Neuropatia nerwu kulszowego: przyczyny, objawy, leczenie

Układ nerwowy jest najważniejszym z systemów, które przenikają całe ciało. Rwa kulszowa, neuropatia nerwu kulszowego, lędźwiowo-krzyżowe zapalenie oskrzeli jest jednym z rodzajów uszkodzeń układu nerwowego, w których występuje zapalenie lub ściskanie nerwu kulszowego.

Trochę anatomii

Ważny nerw - rwa kulszowa - zaczyna się w okolicy talii, przechodzi przez kość ogonową, opadając kończyn dolnych do stóp. Sięgając do dołu podkolanowego, nerw ten dzieli się na dwie części - nerwy piszczelowe i strzałkowe.

W większości przypadków ta lub część nerwu kulszowego cierpi na zapalenie. Czasami choroba jest jednocześnie bardzo nerwowa, co nazywa się polineuropatią.

Neuropatie są podzielone na następujące formy:

 • toksyczny,
 • traumatyczne,
 • pourazowy,
 • mieszane,
 • uciskowe, niedokrwienne,
 • postinjection.

Jak rozpoznać rwa kulszową?

Częstym objawem neuropatii nerwu kulszowego jest narastający ból w tylnej części nóg. Jednak objawy rwy kulszowej mogą być różne:

 • Doznania bólowe mogą pojawić się w pośladkach, biodrach, kolanach, sięgają stóp, a nawet opuszków palców.
 • W nogach występuje osłabienie mięśni lub drętwienie.
 • Często ból pojawia się lokalnie - silna komora w dowolnej części nerwu kulszowego.
 • Występuje naruszenie wrażliwości i aktywności ruchowej nóg.
 • Ból płonie, strzela lub boli. Czas trwania - od kilku dni do 2-3 miesięcy.

U dzieci rwa kulszowa jest niezwykle rzadka. Jeśli jednak zauważysz powyższe objawy u dziecka, potrzebujesz pilnej konsultacji z lekarzem.

Ponieważ objawy rwy kulszowej są rozmyte, czasami trudno jest je rozpoznać. Dlatego musisz natychmiast skontaktować się ze specjalistą i poddać się badaniu klinicznemu i neurologicznemu.

Dlaczego powstaje rwa kulszowa?

Wśród czynników choroby można zauważyć najczęstsze - jest to choroba kręgosłupa. Wśród nich:

 • przepuklina krążka międzykręgowego,
 • osteochondroza,
 • kręgozmyk,
 • zwężenie kanału kręgowego,
 • naruszenie funkcji stawu krzyżowo-biodrowego.

Łagodne i złośliwe nowotwory kręgosłupa powodują naruszenie korzeni nerwowych. Wśród przyczyn wtórnych są: hipotermia, choroby ginekologiczne, cukrzyca, zapalenie stawów.

Również rwa kulszowa może powstać w wyniku chorób zakaźnych: grypy lub gruźlicy. W tym przypadku występuje wirusowe uszkodzenie nerwu splotu krzyżowego

Jak leczyć rwa kulszową: metody tradycyjne i nietradycyjne.

Leczenie nerwu kulszowego ma na celu wyeliminowanie zespołu bólowego, usunięcie zapalenia nerwów, wzmocnienie mięśni. Boleć z rwą kulszową jest niemożliwe, ponieważ w przyszłości będzie się tylko nasilać.

W zaawansowanym stadium choroba będzie zakłócać normalne funkcjonowanie kończyn dolnych. Leczenie w domu jest możliwe, ale zaleca się, aby po wizycie i wizycie u lekarza.

Terapia ćwiczeń

Gimnastyka terapeutyczna w tej chorobie jest przepisywana wyłącznie przez specjalistę, który określa przyczyny choroby. Podstawowym zadaniem leczenia patologii jest łagodzenie bólu. Pomocny w tym będzie zestaw ćwiczeń. Obejmuje następujące ćwiczenia:

 1. Połóż się na plecach, ugnij kolana, połóż stopy na podłodze, skrzyżuj ręce na piersi. Podczas wdechu unieś ciało tak, aby ramiona opadły z podłogi. Po wydechu wróć do pozycji wyjściowej. Ćwicz powtórzyć od 15 razy bez przerwy.
 2. Pozycja wyjściowa: leżąc na brzuchu.Trzeba spoczywać na lekko zgiętych łokciach. Zmaksymalizuj swoje plecy na 10-15 sekund. Ćwiczenie wykonuje się 10-15 razy.
 3. Push-upy ze ściany, jako lekka wersja pompek, pomagają elastycznie uginać kręgosłup lędźwiowy bez obciążenia. Stań twarzą do ściany, oprzyj dłonie na szerokości ramion. Po natchnieniu, zegnij ręce w łokciach, po wydechu wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie należy wykonać również 10-15 razy.
 4. Jeśli ból nie pozwala wykonywać złożonych ćwiczeń, możesz wykonać lekkie ćwiczenie w pozycji siedzącej. Usiądź na krześle i skrzyżuj nogi. Następnie wyprostuj plecy, połóż ręce za głową. Wykonaj 5-10 obrotów w każdym kierunku.

Procedury masażu

Masaż z rwą kulszową wykonuje się codziennie lub co drugi dzień. Pomaga zmniejszyć ból i rozciągnąć mięśnie. Wykonuj zgrabne ruchy masujące bez powodowania ostrego bólu. Lekarze zalecają masaż akupunktury lub masaż próżniowy.

tradycyjne przepisy

Do ludowych metod leczenia rwy kulszowej należą:

 • Włączenie do diety kapusty kiszonej.
 • Herbata z liści fasoli.
 • Odwar z liści osiki.
 • Kompresy wykonane z ciasta żytniego lub wosku pszczelego.

Konsekwencje choroby

Konsekwencje rwy kulszowej mogą doprowadzić do całkowitego odrętwienia stopy. Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem neuropatii nerwu kulszowego jest naruszenie fiksacji kręgów, które pod obciążeniem mogą prowadzić do przemieszczenia, a to z kolei nieuchronnie wymaga chirurgicznej interwencji.

Niewłaściwa diagnoza lub leczenie rwy kulszowej może prowadzić do powikłań, takich jak niedowład i paraliż. Uszkodzenie stopy objawia się niedowładem lub zmianą nerwu strzałkowego.

Zmiany trakcyjne nerwu kulszowego mogą prowadzić do neuropatii części strzałkowej, która następnie objawia się w zwiotczeniu stopy i trudnościach w chodzeniu po piętach.

Uszkodzenia nerwu piszczelowego najczęściej rozwijają się w wyniku urazu, co również prowadzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu stopy, w szczególności jej zgięcia. Niedowład stopy jest wadą, w której stopa nie podnosi się i jest ciągnięta podczas chodzenia.

Wiele osób zastanawia się, czy niepełnosprawność jest spowodowana rwa kulszowa. Niepełnosprawność z różnymi formami uszkodzeń jest niezwykle rzadka. Statystyki pokazują, że z ogólnej liczby chorych na rwę kulszową 1,3 procent otrzymywało trwałe upośledzenie, a trzecią grupę.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie rwę kulszową, rozpocznij leczenie na czas, wykonaj ćwiczenia, a poważne konsekwencje z konieczności Cię omijają.

Obejrzyj wideo: Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS): przyczyny, objawy i leczenie