Preparaty do leczenia nerwu kulszowego

Główne objawy rwy kulszowej - ból, obrzęk, stan zapalny, dysfunkcja nerwów i mięśni, aw niektórych przypadkach cierpią na funkcje motoryczne i pracę narządów wewnętrznych.

Aby poradzić sobie z objawami, potrzebne są specjalne leki - zarówno w okresie zaostrzenia, jak i po nim. Zastanów się, co pomaga przy szczypaniu nerwu kulszowego.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAID), takie jak diklofenak (maść, żel, zastrzyki, tabletki), Naise (tabletki - zwykła i rozpuszczalna, zawiesina, żel) mogą być stosowane zamiast środków przeciwbólowych.

Faktem jest, że nie tylko eliminują stany zapalne i obrzęki, ale także mogą zmniejszać kompresję zakończeń nerwowych, co oznacza, że ​​ból w każdym przypadku ustępuje.

Jeśli chodzi o obrzęk, mogą one również usunąć lek moczopędny, ale przy bolesnych odczuciach i stanach zapalnych niesteroidowy lek przeciwzapalny lepiej sobie z nim poradzi. Działa równie dobrze w postaci iniekcji domięśniowej oraz w postaci tabletek.

NSAID blokują aktywność enzymu COX (cyklooksygenaza), który przyczynia się do rozwoju substancji odpowiedzialnych za ból.Ale to właśnie powoduje skutki uboczne NLPZ, które mogą objawiać się w przewodzie pokarmowym.

Jeśli spożycie jest zbyt długie lub złe, poważne uszkodzenie układu trawiennego może być spowodowane lub pogorszyć istniejące problemy (np. Wrzody).

Preparaty sterydowe

Hormony steroidowe, które lekarz pisze w ostateczności - w silnych bólach. Takie leki przeciwzapalne, takie jak diprospan lub prednizolon, są pochodnymi naturalnego hormonu kortyzolu (dlatego nazywane są kortykosteroidami).

Są one stosowane do blokowania - na przykład mieszania roztworu lidokainy z diprospanem.

W wyniku stosowania hormonów steroidowych, skurcz mięśni, stan zapalny i ból ustępują. Wystarczy wstrzyknąć je od 1 do 5 razy w ciągu 10 dni, co pomoże zmobilizować obronę organizmu.

Jednak ich częste i długotrwałe stosowanie powoduje zmiany hormonalnej samoregulacji.

Maści, rozwiązania

Maści / żele, roztwory wcierane w skórę nie mają tak oczywistego i szybkiego działania, ale z powodzeniem są również stosowane w leczeniu nerwu kulszowego. Po zablokowaniu mogą mieć inny efekt:

  • ocieplenie;
  • chłodzenie;
  • irytujące;
  • relaksujący.

Na przykład roztwór "Menovazin" zawiera środki znieczulające (benzokaina, prokaina), a także drażniący i chłodzący lewomentol skóry.

Maść "Finalgon" - rozgrzewająco-drażniąca, wzmacnia krążenie krwi w chorej okolicy (co poprawia zaopatrzenie tkanek w składniki odżywcze). "Capsicum" to lokalna, drażniąca, rozgrzewająca, przeciwbólowa i przeciwzapalna maść.

Leki te można stosować 2-3 razy dziennie, ale tylko kilka dni i ostrożnie: mają wiele niuansów użycia, są przeciwwskazania, niektóre leki powodują reakcje alergiczne.

Leki zwiotczające mięśnie

Leki te mają na celu rozluźnienie mięśni spazmatycznych podczas szczypania nerwu kulszowego i są często stosowane wraz z NLPZ. Do środków zwiotczających mięśnie należą na przykład:

  • "Sirdalud" - z ostrymi bolesnymi skurczami i konwulsjami (szczególnie z osteochondrozą, przepukliną);
  • "Midokalm" - miotropowy przeciwskurczowy, blokujący receptory bólu we włóknach mięśniowych i zapobiegający przechodzeniu impulsów bólowych do rdzenia kręgowego. "Midokalm" stosuje się dwa razy dziennie.

W okresie działania leków mięśnie rozluźniają się, co umożliwia organizmowi rozpoczęcie "pracy" z samym zespołem bólowym, a pacjentowi po prostu na wyciszenie.

Ale te leki mają również działanie niepożądane: senność i zmęczenie, zatrzymanie moczu, nudności, wysychanie błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia przewodu pokarmowego.

Inne leki

Oprócz leczenia objawowego można przepisywać ogólne leki odbudowujące. Należą do nich na przykład witaminy - witamina PP lub grupa B. Poprawiają metabolizm i są w stanie przyspieszyć regenerację włókien ofiary podczas szczypania nerwu kulszowego.

Jednym z najbardziej popularnych i skutecznych leków jest "Milgamma", który zawiera neurotropowe witaminy z grupy B - przywracają przewodnictwo nerwowe, mikrokrążenie i hematopoezę, działają przeciwbólowo.

Preparaty różnych typów pozwalają znacząco poprawić samopoczucie pacjenta. Najważniejsze jest to, że są wyznaczani przez specjalistę, ponieważ konieczne jest dokładne obserwowanie dawkowania i czasu stosowania w zależności od stanu pacjenta, a także uwzględnienie chorób współistniejących.Dotyczy to wszelkich leków - zarówno "bez recepty", jak i "na receptę".

Bez badania i jasnego programu leczenia osiągnięcie poprawy będzie trudne lub niemożliwe. Co wziąć, gdy szczypiąc nerw kulszowy, jakie zastrzyki preferować, w jakich dawkach - wszystko to decyduje tylko prowadzący lekarz.

Uwaga, proszę! Informacje o grupach leków są podawane w celach informacyjnych. Nie należy stosować leków bez recepty. Nie zapominaj, że każde lekarstwo ma swoje przeciwwskazania i efekty uboczne. Leki mogą być przepisywane tylko przez lekarza ściśle według Państwa stanu.

Obejrzyj wideo: Rwa kulszowa - co to jest i jak można leczyć?