Co mówi ból w klatce piersiowej w osteochondrozy?

Osteochondroza odnosi się do destrukcyjnych chorób kręgosłupa. Jego głównym objawem jest ból, który jest zlokalizowany nie tylko w miejscu urazu, ale także może promieniować do innych miejsc, udając różne choroby.

Z tego powodu konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki różnicowej z migreną, nadciśnieniem, patologią układu oddechowego, a także ustalenie, czy klatka piersiowa może skrzywdzić osteochondroza.

Często, gdy nadużycie szyjny i piersiowy odcinek oznaczony uczucie w klatce piersiowej, bardzo przypomina dławicy piersiowej lub innych chorób serca, z których wielu w przypadku braku odpowiedniego leczenia może prowadzić do utraty życia. Dlatego bardzo ważne jest, aby zrozumieć, co spowodowało ból w mostku z osteochondroza.

Przyczyny bólu

Wskutek pewnych czynników (nadmierna aktywność fizyczna, siedzący tryb życia, częste przeziębienia, dziedziczna predyspozycja) rozpoczyna proces zmiany dysków międzykręgowych. Są to zakłócony pokarm, są cieńsze, stają się bardziej płaskie.

To znacznie zmniejsza odległość między kręgami, które zaczynają dotykać powierzchni, są przemieszczane i zdeformowane. Ponadto jądro dysku wykracza poza granice i tworzy przepuklinę.

naczyń krwionośnych i nerwów, w bezpośrednim sąsiedztwie kręgosłupa sprężonego odkształconego pierścienia i jest utworzona kostnych przyrosty - kostne - drażnić je. Proces ten przejawia się klinicznie w postaci bólu, który jest zmienny.

Diagnostyka różnicowa

Aby być w 100% pewnym, że jest to kwestia choroby kręgosłupa, jest to trudne, ponieważ naruszenie zakończeń nerwowych ma bardzo różne oznaki. Ale niektóre z głównych objawów, które umożliwiają odróżnienie innej choroby od osteochondrozy można zidentyfikować:

  1. Często ból jest zlokalizowany w uszkodzonym segmencie i daje klatkę piersiową, plecy, bok tułowia. Wraz ze zmianami w odcinku szyjnym powstają objawy upośledzonego krążenia mózgowego (zespół tętnic kręgowych).
  2. Pojawia się lub nasila podczas oddychania lub obracania ciała.
  3. We włóknach mięśni położonych w pobliżu uszkodzonego wydziału rozwija się spazm.
  4. Ból towarzyszy drętwieniu kończyn górnych lub innym zaburzeniom wrażliwości.
  5. Cierpienie nie zmniejsza się, jeśli zmienisz pozycję tułowia (z dusznicą bolesną staje się łatwiejsze dla pacjenta, jeśli siada lub stoi).
  6. Nitrogliceryna w osteochondrozie nie przynosi ulgi, ale przyjmowanie środków przeciwbólowych lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych skutecznie powstrzymuje atak.

Należy również zauważyć, że przy zapaleniu oskrzeli lub zapaleniu płuc często występuje wysoka temperatura, która nie jest charakterystyczną manifestacją osteochondrozy.

Oprócz rozliczania diagnozy głównych objawów, pacjent musi przejść dodatkowe badania, po których lekarz może postawić ostateczną diagnozę.

Jest to radiografia odcinka klatki piersiowej, odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa, EKG, USG. W razie potrzeby specjalista kieruje się do CT lub MRI.

Jeśli ból w klatce piersiowej występuje z osteochondrozą, należy natychmiast udać się do lekarza, ponieważ pod tym objawem można ukryć niebezpieczną chorobę, która prowadzi do katastrofalnych skutków w przypadku braku szybkiej pomocy.

W przypadku, gdy stan ten jest spowodowany zaburzeniami struktury kręgosłupa, należy przeprowadzić kompleksowe leczenie, w tym przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, leków normalizujących krążenie krwi i przywracających chrząstkę, a także systematyczne szkolenie z fizjoterapii.

Stabilną remisję osiąga się również dzięki stosowaniu terapii manualnej i masażu klasycznego, regularnych ćwiczeń, technik fizjoterapii.