Cechy topografii i gałęzi nerwu kulszowego

Nerw kulszowy jest największą formacją w całym ludzkim ciele. Po porażce powstaje dość zróżnicowany obraz kliniczny.

Wynika to z faktu, że ma wiele gałęzi, z których każda jest odpowiedzialna za unerwienie pewnych stref organów goleni, bioder, stóp, kostek, kolan, a nawet miednicy. Zastanów się nad topografią nerwu kulszowego i jego gałęzi.

Tworzą go włókna 4 i 5 lędźwiowego, a także od 1 do 3 splotów krzyżowych. Przez dziurę utworzoną przez mięsień gruszkowy przechodzi obok innych nerwów i naczyń, ale jest nieco boczny.

Dalej przechodzi wzdłuż linii prostej, która może być wciągnięta między kulszowe guzki a dużą formację kości kulszowej zwanej krętarzem.

Według statystyk ten nerw w 10% przypadków przechodzi bezpośrednio przez grubość mięśnia gruszkowatego, a czasami może mieć oba warianty wyjścia jednocześnie. Cechy te powinny być brane pod uwagę, gdy szczypanie jest zlokalizowane w obszarze danego mięśnia.

Oddział

Które gałęzie dzielą nerw kulszowy? Ma wiele oddziałów. Jeśli mówimy o największym, główne z nich można warunkowo przedstawić w trzech grupach:

  1. Muskularny.Są odpowiedzialne za unerwienie mięśni udowych umiejscowionych na grzbiecie nogi, które mogą również otrzymać unerwienie ze wspólnego splotu w kości krzyżowej. Rozgałęziają się przed przecięciem otworu w mięśniu gruszkowatym lub po nim. W dolnej jednej trzeciej części kości udowej rozciągają się dwie duże gałęzie, piszczelowe i strzałkowe. Pomagają w przeprowadzaniu impulsów do wszystkich formacji mięśni stóp i goleń, dzieląc się na pewne gałęzie.
  2. Stawowy. Daj gałązki do torebki kolana, pochodzące z gałęzi piszczelowej i strzałkowej.
  3. Rzeżączka pospolita. Pomija głowicę strzałkową i daje gałęzie do unerwienia bocznej części stawu kolanowego. Następnie zostaje podzielony na powierzchowne i głębokie wyprostne. Pozostawiają następujące formacje:
  • Boczne skórze (unerwia boczną część dolnej nogi).
  • Rurkowaty łącznik (przechodzi w obszarze bocznej głowy mięśnia, następnie łączy się ze środkowym nerwem skórnym).
  • Gonarthric powierzchniowy (przechodzi pomiędzy dwiema głowami mięśnia strzały, przechodzi na stronę środkową, dostarcza impulsy do części stopy). W tym celu odpowiadają dwa gałęzie - jeden unerwia od pierwszego do trzeciego palca, a drugi - tylne powierzchnie palców od drugiego do piątego.
  • Głębokie odgałęzienie przenosi impulsy do głównych części głębokich mięśni goleni, kostki (stawowej) i pierwszych dwóch palców stopy.

Praktyczne zastosowanie do diagnozy

Skład splotu krzyżowego obejmuje włókna, które bezpośrednio odpowiadają narządom umiejscowionym w małej miednicy. Powoduje to przerwanie pęcherza, odbytnicy i narządów płciowych podczas pokonania tego włókna nerwowego w strefie wyjścia z splotu ogólnego.

Gałęzie nerwu kulszowego mogą znajdować się na różnych poziomach. Mogą mieć początek zarówno ze splotu w kości krzyżowej, jak i odejść bezpośrednio z tułowia nerwu, to znaczy mają dużą zmienność.

Wpływa to również na obraz kliniczny z powodu pewnych uszkodzeń. Może się różnić, w zależności od cech anatomicznych.

Objawy zmian na poziomie kręgów przejawiają się w postaci zaburzeń w obszarze stopy i goleni. Występuje wzrost wrażliwości w bocznej części uda. Jeśli takie uszkodzenie występuje w połączeniu z skurczem mięśnia gruszkowatego, można zauważyć zaburzenia wegetatywne.

Naruszenie nerwu kulszowego i jego odgałęzień w okolicy uda prowadzi do pogorszenia zgięcia kolana i braku ruchów stopy i palców.W ciężkich zmianach, atrofia mięśni rozwija się po kilku tygodniach, nie pojawiają się normalne odruchy stopy.

Przy skurczu mięśnia gruszkowatego zauważalny jest tępy ból, który nieco ułatwia zgięcie kończyn w stawie biodrowym i jest wzmacniany podczas chodzenia.

Przy niepełnym lub nieznacznym uszkodzeniu pojawia się palący ból, który nasila się podczas opuszczania nogi w dół. Nawet niewielki dotyk w momencie zaostrzenia może zaostrzyć cierpienie pacjenta.

Długotrwały przebieg tej patologii prowadzi do obniżenia temperatury stopy, atrofii włókien mięśniowych, rozwoju osteoporozy. Występuje hiperkeratoza, paznokcie stają się kruche, zmieniają kolor, włosy na nodze są nieobecne.

Loading...