Masaż osteochondrozy jako pełnoprawnej metody leczenia

Na chorego kręgosłupa obciążenie rozkłada się inaczej niż zdrowe, co prowadzi do napięcia i skurczu mięśni. Z tego powodu, a także z powodu bólu, tonus mięśni pleców i kręgosłupa w szczególności wzrasta patologicznie nierównomiernie.

Jest to skurcz pobliskiej części mięśniowej kręgosłupa, który przyczynia się do powstawania zespołu bólowego w osteochondrozy. A ból ​​wspiera skurcze mięśni. Więc patologiczne "błędne koło" jest naprawione.

Ponadto, nieregularne skurcze mięśni może doprowadzić do tego, że kręgi będą przenoszone i są zablokowane w nieprawidłowej pozycji. To tylko prowadzi do jeszcze większych zmian patologicznych.

Po gorącej dyskusji na temat tego, czy jest to możliwe do zrobienia masażu z osteochondroza, czy to pomaga, po wielu próbach, błędy lekarzy i kręgarzy mają się wierzyć, że osteochondroza masaż może i powinno być zrobione, ale tylko pozorną remisji. Jeśli wystąpi zaostrzenie, masaż jest wyraźnie przeciwwskazany.

Odpowiedź na pytanie, ile sesji masażu jest potrzebne, zależy od wielu czynników:

 • stopień osteochondrozy,
 • ogólny stan pacjenta,
 • rodzaj wpływu.

Cechy ostrego okresu osteochondrozy

Masaż leczniczy pomaga rozluźnić mięśnie. Jeśli mięśnie są w spazmatycznym, powściągliwym stanie, wtedy prosty dotyk może spowodować ból.

Przyczyny, dla których warto go porzucić w ostrym okresie choroby, są w pewnym stopniu. Po pierwsze, dzięki masażom nasila się napływ krwi do strefy objętej stanem zapalnym. Po drugie, obrzęk wzrasta wraz ze wzrostem przepływu krwi. Po trzecie, w wyniku wzrostu obrzęku choroba się pogorszy.

Ponadto jest przeciwwskazany w konkretnym przebiegu choroby. Dlatego kurs masażu należy uzgodnić z lekarzem, który doradzi, jaki rodzaj masażu jest w tym przypadku najbardziej optymalny.

Cele masażu terapeutycznego:

 1. Zwalczanie skurczu mięśni. Z pozytywnym skutkiem mięśnie się rozluźniają, poprawia się ruchliwość kręgów. Ponadto, zatrzymuje się także wpływ nacisku na napięte mięśnie na naczynia krwionośne i włókna nerwowe.
 2. Poprawić ukrwienie wszystkich patologicznie zmienionych struktur kręgosłupa, a także ich unerwienie dzięki efektowi odruchowemu efektu.Zapewnia to dostęp do patologicznie zmienionych struktur tlenu, składników odżywczych, co przyczynia się do ich naprawy.
 3. Drenaż limfatyczny jest zoptymalizowany, obrzęk zatrzymany.
 4. Dzięki przewlekłej postaci choroby masaż sprzyja przywróceniu siły, objętości ruchów patologicznie zmienionych, zanikłych mięśni.

Rodzaje ekspozycji

Istnieje kilka rodzajów masażu stosowanych przeciwko osteochondrozy.

Klasyczny

Ta opcja jest najczęściej używana, jest bardziej znana. Może być stosowany do osteochondrozy dowolnej lokalizacji. Całe plecy są masowane wszystkimi częściami kręgosłupa.

Pacjent leży, lekarz działa na skórę i aparat muskularny z rękami. Wszystkie techniki są z konieczności miękkie, ale pewne. Kierunek ruchu odpowiada kierunkowi naczyń.

Najpierw masuje się szyję, a następnie dalej w kierunku pośladków. Najpierw pracują zdrowiej, a potem stopniowo przechodzą na chorego.

Can

Ta opcja jest bardzo popularna. Jego istotą jest odruchowy wpływ na naczynia i zakończenia nerwowe. Przeprowadza się go za pomocą ruchów w określonych kierunkach, nie bezpośrednio za pomocą rąk, ale za pomocą słoików silikonowych. Wrażenia są dość intensywne.

Aby zapewnić niezakłócony ruch, należy użyć kremu do masażu lub oleju. Ruchy wykonywane są zarówno od góry w dół od obszaru szyi, jak i odwrotnie. Banki opisują różne kształty.

Czas trwania tej procedury wynosi około 10 minut. Po zakończeniu należy położyć około 20 minut. Nie zaleca się powtarzania wcześniej niż 3-4 dni.

Odkurzanie

Masaż próżniowy jest podobny do masażu puszkowego, ale wykonywany jest nie przez banki, ale przez aparat. Pozytywnym aspektem w tym przypadku jest to, że sam terapeuta może zmienić efekt podciśnienia, który jest tworzony w próżni, a tym samym wpływają na siłę uderzenia.

