Osteochondroza lędźwiowa: przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

Osteochondroza okolicy lędźwiowej jest częstsza niż w jakimkolwiek innym odcinku kręgosłupa, ponieważ bierze na siebie główny ciężar. Dla wygody tej diagnozy stosuje się system międzynarodowy, w którym każdej chorobie przypisany jest kod ICD.

Choroba ta, podobnie jak osteochondroza, należy do podklasy patologii związanych z grzbietem (dorsopatia). Zajmują one miejsce w klasyfikacji ICD od M40 do M54.

Dokładniej, ta patologia ma związek z deformującymi dorsopatopatiami (od M40 do M43). A najbardziej osteochondroza w stosunku do kodu ICD 10 to kod M42.

Jeśli mówimy o klasyfikacji odmian choroby, młodzieńcze osteochondroza odcinka lędźwiowego odnosi się do kodów M 42,05 M 42.07. U dorosłych - M 42,15-M 42,17.

Przyczyny pojawienia się

Co to jest - osteochondroza lędźwiowa? To sbalost gorset mięśniowy, nadmiernego wysiłku mięśni pleców, proces zniszczenia krążków międzykręgowych w odcinku lędźwiowym. Ponad 60% całej populacji odczuwa ból w tym obszarze, który może być pojedynczy lub stały.

Choroba w ostatnich latach stała się znacznie młodsza i często występuje nawet w okresie dojrzewania i dorastania. Można to odczytać w historii choroby neurologicznej.

Istnieje rozwój tego patologicznego procesu w wyniku wielu czynników, ale główne przyczyny pojawienia się choroby są następujące:

 • profesjonalne funkcje - przenoszenie ciężkich przedmiotów, wahania temperatury z ogrzewaniem ciała i przeciągami, podnoszenie ciężarów;
 • nadwaga;
 • złe nawyki (alkoholizm i palenie);
 • zaburzenia metaboliczne i patologia narządów dokrewnych;
 • stałe siedzenie przy stole, niska mobilność;
 • naruszenie postawy;
 • niedożywienie;
 • przewlekłe ogniska zakaźne.

Niektórzy klinicyści zauważają częste występowanie niszczących zmian u osób, których krewni cierpią z powodu tej samej patologii. Sugeruje to, że taka choroba może rozwinąć się na tle dziedzicznej predyspozycji.

Objawy

Głównym objawem jest ból, który jest różnorodny. Czasami jest bolesny i przewlekły, czasami objawia się jako lumbago. Zwiększa się wraz ze wzrostem aktywności fizycznej lub po pozostaniu w stacjonarnej i niezbyt wygodnej pozycji.

Gdzie ból w tej chorobie? Często jej napromienianie występuje w miednicy i kończynach dolnych.Cechy symptomatologii zależą od lokalizacji procesu:

 • Klęska korzenia nerwowego górnego odcinka lędźwiowego prowadzi do naruszenia wrażliwości w wewnętrznej części uda iw pachwinie.
 • W przypadku naruszeń związanych z piątym kręgu lędźwiowym ból rozciąga się na kciuk stopy.
 • W przypadku osteochondrozy dolnej części lędźwiowej i górnej części kości krzyżowej można zauważyć zaburzenia odruchowe stopy i dolnej części nogi, wrażliwość uda zmienia się z zewnątrz.
 • zaburzenia krążenia zakończyć w rozwoju chłodzenia i drętwienie w pośladki i nogi, zaburzenia czynności narządów miednicy, zmniejszona wrażliwość narządów płciowych. Niepłodność może rozwinąć się u kobiet, a u mężczyzn odnotowuje się impotencję. Nastąpiło naruszenie oddawania moczu.

Pomoc medyczna

Co zrobić z osteochondrozą okolicy lędźwiowej? Chodzi o to, że udzielenie pomocy w tej patologii może trwać bardzo długo.

przewlekła choroba nie można wyleczyć do końca, a zatem w leczeniu ostrych zadań obejmuje usunięcie, zwiększając długoterminową remisję.

Pierwszą pomocą w ostrym bólu jest zapewnienie pacjentowi najbardziej wygodnej pozycji przy rozładowywaniu okolicy lędźwiowej. Przed przybyciem lekarza możesz wypić środek przeciwzapalny lub przeciwbólowy.

Leki

Ostry proces zatrzymuje się za pomocą NLPZ. W silnym bólu przepisywane są formy do wstrzykiwania, a po kilku dniach pacjent zaczyna przyjmować lekarstwo do środka. Czasami, ze szczyptą nerwu kulszowego, ból staje się tak nieznośny, że lekarze uciekają się do używania lokalnej blokady.

Aby poprawić trofizm tkankowy i przywrócić przewodnictwo nerwowe, zaleca się stosowanie środków rozszerzających naczynia i witamin z grupy B.

Kompleksowe przyjmowanie NLPZ i leków zwiotczających mięśnie pomaga skutecznie zatrzymać atak. Jeszcze lepiej jest dodać do tego miejscowe leczenie w postaci maści lub żeli o charakterze przeciwzapalnym.

Długi czas przyjmowania chondroprotektorów ma na celu przywrócenie funkcji i odżywienia chrząstki chrzęstnej.

Inne techniki

Zaleca się łączenie leczenia farmakologicznego z terapią manualną, akupunkturą, masażem klasycznym, fizjoterapią.LFK odgrywa znaczącą rolę w zapobieganiu kolejnym zaostrzeniom.

Który lekarz powinien uzyskać pomoc w przypadku osteochondrozy lędźwiowej? Ta patologia jest leczona przez neurologa lub kręgowca. Jeśli przyczyną jest uraz, konieczna jest dodatkowa konsultacja z traumatologiem.

Zapobieganie

Aby utrzymać stabilny stan tak długo, jak to możliwe, konieczne jest nie tylko przestrzeganie zaleceń lekarza w zakresie leczenia choroby, ale także całkowite zrewidowanie stylu życia. Zapobieganie progresji destrukcyjnych zmian wygląda następująco:

 1. Odmowa palenia i picia alkoholu.
 2. Racjonalne i pożywne jedzenie.
 3. Ruchomy, aktywny sposób życia.
 4. Redukcja wagi.
 5. Noszenie wygodnych butów.
 6. Stała kontrola poprawności postawy.
 7. Prawidłowe ustawienie miejsca pracy z siedzącym trybem pracy.
 8. Sport i wychowanie fizyczne.
 9. Leczenie ognisk przewlekłego zakażenia.

Osteochondroza tylko na pierwszy rzut oka może być uważana za chorobę "lekkomyślną". Wiele osób, po poprawie swojego stanu, zapomina, że ​​jego leczenie powinno trwać długo.

Takie podejście do własnego zdrowia prowadzi doże nawet młode i niepełnosprawność pełnosprawnych osób występuje, ponieważ w bardzo zaawansowanych przypadkach, problem nie pozwalają żyć pełnią życia, a nawet utrudnia samoobsługowych.

Obejrzyj wideo: Biomag - Jak walczyć z bólem stawów i kręgosłupa?