Osteochondroza kręgosłupa piersiowego: objawy i leczenie

Osteochondroza jest zwyrodnieniowo-dystroficznym procesem kręgosłupa. Ludzki kręgosłup składa się z tkanki kostnej, tkanki chrzęstnej, więzadeł i mięśni.

Tkanka kostna jest najbardziej wytrzymała, na której leży główna funkcja podpory. Tkanka chrzęstna zapobiega zacieraniu się kości, zapewnia mobilność i amortyzację. Więzadła wspierają kręgosłup w ich integralności, zapobiegając nadmiernej ruchliwości i dyslokacji. Mięśnie są głównym wsparciem kręgów. Zapewniają ruch i ochronę dzięki temu, że ładują się pod normalnym tonem i równowagą.

Funkcjonalne naruszenie dowolnego elementu pociąga za sobą awarię w całym systemie.

Przyczyny zmian w kręgosłupie:

 • wiek;
 • urazy;
 • nadwaga;
 • zaburzenia metaboliczne;
 • hipodynamia, siedzący tryb życia;
 • niewłaściwe podnoszenie ciężarów;
 • choroby przewlekłe;
 • złe nawyki;
 • osłabienie mięśni;
 • stres;
 • dziedziczne choroby układu mięśniowo-szkieletowego.

Dwie najczęstsze przyczyny zmian to wiek i brak aktywności. Proces regeneracji zmniejsza się z każdym rokiem, a obciążenie kręgosłupa pozostaje takie samo lub wzrasta z powodu nadwagi, stylu życia.

Początkowe objawy osteochondrozy w odcinku piersiowym są zauważane przez innych, gdy wskazują na nieprawidłową postawę. Często przygnębienie w pracy wskazuje na zmiany w okolicy klatki piersiowej.

Etapy choroby

1 stopień osteochondrozy przed 40 rokiem życia przejawia się u co trzeciej osoby. Dyski międzykręgowe stają się cieńsze, chrząstki stawów są usuwane. Obrazy MRI pokazują przepukliny, wypukłości, osteofity. Przy dobrym aparacie mięśniowym i więzadłowym osoby, zmiany te nie są jeszcze bardzo zaniepokojone. Nie ma ostrego bólu, chociaż występują nieprzyjemne objawy:

 • sztywność;
 • nieprzyjemne odczucia przy zginaniu;
 • sztywność w plecach rano;
 • zmiana postawy;
 • zwiększona kifoza;
 • ból, dyskomfort podczas łopotania;
 • w obszarze cervico-thoracic pojawia się stożek ("garb wdowy").

Ludzie, którzy prowadzą aktywny tryb życia, rano może wystąpić poczucie niepełnego powrotu do zdrowia po treningu. Łącząc łopatki, nieprzyjemne odczucia znikają.

Prawe plecy nie mogą wytrzymać przez długi czas - kręgosłupy wracają na swoje miejsce, kifoza rośnie. Zagęszczanie, ugięcie jest naturalną adaptacją kręgosłupa do równomiernego rozkładu obciążenia, gdy zmiany zachodzą w poszczególnych segmentach kręgosłupa.

Przy 2 stopniach osteochondrozy obserwuje się sztywność, ból pleców, trudności podczas podnoszenia ramienia. Przy 3 i 4 stopniach chroniczne bóle są dodawane, atrofia mięśni ramienia, unieruchomienie. Na tle nerwobólów postęp choroby układu sercowo-naczyniowego. Często rozwija się tachykardia z osteochondrozą okolicy klatki piersiowej.

Kiedy pojawia się przepuklina, pojawia się reakcja autoimmunologiczna - mięsień jest spazowany, krążenie krwi zostaje przerwane. Objętość krwi w mózgu jest mniejsza. OUN daje sygnał do zwiększenia liczby skurczów serca w celu zwiększenia ciśnienia. Serce bije częściej, ciśnienie w naczyniach wzrasta, krew płynie do mózgu.

Zwiększone ciśnienie, tachykardia - jest wymuszoną miarą ciała w celu przywrócenia żywienia. Ból kręgosłupa piersiowego promieniuje do serca, płuc, żołądka. W ostrym osteochondrozie pacjent skarży się na ból nawet po złagodzeniu objawów.

Przepukliny, wypukłości, osteofity - zjawiska nie są rzadkie, na zdjęciach znajdują się co trzeci pacjent. Guzy te są niebezpieczne, ponieważ powodują łańcuch reakcji autoimmunologicznych - obrzęk, zaburzenia krążenia, skurcz mięśni.

Leczenie

Jeśli nie jest to nieprzyjemne uczucie z tyłu na wysokości łopatek, to zaczęło się zmieniać postawy, coraz trudniej utrzymać plecy proste, to trzeba iść do lekarza na badania i poradę. Jest to jedyna rzecz do zrobienia w przypadku osteochondrozy w okolicy klatki piersiowej.

