Dlaczego występuje obrzęk nerwu kulszowego

Zapalenie nerwu kulszowego jest poważną chorobą, w której pacjent doświadcza ciężkiego, czasami nieznośnego bólu. Jest zlokalizowany w obszarze zmiany i przechodzi w nogę, przechodząc do samej stopy.

Proces zapalny wyraża się również w zjawisku takim jak obrzęk nerwu kulszowego, który dodatkowo powoduje jego naruszenie i nasila odczucia związane z bólem.

Przyczyny patologii

Przyczyny, które mogą powodować ten stan, to:

 1. Ostra hipotermia. Zwykle dzieje się to latem, gdy korzystamy z klimatyzacji, a także siedząc w przeciągu lub w chłodne dni z niewłaściwie dobranymi ubraniami.
 2. Przeciążenie fizyczne lub podnoszenie ciężarów. W wyniku tego procesy zwyrodnienia kręgosłupa zostają zaostrzone, może rozwinąć się przepuklina, która narusza korzenie i powoduje obrzęk i stan zapalny.
 3. Urazowe uszkodzenie kręgosłupa w okolicy lędźwiowej lub złamanie kończyny.
 4. Patologia infekcyjna. Często problemy z nerwem kulszowym występują z gruźlicą, kiłą, brucelozą.
 5. Zatrucie, w tym zatrucie arsenem lub chininą.Czasami choroba występuje w wyniku zaburzenia metabolicznego w dnie lub u pacjentów z cukrzycą.

Subiektywne i obiektywne przejawy

Aby pokonać nerw kulszowy, charakterystycznym znakiem jest ból. Jest to zwykle jednostronne, pojawia się jako lumbago lub palenie. Zapalenie charakteryzuje się podwyższoną miejscową temperaturą, obrzękiem, upośledzoną ruchliwością kończyny dolnej.

Innym często spotykanym objawem jest obrzęk kończyn, szczególnie silnie wyrażone jest kolano pęcznienia podczas zaciskające nerwu kulszowego, co zapobiega zginania stawu kolanowego. Czasami stopa puchnie iw okolicy kostki, co utrudnia noszenie skarpet i butów. W przypadku ciężkiej patologii obserwuje się skurcze i skurcze mięśni.

Obrzęk korzeni prowadzi do zaburzenia wrażliwości nogi w trakcie unerwienia. Mięśnie stają się słabsze, a brak odpowiedniego leczenia prowadzi do ich atrofii.

Co robić i jak pomóc

Pierwszą pomocą w leczeniu obrzęku i zapalenia nerwu kulszowego powinna być minimalizacja obciążenia kręgosłupa lędźwiowego.

W tym celu pacjent umieszcza się na płaskiej powierzchni z opuszczonym brzuchem.W żadnym przypadku nie należy stosować kompresu rozgrzewającego ani podkładki rozgrzewającej, ponieważ prowadzi to do zwiększenia obrzęku i nasilenia procesu zapalnego.

Nie leczyć siebie. Musisz zadzwonić do lekarza, a przy silnym bólu podać lek przeciwbólowy lub przeciwzapalny raz.

Jak usunąć stan zapalny i obrzęk, tylko ekspert może wiedzieć, a dla każdego pacjenta schemat leczenia jest ustalany indywidualnie. Uwzględnia to ciężkość procesu patologicznego, czas trwania choroby, ogólny stan pacjenta, wiek, nietolerancję leków i wiele innych parametrów.

Głównymi lekami na obrzęk i stan zapalny są NPVS. Pomagają szybko i skutecznie uratować pacjenta przed bólem. Jeśli ich stosowanie jest przeciwwskazane, wówczas zostają zastąpione środkami przeciwbólowymi i glukokortykoidami.

Często w tej patologii stosowane są środki zwiotczające mięśnie do przyjmowania, które również łagodzą skurcze mięśni w obszarze zapalenia, pomagając w ten sposób korzeniom nerwowym pozbyć się dodatkowego podrażnienia.

Leczenie powinno być kompleksowe, więc oprócz stosowanych leków:

 • fizjoterapia,
 • przyjęcia masażu klasycznego,
 • techniki ręczne.

Nawet lekarze zalecają w takich przypadkach sięganie po porady tradycyjnej medycyny, ale wcześniej zaleca się uzyskanie zgody od lekarza prowadzącego.

Po usunięciu ostrego obrzęku i bólu należy rozpocząć specjalne ćwiczenia. Pomagają wzmocnić mięśniowy grzbiet i zapobiegają kolejnym zaostrzeniom.

Zapobieganie

Aby zapobiec obrzękowi nerwu kulszowego, powinieneś:

 1. Nie pozwól na hipotermię, ubieraj się ściśle w sezonie.
 2. Prowadzić aktywną drogę życia.
 3. Z czasem należy leczyć ostre i przewlekłe choroby zakaźne.
 4. Chroń się przed obrażeniami.
 5. Przeprowadź fizyczną pracę z pełnym wypoczynkiem.

W przypadku jakichkolwiek nieprzyjemnych, ciągnących odczuć lub bólu w przebiegu nerwu konieczne jest natychmiastowe skierowanie do lekarza. Rwa kulszowa jest niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do niepełnosprawności.

Obejrzyj wideo: Rwa kulszowa - przyczyny i objawy (Wrzesień 2019).