Przy nakłuwaniu nerwu kulszowego: konsekwencje i leczenie

Do podawania domięśniowego leków medycznych lubiany tabletki dla wielu powodów, szef wśród nich - skuteczność i szybkość działania leku.

Ponadto zastrzyki zrobić personelu medycznego, więc łatwiej jest sprawdzić, czy schemat leczenia obserwuje się (i tabletki pacjent może czasami zapomnieć albo zaakceptować albo po prostu nie biorą za niezależnie od ich przyczyn).

Dla pacjenta wstrzyknięcie jest zawsze nieprzyjemną procedurą, ponieważ nie są one bezbolesne. A jeśli nagle nastąpił zastrzyk w nerwie kulszowym, konsekwencje mogą być najbardziej godne ubolewania.

Ryzyka

Niestety, wiele osób, które robią zastrzyki w domu swoim bliskim i przyjaciołom, nie jest informowane o tym, czy nerw kulszowy może zostać uszkodzony, jeśli zostanie ukłuciewany. Wynika to z nieznajomości ludzkiej anatomii i prostej beztroski.

Okazuje się, że nie wszystko jest takie proste. Gdyby ci "pracownicy służby zdrowia" zdawali sobie sprawę, że taki błąd w przeprowadzeniu prostej procedury medycznej może doprowadzić do pozbawienia pacjenta możliwości normalnego chodzenia, potraktują to poważniej.

Dwie główne przyczyny dostania się do włókna nerwowego podczas wstrzykiwania igły:

  • niepoprawnie wybierana jest długość igły;
  • nieprawidłowo wybrano miejsce podawania leku.

Pierwszy przypadek dotyczy najczęściej dzieci, które mają znacznie mniejszą masę mięśniową w pośladkach niż dorośli. Zbyt długie igły strzykawki mogą spowodować wstrzyknięcie do nerwu kulszowego.

Drugi przypadek to elementarna ignorancja techniki podawania domięśniowo i ludzkiej anatomii leków. Jak prawidłowo umieścić lek, nauczać pracowników służby zdrowia na samym początku kursów szkoleniowych, ponieważ od sposobu, w jaki procedura jest wykonywana, czasami może zależeć nie tylko zdrowie, ale także życie ludzkie.

Jak wybrać właściwe miejsce do wstrzyknięcia domięśniowego?

Zastrzyki muszą być wprowadzone do pacjenta rodzinnego, jeśli jest on w domu i nie ma możliwości odwiedzenia placówki medycznej w celu przeprowadzenia procedur lub zaproszenia do tego pracownika służby zdrowia w domu.

Aby nerw kulszowy nie boli po zastrzykach, musisz znać jedną prostą zasadę.

Umysłowo podziel pośladek dwiema liniami - pionową i poziomą - na cztery w przybliżeniu równe części. W przypadku domięśniowego podawania leków odpowiednia jest tylko jedna część: jedna na górze w części zewnętrznej, lewa na lewym pośladku i prawa na prawej.

Ta część w języku medycznym nazywa się górnym zewnętrznym kwadrantem. To wszystko i musisz wstrzyknąć lek.

Jeśli wstrzyknąłeś w środku tego osobliwego układu współrzędnych, jest bardzo prawdopodobne, że wszedłeś w nerw kulszowy.

I najważniejsze: jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do swoich umiejętności - lepiej znajdź możliwości procedury dla osoby z wykształceniem medycznym. Takie komplikacje są niezwykle rzadkie wśród pracowników służby zdrowia.

Jak zrozumieć, że igła strzykawki dotknęła pnia nerwu?

Objawy, kiedy igła strzykawki uderza w włókno nerwowe, trudno jest pomylić z czymkolwiek innym. Główne cechy:

  • wystąpienie ostrego, nieznośnego bólu po włożeniu igły do ​​wystarczającej głębokości;
  • zakłócenie normalnego funkcjonowania kończyny po podaniu leku;
  • upośledzenie czucia w nodze po stronie wstrzyknięcia;
  • po usunięciu igły ból nie ustępuje.

Ból może być tak silny, że pacjent traci przytomność.

Jeśli po uszczypnięciu nerw kulszowy jest bardzo obolały, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Z czasem przepisane leczenie pomoże uniknąć niepożądanych konsekwencji, w tym częściowego porażenia kończyn dolnych, aw konsekwencji inwalidztwa pacjenta.

Co zrobić, jeśli wstrzyknięcie dotknęło tułowia nerwu

Pierwszym jest natychmiastowe przerwanie procedury i wyciągnięcie igły z mięśnia. Jeśli u pacjenta wystąpi nagły, ostry ból, w żadnym wypadku nie należy podawać leku.

W przypadku uporczywego bólu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Jeśli leczenie zostało przepisane nerkom z bólem nerwu kulszowego, lekarz najprawdopodobniej zastąpi je tabletkami.

W przypadku takiego powikłania pacjent będzie musiał być cierpliwy z powodu leczenia, ponieważ częstym powikłaniem po uderzeniu igłą w włókno nerwowe u dzieci jest tak zwany zatrzymanie wiszące: w częściowo sparaliżowanej kończynie nie ma wrażliwości tej części. Z powodu naruszenia unerwienia dziecko nie może normalnie chodzić.

W takich przypadkach często zaleca się dzieciom noszenie specjalnych urządzeń ortopedycznych, które są stosowane u pacjentów z dziecięcym porażeniem mózgowym.

Leki mogą być przepisywane w celu zmniejszenia bólu i łagodzenia stanu zapalnego w punkcie, w którym igła uderza w pień nerwowy.

W przypadku braku leczenia, konsekwencje niewłaściwie wstrzykniętego iniekcji mogą pozostać na całe życie.

Loading...