness i jogi są dobre zarówno dla stanu fizycznego, jak i psychicznego.

Najważniejszą rzeczą jest utrzymanie zdrowia kręgosłupa, aby zapobiec pojawieniu się lub nasileniu choroby. A w przyszłości pomoże i urodzi zdrowe dziecko.

Obejrzyj wideo: Aparat do akupunktury elektronicznej TIENSnaUrsynowie.pl cz. 2 (Grudzień 2019).

Loading...