Z tego powodu czas ekspozycji można wydłużyć do pół godziny. Pomaga to zwiększyć skuteczność procedury. Możesz także zmienić dysze. W ten sposób osiąga się maksymalną korzyść i minimalną bolesność.

Spot

Ten rodzaj jest przeznaczony do pracy z pojedynczymi punktami zwrotnymi. Może być stosowany do zaostrzenia, wpływając na pewne punkty. Wykonuje go tylko specjalista.

Możesz działać przez długie naciśnięcie pewnych punktów refleksologicznych. Trwa około 10 minut.Efekt ten jest skuteczny w bólu. Drugi rodzaj wpływu jest słabszy, krótkoterminowy - około 30 sekund. Służy do wpływania na napięcie mięśni.

Z reguły efekty specjalne są rzadko używane w izolacji. Zwykle wykonywane są w połączeniu z resztą masażu.

Tajski

Ta opcja jest rzadko używana, pomimo jej skuteczności. Zawiera elementy i klasyki, oraz precyzyjne efekty, a także dodatkowe opcje terapii manualnej. Jednak cały problem polega na niemożności znalezienia profesjonalnych masażystów tego typu masażu. Możesz liczyć na usługi mistrza tylko w wyspecjalizowanych ośrodkach.

Self-masaż

Samo masaż jest najbardziej poszukiwany dzięki osteochondrozy szyjnej, ponieważ ta lokalizacja jest najbardziej dostępna. Aby dokładnie ustalić, jak wykonać masaż sam, skonsultuj się z terapeutą masażu.

W ten sposób gładząc boki palców lub miękkie powierzchnie dystalnych paliczków palców.

Funkcje

Specjalnie opracowane techniki są odpowiednie dla różnych działów kręgosłupa.

Oddział klatki piersiowej

Technika masażu klasycznego osteochondroza regionu piersiowego zapewnia ruch taki sam jak w innych oddziałach. To jest głaskanie, trzęsienie, tarcie, ugniatanie. Zastosowano niewielkie wibracje. Techniki perkusyjne są wykluczone.

Dużą wagę przywiązuje się do obszaru między łopatkami. Po relaksującym preparacie badane są również podsekcyjne grupy mięśniowe. W tym przypadku penetrują one nieznacznie pod łopatką.

Strefa kołnierza

Nie jest trudno zrozumieć, jak wykonać masaż strefy kołnierza od osteochondrozy. Jest to istotne w przypadku zmian w obrębie szyjki macicy. Pokazane są standardowe techniki, preferowane jest ugniatanie.

To właśnie podczas osteochondrozy tego działu można skutecznie stosować samo-masaż, ponieważ ta część kręgosłupa jest najbardziej dostępna dla masażu. Obejmuje to obszar ze strefy wzrostu włosów i nieco poniżej ramion.

Kark jest gładzony w miejscu patologii za pomocą ciasno wciśniętej dłoni. Następnie ruchy są wykonywane z dużą siłą nacisku. Następnie wydać przez pady palców, aby szlifowanie z powierzchni bocznych do kręgosłupa.

Na koniec wykonuje się wyrabianie.Właśnie ten ruch w masażu strefy kołnierza zajmuje większość czasu. W sumie wykonuje się 6-7 ruchów po 30 sekund.

Specjalne urządzenia do leczenia osteochondrozy

Masażery z osteochondrozy są bardzo popularne. Są istotne, gdy nie ma czasu na masaż lub niewygodnie jest zrobić to samemu. Są również popytu, ponieważ mogą być używane w dowolnym czasie wolnym. A niektóre można wykorzystać w samochodzie, w pracy.

Istnieją następujące rodzaje masażystów:

 1. Ręczna podczerwień. Uaktywnia krążenie krwi, zatrzymuje skurcz i bolesność. Po zaczerwienieniu skóry zaleca się uzupełnienie go samodzielnym masażem.
 2. Ręczny elektryczny masażer. Jego działanie polega na ruchach wibracyjnych.
 3. Akumulator do masażu. Wygodny w podróży dzięki baterii.
 4. Poduszka do masażu. Można go przymocować do oparcia w samochodzie i na fotelu roboczym. Powoduje miękkie ruchy wibracyjne, zapobiegając w ten sposób zastojowi krwi w obszarze niektórych oddziałów i bólu.
 5. Motyl. Ta opcja jest przymocowana bezpośrednio do szyi.

Masaż z osteochondrozy jest pełną i właściwą metodą leczenia, jeśli jest odpowiednio i terminowo. Zmniejszy to ból, przywróci względną funkcjonalność mięśni i ilość swobodnego ruchu.

Loading...