Co to jest nerwoból kulszowy: objawy i leczenie

Ból, który pojawia się, gdy dochodzi do naruszenia korzenia nerwowego, może znacznie wpłynąć na jakość życia danej osoby. Ale szczególnie to zjawisko jest wyrażane z taką chorobą jak nerwoból nerwu kulszowego. Objawy i leczenie tej patologii należy rozważyć bardziej szczegółowo.

Przyczynami tej choroby są najczęściej:

 • przepuklina dysku;
 • zwężenie kanału kręgowego;
 • kręgozmyk;
 • ciąża;
 • stres, fizyczne przeciążenie, stan depresyjny;
 • osteochondroza.

Ponadto nerwoból występuje w wyniku zakażenia narządów miednicy, zatrucia i zatrucia, nowotworów, zakrzepicy lub hipotermii.

Manifestacje patologii nerwu

Pacjenci zgłaszają takie objawy:

 • ból w dotkniętym obszarze;
 • ból w nodze, przebiegający wzdłuż tylnej części uda i podudzia;
 • nasilony objaw z aktywnością fizyczną i chodzeniem;
 • zimny kończyn;
 • problemy narządów miednicy;
 • zmiana koloru skóry na nodze.

Jeśli masz tę symptomatologię, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem. Samoleczenia z tą patologią nie występuje, a długi brak wykwalifikowanej opieki może prowadzić do rozwoju poważnych komplikacji, a nawet niepełnosprawności osoby.

Jak pomóc

Leczenie tej patologii, w zależności od występowania powikłań, można przeprowadzić w domu, w warunkach ambulatoryjnych lub w szpitalu. Ale nie zaleca się wykonywania tego samodzielnie.

Konieczne jest pójście na konsultację, a lekarz powie Ci, jak prawidłowo leczyć nerwobóle.

Produkty lecznicze

W celu uśmierzenia bólu i procesu zapalnego zaleca się:

 1. Przyjmowanie leków przeciwzapalnych. Można je łączyć z kompresami, maściami i żelami. Długotrwałe stosowanie leków w tej grupie prowadzi do problemów z żołądkiem, który podrażnia je śluzówką, jak również z naruszeniami hematopoezy.
 2. Jeśli u pacjenta występuje nietolerancja na NLPZ, można je zastąpić lekami przeciwbólowymi. W przypadku bólu, którego pacjent nie jest w stanie tolerować, należy stosować małe dawki leków przeciwbólowych, w krótkim czasie. Mogą być przepisywane tylko przez lekarza, ponieważ są kupowane w aptece pod specjalnymi receptami.
 3. W niektórych przypadkach stosuje się glukokortykoidy. Mają wyraźny efekt przeciwzapalny, dzięki czemu ból również ustaje. Liczne działania niepożądane, które powodują te leki (zaburzenia krwiotwórcze, obniżona odporność, przyrost masy ciała) pozwalają na przepisanie ich tylko w wyjątkowych przypadkach.Zaleca się krótki czas. Jeśli nerwoból jest poporodowy, leki sterydowe stają się lekami z wyboru. NLPZ nie mogą pomóc w tym przypadku.
 4. Leczenie nerwobólu nerwu kulszowego obejmuje również stosowanie zwiotczających mięśnie. Łagodzą skurcz mięśni i powstrzymują atak. Ich skuteczność zwiększa się w połączeniu z NLPZ. Efektem ubocznym są zawroty głowy i senność. Dlatego są one przeciwwskazane do przyjęcia do osób, które są zaangażowane w pracę wymagającą koncentracji uwagi.
 5. W celu normalizacji przewodnictwa nerwowego często stosuje się witaminy z grupy B. Mogą one również zmniejszyć ból.

Wszystkie środki w postaci tabletek można przyjmować w domu, ale z silnym bólem i blokadą novokainy, pacjent powinien pozostać przez pewien czas w szpitalu.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, pacjent zostaje po raz pierwszy wstrzyknięty. Aby to zrobić, musi przez jakiś czas odwiedzać poliklinikę.

Inne metody

Kompleksowe leczenie wymaga zastosowania dodatkowych technik:

 • fizjoterapia (elektroforeza, prądy diadynamiczne, balneoterapia, laseroterapia, leczenie borowiną);
 • Ćwiczenia specjalne (wykonywane są dopiero po otrzymaniu instrukcji od lekarza i po zatrzymaniu ostrego ataku);
 • akupunktura;
 • masaż klasyczny;
 • terapia manualna (tylko przy udziale doświadczonego specjalisty);
 • hirudotherapy.

Leczenie środkami ludowymi nie jest wykluczone. Podejście do tej metody powinno być wykonywane ostrożnie i powinno być stosowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Należy zauważyć, że terapia ziołami i substancjami naturalnymi nie może zastąpić głównego leczenia, a jedynie przyspieszyć proces regeneracji w złożonej terapii.

W neuralgii wtórnej uwaga powinna skupiać się na chorobie podstawowej, która była przyczyną.

Leczenie rwy kulszowej u kobiet w ciąży

Bardzo często nerwoból objawia się podczas ciąży dziecka. Wynika to ze specyfiki tła hormonalnego w tym okresie, nacisku rosnącej macicy na odcinek lędźwiowy kręgosłupa, fizjologicznego osłabienia aparatu więzadłowego. Jak leczyć rwa kulszowa w tej sytuacji?

W czasie ciąży większość leków może być toksyczna dla przyszłości dziecka. Dlatego nie można pić różnych leków w sposób niekontrolowany.

Taktyką postępowania takiego pacjenta jest stosowanie miejscowego leczenia (okłady, maści), kąpanie się (tylko w pierwszej połowie ciąży) i masaż.

W najbardziej ekstremalnym przypadku, gdy technika zachowawcza nie przynosi rezultatów przez długi czas, zaleca się interwencję chirurgiczną w nerwoból nerwu kulszowego.

Loading...