Problemy związane z gruszkowatym zespołem mięśniowym i ich rozwiązaniem

Ból w mięśniu uda w kształcie gruszki powstaje pod wpływem różnych czynników. Zastanów się, jak to się dzieje, cechy jego struktury i funkcji, a także, co należy zrobić, aby ją rozwinąć i znacznie poprawić samopoczucie.

Anatomiczne cechy

Jaka jest anatomia mięśnia gruszkowatego? Jest ona podobna do wydłużonego trójkąta, który „baza” jest dołączony do kości krzyżowej przechodzi przez otwór kulszowy większy, jak i krótkie ścięgno łączy się z krętarza większego uda.

Jego funkcje - biodra z boku, jego przedłużenie, obrót, a także obracanie nóg na zewnątrz.

Mięsień nie zajmuje całkowicie otworu kulszowego: powyżej i poniżej znajdują się pęknięcia, aw dolnej znajduje się dolna tętnica pośladkowa i nerw kulszowy.

Impulsy nerwowe są wykonywane dzięki gałęziom splotu nerwu krzyżowego (z kręgosłupa S1 i S2), a dopływ krwi jest spowodowany tętnicami pośladkowymi (górną i dolną).

Zespół mięśnia gruszkowatego jest konsekwencją:

 • ucisk nerwu kulszowego (w tym, jeśli przechodzi przez mięsień - cecha, która występuje w 10% przypadków);
 • ściskanie nerwów krzyżowych - dolny nerw pośladkowy; seksualne; tylne biodro nerwu skórnego.

W zależności od natury problemu, bolesność jest wywoływana przez różne czynniki, manifestacje tego zespołu również są bardzo różne.

Dlaczego są bóle

Bolesne odczucia w obrębie miednicy i nóg powstają w wyniku takich zjawisk:

 • skomplikowana osteochondroza lędźwiowa;
 • choroby narządów miednicy;
 • przeciążenie mięśni okolicy pośladkowej, więzadła miednicy lub kończyn dolnych.

Przyczyny pierwotnego uszkodzenia:

 • przechłodzenie;
 • rozciąganie;
 • przetrenowanie;
 • uraz okolicy pośladkowej lub lędźwiowo-krzyżowej;
 • nieudane wstrzyknięcie;
 • zapalenie mięśni.

Wtórne zmiany chorobowe występują w patologiach miednicy małej (na przykład ginekologicznej) lub stawu krzyżowo-biodrowego.

Ale większość ból w biodrze i dolnej części pleców - jest wynikiem skurczu z patologii kręgosłupa, takich jak dyskogennymi radikulopatii w połączeniu z uszkodzeniem rdzenia korzenie, traumy i nowotworowych kręgosłupa korzeni i rzeczywistej kręgosłupa, stenozy lędźwiowej (tzw zwężenie kanału kręgowego).

Wśród przyczyn nie są związane z kręgosłupem, można zidentyfikować zespół powięziowy, ból odzwierciedlenie charakteru (na problemy z narządów wewnętrznych).Leczenie różnych patologii jest bezpośrednio związane z tym, jak się manifestują.

Kierunek działania

Jak złagodzić obciążenie (skurcz) od dotkniętego mięśnia i przywrócić jego ton i funkcje motoryczne? Zaleca się go rozwijać za pomocą specjalnych ćwiczeń.

Z tyłu

 • Po połączeniu półgiętych nóg, energicznie przyciśnij jedno kolano o kolejne 3-5 sekund.
 • Obejmij kolano dłońmi, pociągnij najpierw do ramienia, a następnie ukośnie do drugiego ramienia.
 • Unieś nogę, pochyl się w kolanie, złap za biodro i połóż drugą nogę na kolanie z kostką. Pociągnij za nogę, którą trzymasz na sobie - aby miednica uniosła się z podłogi.

Siedzieć na podłodze

 • Zegnij nogę, połóż piętę za kolanem drugiej, wyciągniętej nogi. Odwróć ciało w kierunku przeciwnym do wydłużonej nogi. (Bardziej skomplikowanym wariantem jest trzymanie podłużnej nogi pod spodem.)
 • Usiądź na biodrze wcześniej zaciśniętej nogi (pod nią możesz położyć złożony koc lub poduszkę), pociągnij drugą do tyłu kolanem w dół. Stawy biodrowe i kolano zgiętej nogi są skierowane ściśle do przodu. Oprzyj się na rękach i przechyl ciało, próbując dotrzeć do czoła na podłogę. Jeśli to możliwe, nie unoś miednicy.Utrzymać pozycję kilku oddechów, a następnie powoli i ostrożnie wspinać.

Ćwiczenia pozwalają "pompować" i delikatnie aktywować mięsień w kształcie gruszki. Najważniejsze - nie rób je w czasie ostrego bólu: w celu wyeliminowania bólu, istnieją inne metody leczenia.

Aby rozpocząć ćwiczenia mogą być wykonywane pięć razy, w miarę ich nawyki zwiększyć liczbę powtórzeń. Gdy warunek zaczyna się poprawiać, szczególnie w okresie remisji, często przyjmują pozycję „nogi na nogę” - ale nie na długo, tak aby nie zakłócać krążenie.

Loading...