Mięsień w kształcie gruszki boli: co i jak leczyć?

Przyczyny, które prowadzą do rozwoju bólu w gruczołowatym mięśniu są różnorodne. Wśród nich są liczne traumatyczne zastrzyki wykonane w okolicy pośladka, skurcz i napięcie mięśniowe okolicy pośladkowej, różne choroby narządów wewnętrznych w miednicy.

Ostry ból w tym zespole pojawiają się w obszarze pośladków, po czym są one rozmieszczone na nogach i brzuchu.

Czym jest patologia?

Za pomocą tego ciała osoba może się wycofać i przywrócić biodro na swoje miejsce. Zewnętrznie jest podobny do trójkąta.

Biorąc pod uwagę, że 85% kulszowego wyjść nerwowych do obszaru mięśnia pośladkowego pod gruszką, staje się jasne, dlaczego każda zmiana gęstości tkanki mięśniowej powoduje nacisk na nerw i, w rezultacie, powstaje ból.

A co, jeśli boli w kształcie gruszki boli? Oczywiście, pilnie potrzebujesz umówić się na wizytę u lekarza. To specjalista musi zidentyfikować główną przyczynę, która powoduje bolesny stan.

Symptomatologia

W celu ustalenia rozpoznania jest możliwe tylko wtedy, gdy stała dokuczliwy ból, który staje się coraz bardziej aktywny i ostrzejsze walking i wygląd obciążenia.Objawy zależą od przyczyn i kierunku nacisku na nerw kulszowy lub tętnicę.

Najczęściej występują oznaki tego zespołu:

 1. Objaw Bonnet-Bobrovnikova. Charakteryzuje się pojawieniem się bólu w pośladkach, gdy pacjent leżący na plecach zgina nogi w biodrach i stawach kolanowych.
 2. Ból cięty okresowo przeplata się z bólem.
 3. Długie ustawienie w pozycji siedzącej lub stojącej - we włóknach mięśniowych pacjenta występują ostre bolesne odczucia. Nieznacznie tracą ostrość, gdy pacjent zajmuje pozycję poziomą.
 4. Przeszkadza uczucie dyskomfortu, szczególnie objawia się, gdy palpacyjnie okolica specjalizuje się w rwie kulszowej.
 5. Patologię wyraża nadmierna aktywność, która utrzymuje się przez długi czas i pokazuje bolesny stan mięśni w obszarze zmiany.
 6. Objaw Vilenkina. Objaw ten można rozpoznać po pojawieniu się charakterystycznych bolesnych wrażeń, które pacjenci opisują jako stukanie po wewnętrznej stronie nóg.

W przypadku, gdy choroba poszła dalej i ma skutki uboczne, objawy charakteryzują się:

 • ciągłe uczucie ciągnięcia w nogach;
 • w stanie stresu lub zmiany warunków klimatycznych obserwuje się gwałtowne pogorszenie stanu pacjenta;
 • bolący ból rozprzestrzenia się na nogi;
 • każda stresująca sytuacja działa w kierunku pogorszenia samopoczucia pacjenta, ten sam skutek jest spowodowany zmianą warunków klimatycznych zamieszkania;
 • chodzenie pieszo powoduje ból w obszarze podudzia;
 • zmniejszona wrażliwość skóry;

Diagnoza patologii

Rozpoznanie tej choroby odbywa się głównie przy użyciu metody obmacywania, mającej na celu wykrywanie gęstości mięśni. Ponadto lekarz bierze pod uwagę możliwe obrażenia ciała u pacjenta, hipotermię. Do prawidłowej diagnozy zastosowano badanie rentgenowskie i tomografię.

Bardzo często pacjenci próbują samodzielnie leczyć na początku choroby, polegając na tym, że wszystko wkrótce minie. Pacjenci nie wiedzą, jak długo może boleć mięśnie, a jeśli ktoś nie szuka pomocy u specjalistów, choroba może przybrać formę chroniczną.

Jak leczyć zespół bólowy?

Leczenie tego zespołu ma na celu przede wszystkim wyeliminowanie bolesnych odczuć przy pomocy terapii lekami z powołaniem środków znieczulających i leków poprawiających krążenie krwi.

Ponadto, lekarz w celu poprawy stanu zdrowia pacjenta stara się wyeliminować samą przyczynę, która powoduje bolesny stan. W tym celu pacjentowi można przypisać następujące procedury:

 • terapia ruchowa;
 • fizjoterapia;
 • masaż leczniczy;

Metoda złożonego podejścia do leczenia pacjenta pomaga wyeliminować przyczyny bólu i dyskomfortu pacjenta.

Terapeutyczny trening fizyczny

Ćwiczenia gimnastyczne dla mięśni gruszkowatych są obowiązkowym elementem w prowadzeniu procedur medycznych. Można je wykonywać w domu, wcześniej uczył się prawidłowego wykonywania wszystkich ćwiczeń pod nadzorem personelu medycznego polikliniki.

Ćwiczenia terapeutyczne wykonywane są z niezwykłą ostrożnością, dzięki czemu ćwiczenia nie powodują dodatkowego bólu. Jeśli wystąpi silny ból, ćwiczenie należy przerwać na chwilę.

Co mogę zrobić, aby zmniejszyć ból? Jeśli zostanie dokładnie ujawnione, że ból powstał z powodu hipotermii, możliwe jest stosowanie tynków gorczycy lub maści rozgrzewających.

Obowiązkowe leczenie lekarza, stosowanie terapii ruchowej i masażu terapeutycznego, a także kompleksowe stosowanie leczenia zaleconego przez specjalistów, jest najbardziej poprawnym podejściem w leczeniu tej patologii.Cokolwiek pacjent podejmie, aby ułatwić mu stan, konieczne jest przede wszystkim skoordynowanie jego działań z lekarzem.

Obejrzyj wideo: Adenomioza