Osteochondroza i jej wpływ na stan nóg

Wraz ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgów i krążków międzykręgowych dochodzi do zniszczenia chrząstki i tkanki łącznej. W wyniku zmniejszenia dystansu między kręgami, nerwy podrażnione ulegają stanom zapalnym i pojawia się ból, światło naczyniowe zwęża się, a odżywianie różnych części ciała zostaje zakłócone.

W szczególności pacjenci z osteochondrozy opisują swój stan jako "podający nogę". To naprawdę tak: ból, który pojawił się w kręgosłupie, napromieniowuje kończyny.

Rozwój problemu

Postępująca osteochondroza objawia się tym, że trudno jest chodzić, odczuwa drętwienie, mrowienie w nogach. Zrozumieć, jak powstają te uczucia, jest to możliwe dzięki obrazowaniu rezonansem magnetycznym, które pozwolą skorelować zmian patologicznych kręgosłupa (jeśli w ogóle) z bolesnym uczuciem w nogach.

Większość młodych pacjentów narzekających na chroniczny ból pleców promieniujący do nogi, MRI pokazuje degenerację krążków międzykręgowych. Ale należy zauważyć, że zwyrodnieniu nie towarzyszą zespoły bólowe u 30% badanych pacjentów, a eksperci uważają, że jest to spowodowane pewnymi cechami anatomicznymi - na przykład niską wrażliwością krążków na podrażnienie.

Nogi bolą częściej z osteochondrozą lędźwiową. Jeśli chodzi o raka szyjki choroby zwyrodnieniowej krążka, to zwykle prowadzi nie tylko uczucie ciężkości w nogach, ale również uczucie ogólnego osłabienia - ze względu na fakt, że zakłócony moc mózgu.

Ale ponieważ nieprzyjemne odczucia w kończynach dolnych są objawem różnych chorób, ważne jest, aby odróżnić je od problemów z kręgosłupem, aby przepisać odpowiednie leczenie. Może to zrobić tylko doświadczony lekarz. Jeśli bolą Cię nogi, na początek warto zwrócić się do terapeuty, a on przepisze egzaminy od różnych specjalistów. Może to być:

 • kardiolog;
 • chirurg naczyniowy;
 • nefrolog;
 • ortopeda.

Główne objawy

rachiopathy w każdej części charakteryzuje się skurcz mięśni: reakcją ochronną organizmu, stanu zapalnego i zaburzenia stabilność kręgów. Osteochondroza kręgosłupa objawia się różnymi objawami, które są bardzo podobne do problemów z innymi narządami.

 • Wrażenia z bólu w dolnej części pleców ze wzrostem intensywności. Rozprzestrzenianie się bólu na pośladkach, biodrach, nogach.
 • Zmiana chodu - drżenie, zatrzymanie się przy chodzeniu (tak zwane chromanie pseudoterminalne). Aby odróżnić ten stan od zapalenia naczynia tętniczego naczyń, konieczne jest wykonanie USG naczyń.
 • zespół mięśnia brzuchatego - A ostry, tępy lub dokuczliwe ból, kurcze mięśni łydki, podobne do stanu przewlekłej niewydolności żylnej (ale bez obrzęku i wystające żyły).
 • Zimno w nogach (zwykle w obszarze podudzia i stopy) - należy odróżnić od choroby, co prowadzi do skurczu naczyń krwionośnych.
 • Zmniejszenie lub utrata czucia, osłabienie odruchów pieszych - konieczne jest, aby odróżnić od obwodową neuropatią cukrzycową.

Zwykle, gdy ból osteochondrozy podawany jest tylko w jednej nodze, a po odpoczynku znika. Ale poczucie spokoju jest zwodnicze: problem pozostaje, więc jeśli mogą wystąpić powikłania pozostawione nieleczone - z dysfunkcją narządów miednicy do atrofii mięśni oraz całkowitą utratę wrażliwości stóp.

Metody diagnozy i terapii

Aby dowiedzieć się, czy przyczyną bólów krzyża jest naprawdę słabość i ból w nogach, trzeba zdać kompleksowe badanie. Można mianować:

 • ogólne i biochemiczne badanie krwi;
 • radiografia;
 • USG naczyń krwionośnych;
 • angiografia;
 • CT / MRI.

Lekarz zbierze wszystkie niezbędne dane. Powinien wiedzieć, kiedy pacjent pierwszy raz poczuł nieprzyjemne doznania, czy doszło do jakiejkolwiek kontuzji.

Będzie zainteresowany naturą bólu, jego intensywnością, czy promieniuje w kończynach i gdzie jest odczuwany, czy ruch różnych części kręgosłupa jest pogarszany i czy występują jakiekolwiek zakłócenia wrażliwości różnych stref. Konieczne jest również sprawdzenie odruchów kończyn dolnych.

Leczenie polega na usunięciu obciążenia kręgosłupa. W przypadku ostrego bólu zalecany jest odpoczynek w łóżku - konieczne jest położenie się na twardej powierzchni za pomocą wałka lub poduszki pod kolanami.

Zalecane leki, które muszą wyeliminować ból, usunąć stany zapalne i skurcze, przywrócić krążenie krwi i procesy metaboliczne. Ponadto lekarz zaleca sesje fizykoterapii - laseroterapię, magnetoterapię, akupunkturę itp. Pomogą poprawić stan mięśni, regulują krążenie krwi.

Masaż, który jest przepisywany po usunięciu stanu zapalnego, pozwala zmiękczyć lub wyeliminować bolesność, obrzęk i osłabienie, normalizuje mięśnie troficzne. Można zastosować masaż klasyczny lub akupresurowy (z efektem na punkty akupunkturowe). Skuteczna terapia manualna, która ma na celu wyeliminowanie głównej przyczyny bolesnych wrażeń - ściskanie korzeni nerwowych.

Leczenie byłoby niekompletne bez ćwiczeń terapeutycznych, co zwiększy napięcie mięśni, zapewni elastyczność organizmu. Ale ze słabością nóg, na przykład, czynności energetyczne są wykluczone. Dlatego wszystkie ćwiczenia powinny być wybierane tylko przez specjalistę.

Leczenie chirurgiczne jest wskazane tylko wtedy, gdy metody zachowawcze są nieskuteczne, jak również z silnym bólem, całkowitą utratą wrażliwości na kończynę lub nieprawidłowościami narządów wewnętrznych.

Obejrzyj wideo: Ćwiczenie PLANK — wzmocnij całe ciało!