Sprzęgło nerwu kulszowego było odrętwiałe: co robić

Uwięźnięcia nerwu kulszowego (nerw lub rwa kulszowa lat.nazvanie N. kulszowym) może objawiać się na różne sposoby. Gdy rozpoczyna się w rejonie splotu lędźwiowego i wydłuża nogę na nogę, jego kompresja może wpływać zarówno funkcję motoryczną kończyny dolnej, a na jego czułości wzdłuż nerwu.

Objawy szczypania

Początkowo osoba odczuwa ból, który pojawia się w okolicy talii, a następnie daje nogę. Ból objawia się atakami (lumbago), narastającymi w wyniku nagłych ruchów lub zwiększonego stresu.

Bolesne odczucia przechodzą przez mięśnie pośladkowe i tylną powierzchnię uda, a następnie chwytają dolną nogę, tonącą do samej stopy.

Kiedy noga rani, osoba instynktownie próbuje zmniejszyć obciążenie, próbując oprzeć się bardziej na drugiej nodze. Ponadto mięśnie obolałych nóg stają się słabsze. Wszystko to odbija się w chodzie, zmuszając osobę do przechylenia ciała w kierunku przeciwnym do zmiany i "potasowania" obolałej nogi.

Z reguły wpływa się na jedną stronę ciała, a wrażliwość jest również zaburzona z jednej strony. I może zarówno wzmocnić się, co wyraża się w odczuciach bólowych, jak i zmniejszyć.W drugim przypadku występuje uczucie pieczenia skóry lub drętwienie. Na nodze można to zaobserwować wzdłuż lokalizacji nerwu.

Co powoduje rwa kulszową

Szczypta nerwu kulszowego, wynikająca z ucisku korzonki lub samego tułowia, może być konsekwencją przepukliny dysku, guza, zapalenia mięśnia gruszkowatego. Ale najczęstszą przyczyną jest osteochondroza.

Jak dokonać prawidłowej diagnozy

Lekarze-neuropatolodzy mają wystarczający zestaw narzędzi do wykrywania szczypania podczas badania. Jednak w niektórych przypadkach mogą być wymagane dodatkowe procedury, na przykład radiografia, USG lub MRI.

Terapia

Po zidentyfikowaniu przyczyny ucisku neurolog może zaoferować blokadę leku w obszarze dotkniętego nerwu, a także przebieg terapii przeciwzapalnej. Ponadto w praktyce medycznej opracowano wiele funduszy w celu zwiększenia metabolizmu i właściwości ochronnych organizmu. Może być stosowany:

 • terapia witaminowa,
 • metody fizjoterapii,
 • masaż,
 • gimnastyka lecznicza.

Kiedy ból nóg jest zwykle przepisywany, należy stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne, które są stosowane w postaci tabletek lub wstrzyknięć domięśniowych. Ponadto pomagają usunąć obrzęki nóg.Jednak środki te powinny być wykorzystywane wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Jeśli przepuklina międzykręgowa jest określona jako przyczyna choroby, a objawy bólowe nie są usuwane przez terapię, pacjentowi można zaoferować operację.

Gdy rozpoznanie i przyczyny ucisku nerwu kulszowego są już znane, dodatkowo noga jest zdrętwiała, jedyną rzeczą, którą możesz zrobić sam, jest przeprowadzenie następujących procedur leczenia:

 • Opłucz z rozgrzewającymi maściami na bazie jadu węża lub pszczoły.
 • Stosowanie maści homeopatycznych podczas tarcia ("ZeltT", "Traumel S").
 • Ocieplenie gorącym woskiem.
 • Dołączanie aplikatorów (Lyapko, Kuznetsova).
 • Masaż z rozgrzewającymi i przeciwzapalnymi lekami.
 • Gimnastyka specjalna.

Proste ćwiczenia w szczypaniu nerwu kulszowego

Po ustąpieniu bólu (drętwienie nogi może się utrzymywać) można zastosować gimnastykę leczniczą. Należy zauważyć, że ruchowi nie towarzyszy wznowienie bólu. W przeciwnym razie musisz ukończyć ćwiczenie i odetchnąć.

Ruchy powinny być powolne i płynne. Bez szarpnięć.Każde ćwiczenie wykonuje się 5-7 razy i stopniowo doprowadza do 12:

 1. Z pozycji stojącej: unieść każdą nogę tak wysoko, jak to możliwe, z podparciem na oparciu krzesła lub ściany.
 2. Leżąc na boku i zginając nogę w kolanie, pociągnij górną i poruszaj się tam iz powrotem.
 3. Leżąc na plecach, obracając nogami, a następnie podnosząc wzrosty.
 4. Leżąc na plecach, ugnij nogi w kolano, a następnie wyprostuj je pod kątem prostym.
 5. Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami i pociągnij za klatkę piersiową, obejmując je dłońmi; delikatnie potrząśnij się kolanami, rozciągając dolną część pleców, a następnie połóż się na boku.

Aby się wspiąć, trzeba po zwrocie na bok!

Profilaktyka rwy kulszowej

Jeśli czujesz, że pociągasz za nogę, jest to sygnał: musisz coś zrobić. Najważniejsze, aby zwracać uwagę na swoją postawę, nauczyć się, jak prawidłowo podnosić ciężary i rozkładać ładunek podczas przenoszenia.

Wskazane jest spanie na materacu ortopedycznym i niestosowanie miękkich krzeseł.
Jeśli masz nadwagę, spróbuj się jej pozbyć. I oczywiście trzeba więcej ruszać, regularnie uprawiać gimnastykę, uprawiać jogę. Warto również odwiedzić basen.

Loading...