Musisz upewnić się, że kifozy, ból, sztywność - to tylko objawy choroby zwyrodnieniowej dysku, a nie raka lub chorób przewlekłych piersiowego. Rozpoznanie choroby jest możliwe tylko w placówce medycznej, po wykonaniu radiografii, tomografii komputerowej lub MRI.

Lekarz będzie mógł zobaczyć tylko wspólne zmiany kręgosłupa w dotyku i kontroli wzrokowej. Kręgi i dyski kręgowe, a także więzadła są ukryte pod mięśniami.

Tradycyjnie, w chorobach układu mięśniowo-szkieletowego stosowanych leków, diety, ćwiczeń, manipulacji, aby poprawić krążenie, łagodzi ból i korekcji postawy.

Leki

Środki przeciwbólowe (wstrzyknięć, tabletki, żele, kremy, maści), hondroprotektory, witaminy i suplementy mineralne w celu przyspieszenia regeneracji i wzmocnienie układu immunologicznego. Zastrzyki, tabletki NSAID są przepisywane przez lekarza.

Maści nakłada się na plecy za pomocą ruchów masażu, aby złagodzić obrzęk mięśni, poprawić krążenie krwi. Najlepiej używać maści-chondroprotektorów, które mają nie tylko działanie przeciwbólowe, ale także przywracają stawy.

Również chondroprotektory można dobrze przyjmować w postaci kapsułek i zastrzyków. Są to skumulowane właściwości, są brane przez kurs, są skuteczne do przywracania stawów i więzadeł. Multiwitaminy, kompleksy mineralne będą wspierać układ odpornościowy. W ostrym osteochondrozie pacjenci przepisują leki nootropowe, neuroprzekaźniki lub środki uspokajające w celu złagodzenia bólu.

Dieta

Prawidłowe odżywianie przyspiesza powrót do zdrowia i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób. Ważne jest nie tylko zapewnienie organizmowi wystarczającej ilości, ale także przyspieszenie procesu metabolizmu. W przypadku osteochondrozy ważne jest, aby organizm otrzymał wszystkie pierwiastki śladowe dla tkanki chrzęstnej, stawowej i mięśniowej. Białka, tłuszcze, węglowodany z pewnością muszą być obecne na stole.

Aby zmniejszyć wagę, lepiej stosować zrównoważoną dietę, a nie programy mono. Upewnij się, że na stole są produkty mleczne, owoce, suszone owoce, orzechy, płatki zbożowe.Preferowanie złożonych węglowodanów i monitorowanie zawartości cukru jest obowiązkowe.

Korekta postawy

Szukam kogoś, kto siedzi od dłuższego czasu. Będąc zaangażowanym w pracę, osoba nie może stale monitorować prawidłowej pozycji. Zmęczone mięśnie odciągną ramiona. Zakładaj korektory lepiej w drugiej połowie dnia, przez 2-3 godziny.

Terapeutyczny trening fizyczny

Program dotyczący bezpieczeństwa i higieny pracy wymaga wprowadzenia 15-minutowych ćwiczeń odnowy biologicznej 2 razy w ciągu dnia pracy w wielu organizacjach. Ta praktyka była od dawna stosowana przez systemy "produkcji bez kosztów".

Zdrowi pracownicy pracują znacznie wydajniej, cierpią mniej. Fitness rehabilitacyjny pomaga przywrócić mięśniom, ruchomości stawów, przywraca ruch danej osobie.

W ramach programów rehabilitacyjnych funkcjonują państwowe, a także prywatne instytucje medyczne, kluby sportowe, sale fitness. Centra V.Dikul i S.Bubnovsky zyskały szeroką popularność w Rosji i za granicą. Programy do ćwiczeń terapeutycznych lekarza kolegium do ćwiczeń fizycznych Alexandra Bonina są również wysyłane do rehabilitacji.

Poza autorskimi programami tych ośrodków, istnieją odnawiające kierunki: pilates, stretching, bodyflex, yoga.Każda osoba ma możliwość wyboru kierunku do swojego upodobania i utrzymania kręgosłupa, nawet bez wychodzenia z domu.

Manipulacja

Masaż, fizjoterapia są potrzebne, aby złagodzić napięcie mięśni, złagodzić ból, poprawić postawę. Kiedy metody naukowe nie działają, możesz przejść do vertebrorevitology, akupunktury, terapii manualnej. Po sondażu specjaliści medycyny integracyjnej sami zalecają najbardziej odpowiednią opcję leczenia.

Kiedy leczenie jest konieczne, aby pamiętać, że aby pozbyć osteochondroza Impossible - dystroficznych zmian zwyrodnieniowych, które rozpoczęły się w tym samym segmencie, będzie pociągać za sobą zmiany w organizmie. Każdego roku liczba zmian wzrasta, ponieważ starzenie się jest nieuniknione.

Osoba nie jest w stanie cofnąć czasu, ale może w pełni dostosować się do sytuacji i stworzyć warunki, w których choroba nie będzie się rozwijać.

Obejrzyj wideo: Biomag - Jak walczyć z bólem stawów i kręgosłupa? (Grudzień 2019).

Loading...