Jak diagnozuje się osteochondroza?

Destrukcyjne procesy zwyrodnieniowe ze zmianami krążków międzykręgowych oraz naruszenia integralności i funkcjonalności chrząstki i tkanki kostnej są nazywane osteochondrozy. Choroba ta musi być leczona na początkowych etapach, w przeciwnym razie doprowadzi do nieodwracalnych skutków, a nawet do niepełnosprawności.

Dlatego bardzo ważne jest zdiagnozowanie go w czasie i przeprowadzenie pełnej i odpowiedniej taktyki terapeutycznej.

Etapy diagnozy

Rozpoznanie osteochondrozy, podobnie jak każdego rodzaju choroby, rozpoczyna się od wywiadu pacjenta. Konieczne jest przeanalizowanie dolegliwości pacjenta (obecność bólu, jego natura, częstość i przyczyna wystąpienia). Inne objawy podlegają obowiązkowemu wyjaśnieniu - naruszeniu wrażliwości, stopnia ograniczenia ruchu.

Rozpoznanie osteochondrozy szyjnej wymaga wyjaśnienia dolegliwości związanych z podwyższonym ciśnieniem krwi, objawami zaburzeń krążenia mózgowego.

Następnie należy ujawnić historię choroby:

  1. Kiedy pojawiły się pierwsze objawy.
  2. Niezależnie od tego, czy przeprowadzono leczenie, które, niezależnie od tego.
  3. Po tym, jakie metody pomocy pacjentowi stały się łatwiejsze lub gorsze.
  4. Im wcześniej osoba była chora i jak często.
  5. Czy istnieje jakakolwiek szkoda związana z pracą.
  6. Styl życia pacjenta.

Następnie następuje inspekcja. Zwraca uwagę na postawy, chodu, pragnienie chorego podjąć pewną postawę, aby złagodzić ten stan. Obecność lub nieobecność krzywizny kręgosłupa fizjologicznych wychyleń i asymetria ramion i łopatkami świadczą na korzyść obecności choroby zwyrodnieniowej stawów.

Uznano wysokość, wagę, proporcjonalność budowy. Określa się stopień ograniczenia ruchów i siłę mięśni kończyn.

Ponadto, specjalista prowadzi odruchy neurologiczne badania młot i stopień utraty czucia.

Osteochondroza kręgosłupa szyjnego jest ważne, aby odróżnić od przewlekłego niedokrwienia mózgu w wyniku chorób naczyniowych, miażdżycy tętnic, patologii serca.

Dodatkowe techniki diagnostyczne

W jaki sposób osteochondroza zostaje zdiagnozowana za pomocą dodatkowych technik? Niezawodnie określić obecność procesów patologicznych rdzeniowych struktury jest możliwe za pomocą promieniowania rentgenowskiego, wyznaczona i obrazowania metodą rezonansu magnetycznego.

Radiografia

Bardzo ważne w rozpoznaniu tej choroby jest radiografia. Dzięki tej niedrogiej i niedrogiej metodzie możliwe jest prawie w 100% określenie zwężenia odstępu między kręgami, obecności stwardnienia subchondrialnego i osteofitów.

Jak zdiagnozować naruszenia niektórych odcinków kręgosłupa za pomocą zdjęć? W przypadku działu szyjki macicy obowiązkowe jest zrobienie zdjęcia z ujęciem górnego kręgu piersiowego i podstawy czaszki. Aby zbadać dolną część pleców, musisz złapać i sacrum. Umożliwi to dokładne wyodrębnienie wszystkich zmian i podanie im prawidłowych szacunków.

CT i MRI

Możliwości tych nowoczesnych technik pozwalają bardzo dokładnie określić patologiczne procesy i stopień ich nasilenia. Za ich pomocą można na przykład określić obecność i lokalizację przepukliny.

Należy zauważyć, że pacjent jest kierowany do CT lub MRI tylko w ostateczności. Wystarczy zwykłe badanie rentgenowskie.

Testy laboratoryjne są przepisywane, gdy istnieje potrzeba określenia innych, współistniejących chorób.

Diagnostyka różnicowa

Aby przypisać prawidłowego leczenia i udoskonalanie innych chorób, które mogą być czyhających pod objawów choroby zwyrodnieniowej stawów, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki różnicowej. Potrzeba jej wykonania polega na tym, że istnieje szereg objawów, które są identyczne w różnych stanach chorobowych. Można je podzielić na kilka grup:

  1. Osteochondroza należy odróżnić od zaburzeń rozwojowych, spondilodistrofii, obecność nowotworów i przerzutów do kręgosłupa. Rozpoznanie różnicowe odbywa się również i zapalne (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, gruźlica, zapalenie szpiku).
  2. Patologia narządów wewnętrznych. Należą do nich choroby wieńcowej, zapalenie trzustki, zapalenie żołądka, choroba wrzodowa, zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc (zróżnicowanie jest przeprowadzane z osteochondroza szyjnego i piersiowego), odmiedniczkowe zapalenie nerek, kamica nerkowa, lub kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie przydatków, resekcja (ze zniszczeniem kręgosłupa w dolnym odcinku piersiowym i lędźwiowym ).
  3. Choroby związane z układem nerwowym. Ból pleców może przejawiać się w rozwoju stanów ostrych jak zapalenie opon mózgowych, polyradiculoneuritis, nerwiak, nerwic.

Jeśli istnieje podejrzenie obecności niektórych z powyższych chorób, konieczne jest poddanie serii badań. Są to ogólne i biochemiczne badania krwi, analiza moczu, ultrasonografia serca i narządów wewnętrznych, CT i MRI.

Obejrzyj wideo: Jak zwalczyć starość i choroby! (Styczeń 2020).

Loading...