Co zrobić, gdy strzał dostanie się do nerwu kulszowego

W leczeniu różnych chorób najczęściej stosuje się drogę iniekcji do podawania leków. Spośród nich na pierwszym miejscu są iniekcje domięśniowe.

Na pierwszy rzut oka wykonanie takiej procedury nie jest trudne, ale niewłaściwe wykonanie może doprowadzić do pojawienia się objawów powikłań.

Obecnie rzadko wystarcza traumatyzacja nerwu kulszowego podczas iniekcji. Większość przypadków występuje u dzieci - wynika to z anatomicznych cech ciała.

U dorosłych uraz do pnia nerwu może wystąpić, jeśli występuje silne ścienienie lub jeśli igła nie jest odpowiednio dobrana do podania domięśniowego leku. I nie zawsze wiedzą, co zrobić, jeśli kutas dostał się do nerwu kulszowego.

Komplikacje i czynniki ich występowania

Co musisz zrobić, jeśli jesteś w nerwie kulszowym? Po nieprawidłowym wstrzyknięciu możliwe są następujące konsekwencje:

  • Siniak lub siniak to najłatwiejsza konsekwencja, a kiedy to nastąpi, nie ma potrzeby leczenia.
  • Tworzenie pieczęci lub infiltracji.Dzieje się tak, gdy lek wchodzi do podskórnej tkanki tłuszczowej, a nie do tkanki mięśniowej pośladków. Kondensacja przez długi czas ustępuje, ale jeśli zostanie zainfekowana, może dojść do zapalenia, co prowadzi do powstania ropnia.
  • Tworzenie się ropnia lub ropnia w obszarze wytworzonego wstrzyknięcia może charakteryzować skomplikowany przebieg zagęszczania. Proces jego powstawania rozpoczyna się po zakażeniu w dotkniętej tkanką. Rozwój tego powikłania jest wskazywany przez pojawienie się obrzęku i zaczerwienienia skóry nad zagęszczeniem lub miejscem wstrzyknięcia, po czym odnotowuje się pulsującą tkliwość. Jeśli masz takie objawy, musisz zgłosić się do lekarza tak szybko, jak to możliwe i uzyskać leczenie. W przeciwnym razie nie możemy obejść się bez operacji.
  • Uraz włókna nerwowego. Jeśli wstrzyknięcie wykonuje się prawidłowo, ryzyko jego uszkodzenia jest bardzo niskie. Ale nadal istnieje takie powikłanie, jeśli igła jest włożona nie w górny zewnętrzny kwadrant pośladka. Jednocześnie ostry i ostry ból w dziedzinie zarządzania, można również wywołać tymczasowy paraliż.Aby zapobiec rozwojowi nieodwracalnych skutków, należy zwrócić się o pomoc do neurologa.
  • nie zawsze można uniknąć rozwoju reakcji alergicznej, ponieważ pacjenci nie są zawsze świadomi obecności uczulenia na składniki leków podaje się domięśniowo. Jednocześnie obserwuje się obrzęk, przekrwienie lub zaczerwienienie, wyraźne swędzenie w miejscu wstrzyknięcia domięśniowego. Od momentu wykonania zabiegu medycznego do pojawienia się objawów alergii mija trochę czasu. Z nadwrażliwością na nie, alergiczny nieżyt nosa i zapalenie spojówek są dodawane. Najcięższym objawem jest wstrząs anafilaktyczny. Leczenie powinno być wykonywane wyłącznie przez lekarza.

Powody i co robić

Aby wywołać niepożądane konsekwencje, najczęściej może to być niewłaściwa technika wykonania zastrzyku i wybór niewłaściwego rozmiaru igły. Ryzyko wystąpienia powikłań wzrasta w czasie wykonywania zabiegu w domu osobiście.

Dlatego należy bardzo uważnie przemyśleć, czy warto wykonywać zastrzyki w domu, czy zwrócić się do profesjonalistów.

Jeśli masz dźgnięcie nerwu kulszowego, nie angażuj się w samoleczenie. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub neurologiem.

Obejrzyj wideo: Wkłucie domięsniowe (Listopad 2019).

Loading...