Stopnie osteochondrozy szyjnej i ich cechy

Osteochondroza odnosi się do chorób zwyrodnieniowych, których przebieg ostatecznie prowadzi do zmniejszenia wysokości światła międzykręgowego i progresywnego niszczenia krążka międzykręgowego. Najczęściej ta patologia rozwija się w odcinku szyjnym kręgosłupa, co wynika z jego mobilności i dużych obciążeń.

Czynniki prowokujące są dość zróżnicowane, ale kiedy pojawia się patologia, jej progresja jest stopniowa, co ostatecznie prowadzi do nieprawidłowego ułożenia kręgów, któremu towarzyszy przepuklina dysku lub dysków.

Klasyfikacja

Zasadniczo, gdy klasyfikuje się przebieg choroby, opierają się one na zakłóceniach procesów metabolicznych w miazdze, czego konsekwencją są procesy degeneracyjne w niej.

Przy zbyt późnej definicji tej patologii, wyrażone obciążenie fizyczne może wywołać przemieszczenie kręgów, co prowadzi do pęknięcia miazgi. Kiedy miazga ulega zniszczeniu, rozwija się skomplikowany przebieg osteochondrozy w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Przebieg kliniczny choroby zależy od nasilenia procesów degeneracyjno-destrukcyjnych i warunkowo można ją podzielić na 3 stopnie. Każdy ma swoje własne charakterystyczne cechy.

Pierwszy etap

Osteochondroza w odcinku szyjnym pierwszego stopnia rozpoczyna się od momentu pęknięcia torebki stawu międzykręgowego i wywołania zmian patologicznych z tkanki mięśniowej szyi. W tym przypadku powstawanie pęknięć w zewnętrznej części krążka międzykręgowego - włóknistego pierścienia, który jest tworzony przez włókna kolagenowe.

Pociąga to za sobą naruszenie przywiązania jądra - centralnej części dysku, która składa się z podobnej do galaretowatej tkanki chrzęstnej.

Głównym objawem klinicznym osteochondrozy szyjnej o 1 stopień jest zlokalizowana ostra bolesność, pojawienie się obrzęku, rzadko zaznaczone drętwienie języka. Na tym etapie klinicznym pacjenci obserwują rozwój bólu przypominającego wyładowanie elektryczne.

Istnieje również rozszerzenie uczniów na pacjenta. Z tego powodu podczas badania przedmiotowego lekarz zwraca szczególną uwagę na oczy.

Ten etap charakteryzuje się rozwojem następujących zespołów:

  • Zespół Wrighta - obecność parestezji bólu, drętwienie, mrowienie w okolicy małego mięśnia piersiowego, jeśli pacjent ściąga rękę za głowę w pozycji leżącej.
  • Kręgosłup - stan zapalny w mięśniach, powstawanie ropnia i zapalenie opon mózgowych.W tym przypadku ból szyi powoduje ograniczenie aktywnych ruchów. Zwiększony ból występuje podczas badania palpacyjnego mięśni szyi podczas fizycznego badania pacjenta.
  • Zespół Nuffzigera lub schody przednie jednoczą objawy, które pojawiają się, gdy dochodzi do naruszenia dolnych korzeni splotu ramiennego i tętnicy podobojczykowej.

Leczenie polega na przywróceniu integralności pękniętej kapsułki z wprowadzeniem miazgi. Jest to możliwe tylko podczas interwencji chirurgicznej. Pacjent przebywa w szpitalu przez 10 dni - jest to okres niezbędny do splotu nałożonych szwów.

Po wypisie zaleca się noszenie specjalnego kołnierza i wprowadzenie roztworu glukonianu wapnia - pozytywnie wpływa na gojenie się rany pooperacyjnej.

Drugi etap

Osteochondroza oddziału szyjnego II stopnia wynika z początkowego etapu z następujących powodów:

  • przedwczesne traktowanie;
  • nieprawidłowo przeprowadzona terapia.

Ten kliniczny etap charakteryzuje się stopniowym zakłócaniem połączeń w przestrzeni międzykręgowej, co prowadzi do zmniejszenia jego wysokości i wysuszenia włóknistego pierścienia.Powoduje to pojawienie się dodatkowych pęknięć torebki stawowej i tworzenie nowych ognisk zapalnych.

Jako zwężenia prześwitu pomiędzy kręgami zwiększa ciśnienie w korzeniach, co prowadzi do ich podrażnieniem. Po rozpoczęciu procesu patologicznego, któremu towarzyszy tworzenie się osteofitów. Kostne kości procesy specyficzne, których tworzenie zaczyna odwodnienia krążka i zwężenie przestrzeni międzykręgowej.

osteochondrosis szyjny 2 stopni jest w stanie za kilka lat, aby przejść z krótkimi okresami zaostrzeń. W tym przypadku wszystkie objawy choroby są połączone z syndromem "spadającej głowy". Charakteryzuje się występowaniem konieczności stale trzymać głowę w dłoniach w celu zmniejszenia nasilenia bólu.

Podczas leczenia dodatkowego unieruchomienia kręgów szyjnych kręgosłupa, w rzadkich przypadkach klinicznych neuroorthopedic operacja trzymania, w którym kręgi są połączone.

Terapia lekowa obejmuje wyznaczanie środków przeciwbólowych, leków naczyniowych i narkotyków,usprawnia procesy metaboliczne. Po spadku ostrego zapalenia zalecanej regularnego wykonywania ćwiczeń terapeutycznych.

Do 1 do 2 stopni degeneracyjnej dyskopatii kręgosłupa szyjnego można stabilizować i przeprowadzone środki terapeutyczne znacząco spowolnić postęp choroby.

Trzeci etap

Ona jest najbardziej trudne, ponieważ nie są już wyrażone destrukcyjnych zmian krążków międzykręgowych i tkanek tworzących międzykręgowy stawów. Stopień 3 charakteryzuje całkowitego rozerwania torebki stawowej i wypadnięcia jądra miażdżystego, co prowadzi do pojawienia się przepukliny.

Jeśli klasa 3 są następujące objawy:

  • Ostry ból szyi
  • częściowo stracił kontrolę kończyn górnych,
  • Zauważono wygląd zawroty głowy, bóle głowy, omdlenia.

Leczenie polega na chirurgicznym leczeniu, jak farmakoterapia jest nieskuteczna.

Na każdym etapie przydzielonych ćwiczeń terapeutycznych wzmocnić kręgosłup mięśni szyi i rozładunku, jak w tym czasie mięśnie zawsze są przeciążone, a także cierpią.

Loading...