Symptomatologia i metody leczenia rwy kulszowej

Najszerszy w ludzkim ciele nazywany jest nerwem kulszowym - pochodzącym z regionu sakralnego kręgosłupa, leży w obszarze grzbietu miednicy i wzdłuż kończyn dolnych, kończących się w stopach. Stany zapalne nerwu kulszowego nazywane są rwą kulszową.

Rwa kulszowa nie jest chorobą niezależną, ale zespołem objawów spowodowanym przez procesy destrukcyjne w odcinku lędźwiowym i krzyżowym kręgosłupa.

Podstawowe przyczyny i czynniki prowokujące

Główną funkcją nerwu jest wykonywanie impulsu wzdłuż dolnych kończyn osoby. Dlatego w przypadku zapalenia nerwu kulszowego główną manifestacją będzie ból w pośladkach i wzdłuż nogi w dół. W tym przypadku człowiek nie może czuć niczego w sacrum.

Szwy nerwu kulszowego są sprowokowane następującymi przyczynami:

 1. Obecność międzykręgowego przepuklinowego wypukłości - naturalny rdzeń elementu międzykręgowego, z powodu pewnych okoliczności, rozciąga się poza pierścień, ściskając korzeń nerwu.
 2. Stany dystroficzne elementów międzykręgowych - kiedy rdzeń kurczy się, zmniejsza się luka fizjologiczna między sąsiednimi kręgami, wywołując podrażnienie nerwu kulszowego.
 3. Zwężenie kanału kręgowego sakralna - wiek proliferacja tkanki międzykręgowy, osłabienie układu mięśniowego, prowokując kompresji korzeni nerwowych.
 4. Skurcz i przeciążenie mięśni okolicy pośladkowej i ud.
 5. Pokonaniu miednicy spowodowane dużym obciążeniem lub traumatyzacji - najmniejsze uszkodzenie trzonu kręgowego z powodu nagłego zwrotu lub bezpośredniego uderzenia prowadzi do poślizgu jednego kręgu w stosunku do drugiego w celu utworzenia ściągniętej zakończenie nerwów.
 6. Chroniczna hipotermia z powodu warunków pracy.
 7. Procesy zakaźne w organizmie wpływające na obszar nerwu kulszowego.
 8. Ciąża - znaczący wzrost masy ma negatywny wpływ na zdrowie kobiet, nastąpiła zmiana środka ciężkości, co pociąga za sobą indywidualne neuralgia nerwu kulszowego.
 9. Toksyczne działanie na nerw.

Wszystkie te czynniki prowadzą do jednego - osoba ma główny objaw choroby, który jest ból w kończynie dolnej.

Symptomatologia

Rwa kulszowa nerw kulszowy może wystąpić nawet u zdrowej osoby nie zaangażowane w przenoszenia ciężkich ładunków lub tych sportach, w których istnieje znaczące obciążenie na segmencie sakralnej.

Głównym objawem choroby jest ból nerwu kulszowego - od tylnej powierzchni pośladków i kończący się stopa. Zlokalizowane objawy bólowe będą występować w jednej połowie ciała, gdzie uciskana jest korzeń.

W przeciwnej połowie osoba odczuwa jedynie lekkie drętwienie, po którym następuje uczucie mrowienia. Obustronne uszkodzenie jest rzadkie.

Natężenie bólu jest bardzo różny - od uczucia zmęczenia i ciężkości w dolnej części pleców, odpisuje na zmęczenie, nagłe lumbago up w trakcie kończyny dolnej, co utrudnia nawet najmniejszy ruch.

Ból pojawia się również na różne sposoby - może pojawić się nagle, na tle absolutnego zdrowia, lub rozwijać się stopniowo, szczególnie intensywnie w nocy.

Osoba może odczuwać drętwienie całej kończyny lub pełzanie, mrowienie. Ruch w okresie zapalenia nerwu jest bardzo trudny - w ciężkich przypadkach dana osoba nie jest w stanie sama się utrzymać i jest zmuszona do korzystania z pomocy z zewnątrz.

Diagnostyka

Objawy rwy kulszowej mogą być bardzo niewyraźne, maskować inne choroby,tak więc główna rola w diagnozie zostanie poddana klinicznemu i neurologicznemu badaniu pacjenta (definicja zwiększonej wrażliwości na ból podczas wykonywania określonego zestawu czynności), a także metoda badania sprzętowo-instrumentalnego:

 • radiografia,
 • tomografia części lędźwiowych i sakralnych kręgosłupa,
 • badania krwi.

Taktyka leczenia

Po zdiagnozowaniu diagnozy zostaje zdiagnozowany specjalista i określana jest ciężkość stanu pacjenta, od którego zależeć będzie taktyka leczenia.

Rwa kulszowa wymaga skomplikowanego leczenia:

 1. Przestrzeganie specjalnego reżimu - wykluczenie aktywności fizycznej, zapewnienie odpoczynku na twardej nawierzchni.
 2. Leczenie lekiem jest zalecane jako miejscowe (żele, maści, okłady) i do wewnątrz (tabletki, zastrzyki). Głównymi grupami leków będą środki zwiotczające mięśnie, niesteroidowe leki przeciwzapalne, chondroprotektory i witaminy.
 3. Konieczne są różne zabiegi fizjoterapii - elektro- i fonoforeza, magnetoterapia, prądy.
 4. Codzienne ćwiczenia z fizykoterapii.
 5. Po ustępowaniu objawów zapalnych zaleca się masaż i jogę. Przyczyniają się one do zmniejszenia bólu, zwiększenie przewodzenia impulsów w nerwach uszkodzonych, poprawia krążenie krwi i limfy, zapobiega mięśni Hipotrofii tuszę.
 6. Elektryczna stymulacja mięśni, akupunktura i noszenie specjalnych pasków mocujących stały się powszechne.

zabieg chirurgiczny jest wskazane w przypadku, gdy leczenie zachowawcze nie daje pożądanego efektu, jak i stałej, cykliczne zespół bólowy.

Obejrzyj wideo: Rwa kulszowa - co to jest i jak można leczyć? (Listopad 2019).

Loading...