Funkcje fizjoterapii dla osteochondrozy

Procedury fizjoterapeutyczne dla osteochondrozy mogą mieć istotny pozytywny wpływ na stan pacjenta. Wiele z nich nie jest pokazanych w ostrym okresie.

Zaletą fizjoterapii

Zaletą fizjoterapii jest ich miejscowy efekt selektywny, a także zdolność wywierania działania leczniczego na głęboką tkankę. Ponadto, w przypadku osteochondrozy szyjnej, działanie występuje na obszarze szyi, obręczy barkowej oraz w osteochondrozie obszaru lędźwiowego - dolnej części pleców, okolicy pośladka.

Dzięki fizjoterapii można osiągnąć mniejsze dawki leków. Pobudza układ odpornościowy, ma działanie przeciwzapalne, pomaga zapobiegać nawrotom. Efekt fizjoterapeutyczny poprawia mikrokrążenie krwi, optymalizując dostęp tlenu i składników odżywczych do dotkniętych tkanek.

Metody fizjoterapii stosuje się zarówno oddzielnie, jak iw połączeniu z innymi metodami lub procedurami. Stosuje się mieszaniny błota, energię elektryczną, fale świetlne, wpływ termiczny.

Najbardziej odpowiednie odmiany

Najczęściej do osteochondrozy szyjnej i innych lokalizacji przepisuje się następujące procedury fizjoterapii:

  1. Elektroforeza jest przepisywana bardzo często.Ciało pacjenta przenosi ciepło, które aktywuje przepływ krwi, zmniejsza stan zapalny, łagodzi ból, dyskomfort. W konsekwencji ruch jest ułatwiony. Obecność u pacjenta rozruszników serca lub innych metalowych obiektów w ciele powoduje, że ta metoda jest dla niego przeciwwskazana.
  2. Pulsujące prądy o niskiej częstotliwości są również szeroko stosowane. Działając bezpośrednio na zakończenia nerwowe, mają one znaczący efekt przeciwbólowy.
  3. Terapia diadynamiczna wpływa na tkanki o różnych prądach. W rezultacie ból staje się mniejszy, mięśnie spazmatyczne rozluźniają się.
  4. Zmodulowany prąd sinusoidalny odnosi się również do elektroforezy. Parametry dobierane są indywidualnie dla natężenia bólu pacjenta.
  5. Przezskórna neurostymulacja elektryczna skutecznie wpływa na ostry ból. Stosuje się poduszki hydrofilowe. Ta procedura zapewnia aktywację zakończeń nerwowych.
  6. Jedna z odmian UFO aktywuje syntezę w organizmie witaminy D. Promuje wchłanianie wapnia. UFO usuwa również stany zapalne, działa przeciwbólowo.
  7. Magnetoterapia ma wpływ, tworząc pole magnetyczne, które powstaje bezpośrednio na lokalizacji pacjenta.
  8. Terapia wibracyjna polega na działaniu ultradźwięków. Wspomaga łagodzenie bólu, aktywuje reparacyjne funkcje tkanek.
  9. Terapia falami uderzeniowymi odbywa się za pomocą fali akustycznej. Optymalizuje łóżko mikrokrążeniowe, zmniejsza zespół bólowy.
  10. Leczenie laserowe wspomaga naprawę tkanek, szybsze gojenie się ran. Usuwa stany zapalne, znieczula, aktywuje procesy metaboliczne.

Fizjoterapia osteochondroza szyjki macicy to bardzo skuteczna pomocnicza metoda leczenia. W ten sposób możliwe jest zmniejszenie bólu w okolicy szyjki macicy, a także w głowie, poprawa dopływu krwi do mózgu, zmniejszenie skurczu mięśni i zwiększenie objętości ruchów okolicy szyjnej.

Z tłumaczeniem z greckiego "physio" i "terapia" oznacza "traktowanie z natury". Procedury fizjoterapii są całkowicie bezbolesne, nie kosztowne finansowo, ale niezwykle przydatne, skuteczne. Dlatego nie zapominaj o nich jako o innej wartościowej metodzie leczenia schorzeń kręgosłupa.

Procedury fizjoterapeutyczne nie powinny być przepisywane przez pacjenta sobie.Tylko specjalista wie, które procedury fizjoterapii będą najbardziej istotne dla każdego pacjenta indywidualnie.

Obejrzyj wideo: Ola Malinowska - Jak ukoić ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa?