Dlaczego schorzenie boli w 12. tygodniu ciąży?

Niemal każda kobieta w ciąży skarży się na bóle w dolnej części pleców. 12 tygodni ciąży - to czas, kiedy takie nieprzyjemne objawy pojawiają się w miejscu zatrucia, nudności i wymiotów. Często kobiety zaczynają się martwić, ale ból pleców jest normalną manifestacją zmian w ciele. Warto podejmować środki zapobiegawcze i nie trzeba się o to martwić. Chociaż badanie lekarskie nie ustępuje - w tym okresie należy rozmawiać z lekarzem o niewygodnych odczuciach.

Ból pleców w 12. tygodniu nie jest powodem do niepokoju. Najprawdopodobniej twoje ciało dopiero wchodzi w aktywną fazę zmiany - żołądek jest powiększony. Na pewno do tego czasu objawy zatrucia już zniknęły, ale teraz nadszedł czas, aby zamienić całe ciało. Kości miednicy zaczynają się odsuwać, aby proces ten przebiegał bez urazów, a kości i więzadła stają się bardziej miękkie.

Organy wewnętrzne i struktury fizjologiczne płodu przeszły już etap formowania, a teraz muszą się rozwijać.

W okresie zatrucia przyszłe matki często nawet tracą na wadze. Ale teraz waga zacznie rosnąć, około pół kilo na tydzień.Dla ciała w ogólności i dla układu mięśniowo-szkieletowego, którego częścią jest dolna część pleców, jest to ogromny stres.

Przyczyny

Talia na tej lub późniejszej ciąży boli prawie wszystkie kobiety. Wynika to z naturalnych procesów. Macica rośnie i naciska na kość krzyżową, wzrasta masa ciała. W rezultacie obciążenie kręgosłupa wzrasta, a przede wszystkim - w dolnej części pleców. Dlatego też normalne jest, że kobieta skarży się, że jej dolna część pleców zachorowała w 12. tygodniu ciąży.

Ale czasami ból towarzyszy innym nieprzyjemnym objawom. Dlatego wszelkie nieprzyjemne zmiany w stanie zdrowia powinny być zgłaszane lekarzowi prowadzącemu. Ból pleców w 12. tygodniu jest w niektórych przypadkach konsekwencją urazów i traumatycznych skutków:

 • Infekcje i przeziębienia. Musimy zrobić wszystko, aby zapobiec takim sytuacjom. Skutki niskich temperatur i przeciągów często powodują ból pleców;
 • Zmiany w tle hormonalnym mogą powodować mikroskopijne uszkodzenia więzadeł, mięśni i stawów;
 • Zmęczenie, przedłużony wysiłek fizyczny i niedopuszczalne podnoszenie ciężarów mogą sprawić, że dolna część pleców będzie bolała bardziej niż zwykle;
 • W 12. tygodniu kobieta w ciąży może mieć starą traumę;
 • Jeśli kobieta ma osteochondroza, przepuklinę lub krzywiznę kręgosłupa, ze wzrostem wagi i żołądka, powodują one coraz silniejszy ból.

Nie martw się, nawet gdy ból nasila się w późniejszym okresie ciąży. W końcu zwiększa się obciążenie twoich kości.

Większość kobiet w ciąży próbuje pozbyć się bólu pleców. Przyczyną bólu jest wzrost obciążenia, jest on naturalny i nie można uniknąć tych procesów po 12 tygodniach i później. Ale możesz złagodzić swój stan, nie pozwalając na silne ataki.

Pozycja ciała

Jeśli w 12 tygodniu ciąży kobieta zaczęła cierpieć z powodu bólu lędźwiowego, warto zwrócić uwagę na fakt, że zwykle siedzi lub kłamie. Z biegiem czasu będziesz musiał zmienić swój chód.

Posłuchaj następujących wskazówek:

 • Stań i idź prosto, nie zwiększaj obciążenia krążków międzykręgowych o niezdrowej postawie;
 • Nie pozostań długo w tej samej pozycji statycznej. Spróbuj się odwrócić, zmienić stronę, jeśli kłamiesz. Nie stój ani nie chodź przez dłuższy czas;
 • Gdyby nie było warunków, w których konieczne jest stać przez dłuższy czas, co kilka minut, przenieść ciężar ciała z jednej kończyny dolnej do drugiego;
 • Siedząc lub leżąc, połóż cienką poduszkę lub poduszkę pod talią;
 • Nie ruszaj się gwałtownie, wstając z leżenia lub siedzenia. Delikatnie połóż się na boku, usiądź.I dopiero teraz wstań, lepiej trzymaj się czegoś;
 • Uzyskaj fotel z oparciem ortopedycznym;
 • Nie pracuj długo przy komputerze. Obie podstawowe postawy są szkodliwe, siedzą i leżą. Gdy siedzisz na komputerze przez długi czas, ładujesz dolną część pleców. Jeśli leżysz na brzuchu i patrzysz na ekran laptopa, cierpi na odcinek szyjny kręgosłupa;
 • Nie kładź stopy na nodze;
 • Jeśli musisz prowadzić samochód, ułóż lusterka, aby nie trzeba było ciągle obracać karkiem i ciałem, patrząc na nie.

Zalecane lektury: dlaczego ból pleców trwa 38 tygodni

Ciężarność

Niedopuszczalne jest przyjmowanie rąk i przenoszenie ciężkich przedmiotów, od 12 tygodnia ciąży i późniejszych terminów. Ból pleców jest najprostszą konsekwencją, do której mogą prowadzić takie eksperymenty. W końcu ciężkim komplikowaniem obciążenia może być utrata dziecka lub wczesny poród.

Nie idź z ciężkimi torbami, poproś kogoś z bliskich osób o pomoc. Jeśli jesteś młodą matką, przynajmniej ubierz pierwsze dziecko w swoje ramiona, nie kładź go na biodrze.

Później, 12 tygodni najlepiej zminimalizować pracę w domu. Poproś, abyś wypełnił te obowiązki od jednego z twoich krewnych lub przyjaciół.Jeśli pozwalają na to fundusze, zatrudnij pracownika domowego.

 • Przeczytaj bardziej szczegółowo: dlaczego ból lędźwi w czasie ciąży

Ubrania

Nie nosić niczego ciasno, powstrzymując ruch. Buty powinny być dobrane dokładnie w rozmiarze - nieco za darmo z przodu, nie ciągnąc z boku. W tym przypadku buty o dużych rozmiarach również nie pasują - buty powinny zapewniać dobre wsparcie. Oczywiście wysokie obcasy są wykluczone. Paski biustonosza powinny być niezawodne, ich szerokość powinna skutecznie usuwać obciążenie z pleców.

Obejrzyj wideo: 10 dziwnych faktów o byciu w ciąży