Wygładzona kifoza kręgosłupa: co to jest i jak sobie z tym poradzić?

Kifoza - Krzywizna kręgosłupa w kształcie litery "S". Jeśli kąt nachylenia kręgosłupa wynosi od 15 ° do 30 ° - jest to normalna krzywizna, tak zwana "kifoza fizjologiczna", jeśli kąt nachylenia przekracza 30 °, jest to postać wzmocniona.

Dzięki temu objętość klatki piersiowej staje się mniejsza, ściskają się krążki międzykręgowe, a później deformują się, uzyskując kształt klina, układ mięśniowy pleców i brzucha cierpi, a przepona opada.

Jeśli kąt jest mniejszy niż 15 °, fizjologiczna kifoza piersiowa zostaje wygładzona. Może się wydawać, że jeśli nie ma nadmiaru kąta nachylenia, to wszystko jest w porządku, jednak jeśli kifoza jest wygładzona - jest to również patologia.

Zobaczmy, co jest gładką kifozą klatki piersiowej. Jest to sytuacja, w której miednica jest nachylona ponad 60 ° w stosunku do kręgosłupa.

Ta postać jest widoczna gołym okiem: pierś wygląda (i jest) płaska, jest znacznie węższa niż powinna, a brzuch wyraźnie zaznaczony do przodu. Mięśnie brzucha w tym przypadku są bardzo słabo rozwinięte.

Gładkość jest postacią fizjologiczną, którą najczęściej obserwuje się u słabych, często chorych dzieci, które spędzają dużo czasu leżąc.Taka patologia często prowadzi do pojawienia się skoliozy, ponieważ postawa tego typu jest uważana za słabą.

Również krzywizna tyłu powoduje, że tylne tarcze kręgów występu aw najgorszym przypadku - i powstawanie przepuklin im.

Najczęściej, jeśli diagnoza jest „lordozy lędźwiowej”, to kifoza jest wygładzona, ponieważ te negatywne zjawiska są ze sobą powiązane.

Jak leczyć?

Leczenie którykolwiek z rodzajów naruszeń postawy jest przeznaczony przede wszystkim do zmniejszenia obciążenia nałożonego na kręgosłupie i poprawić przepływ krwi do kierowania. Usuń także zespół bólu, jeśli się pojawi, i skurcze mięśni pleców.

Gdy silny krzywizna wzmocnić mięśnie klatki piersiowej, a kiedy spłaszczona kifoza piersiowa należy stworzyć ramy mięśni w górnej części pleców.

Jakie ćwiczenia należy wykonać?

Jest to określone przez lekarza, na podstawie indywidualnych danych pacjenta:

  • jego wiek;
  • przyczyny tej patologii;
  • cechy fizyczne i inne cechy.

Lekarz powinien skomponować zestaw ćwiczeń z ćwiczeń fizjoterapeutycznych. Podobnie jak w przypadku wzmocnionej kifozy, po wygładzeniu nie należy angażować się w działalność amatorską i żarliwą na siłowni.

Zawsze warto pamiętać, że wykonywanie nieodpowiednich ćwiczeń lub ćwiczeń z dużym obciążeniem może prowadzić do złych konsekwencji.

W niektórych przypadkach wymagana jest interwencja chirurgiczna:

  • jeśli choroba postępuje szybko;
  • jeśli przeszkadza w pełnym funkcjonowaniu narządów wewnętrznych;
  • jeśli dana osoba cierpi na silny ból, który jest również "usuwany" przez leki;
  • jeśli wada jest zauważalna za bardzo, a jej obecność powoduje u pacjenta uraz psychiczny.

Obserwuj swoje zdrowie i postawę!

Obejrzyj wideo: ćwiczenie.mpg (Luty 2020).

Loading...