Jak prawidłowo ładuje się plecy za pomocą kifozy?

Kifoza - znacząca skrzywienie kręgosłupa, objawiające się jako powrót do tyłu. W większości przypadków choroba jest diagnozowana u dzieci i młodzieży.

U dzieci sytuacja może zostać skorygowana, ponieważ kręgosłup jeszcze się nie uformował.

Wyleczenie kifozy u dorosłych jest niemożliwe, ale istnieją tylko metody, które mają na celu zmniejszenie wizualnej manifestacji choroby i zmniejszenie poziomu dyskomfortu. Najczęściej występuje kifoza kręgosłupa piersiowego.

Jak ważna jest aktywność fizyczna?

Obciążenie pleców kifozą jest ważnym etapem leczenia. Aby ćwiczenia rzeczywiście dobrze działały, powinny zostać wybrane przez specjalistę.

Obciążenia fizyczne pomagają przywrócić złamanie dopływu krwi do kręgosłupa, zrelaksować się i wzmocnić napięte mięśnie (choroba charakteryzuje się silnymi skurczami mięśni pleców), przywrócić naturalne położenie kręgów.

Ważne: niezależny wybór ćwiczeń i ich wykonanie w dowolnej kolejności może tylko zaostrzyć sytuację!

Istnieją pewne zasady dotyczące wykonywania ładowania, które powinny być wykonywane niezależnie od stadium kifozy:

 • Obciążenie musi być dozowane.
 • Czas trwania lekcji to 30-40 minut. Mniej długotrwała praca nie przyniesie pożądanego efektu, a dłuższy może powodować silny ból mięśni ze względu na zwiększone obciążenie pracą.
 • Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy rozgrzać mięśnie (ciepły prysznic, kąpiel, masaż).
 • Ćwiczenia muszą być kilku typów (dynamiczne, statyczne).
 • Podczas ładowania należy ściśle przestrzegać swojej postawy.
 • Wszystko musi być wykonane ściśle według zaleceń specjalisty.

Zasady te są proste i jasne, ale utrzymanie ich w trakcie ładowania kifozy zarówno u dzieci jak i dorosłych, jest to możliwe do osiągnięcia dodatniej dynamiki leczenia.

Jakie ćwiczenia mogę wykonać?

Ładowanie z krzywizną kręgosłupa powinno pomóc poradzić sobie z kilkoma problemami naraz:

 • Sztywność mięśni.
 • Prostowanie kręgosłupa.
 • Przywrócenie normalnego zaopatrzenia w krew.

Ale ponieważ stan każdego pacjenta jest indywidualny, należy wziąć pod uwagę ciężkość choroby, wiek, ogólny stan zdrowia.

Oto przybliżony zestaw ćwiczeń do ładowania w kifozie:

 1. Pozycja wyjściowa - ręce zakładamy na pasek, potem przez 5-10 sekund dobrze jest schylić się z tyłu. Powtórz 10-12 razy.
 2. Położyliśmy się na plecach, rozszerzamy nogi, zginamy je na kolanach. Wykonujemy "rower": lewą nogę podnosi się, prawą podnosi się z boku. Powtórz 10 razy dla każdej nogi.
 3. Następnie wykonaj ćwiczenie "nożyczki".
 4. Usiądź, przyciskając dłonie do ramion. Wykonujemy aktywne ruchy okrężne łokci z powrotem. W tym samym czasie powinieneś starać się, aby łopatki były jak najmocniejsze. Trzymaj plecy prosto. Uważaj, że pozycja ciała jest bardzo ważna.
 5. Połóż się z tyłu. Nogi muszą być zgięte w kolanach. Pochylając się na stopach, wykonujemy ugięcie. Ale staramy się podnosić pośladki i ramiona wysoko. Spróbuj naprawić tę pozycję przez kilka sekund. Powtarzaj 10-12 razy.
 6. Połóż się z tyłu. Ręce - wzdłuż ciała. Przy wdychaniu należy zgiąć je w łokciach, próbując zgiąć plecy. Opierając się na łokciach i tyle głowy, popraw pozycję na kilka sekund. Po wydechu ponownie zajmujemy pozycję wyjściową.
 7. Następnie wstań, szczotki znajdują się z tyłu głowy. Podczas inhalacji należy unieść się jak najwyżej na skarpetkach i rozłożyć szeroko ramiona.Powolny oddech po powrocie do FE.

Ponadto, bardzo skutecznym sposobem pobierania opłat za kifozę, która musi koniecznie być wykonana, jest pełzanie. Konieczne jest wykonanie 50 kroków w jednym podejściu. W takim przypadku każdy krok powinien lekko ugiąć ręce w łokciach i spróbować zgiąć plecy.

Ponadto przy kifozie kręgosłupa zaleca się regularne wykonywanie ćwiczeń z kijem gimnastycznym i piłką. Są przeznaczone do prostowania kręgosłupa, wzmacniania mięśni.

Ważne jest, aby rozważyć: jeśli trudno jest wykonać wszystkie ćwiczenia przez 40 minut, możesz podzielić je na kilka grup i ćwiczyć przez 20 minut 3-4 razy dziennie.

Kiedy nie mogę się uczyć?

Pomimo oczywistej korzyści z ładowania w krzywizny kręgosłupa, istnieje wiele powodów, które mogą być przeciwwskazaniem do jego realizacji:

 • Wysokie ciśnienie krwi.
 • Zwiększona temperatura ciała (ponad 37,5˚).
 • Łamanie psychiki.
 • Ciężki stan emocjonalny.
 • Choroby zakaźne.
 • Wysokie prawdopodobieństwo krwawienia.

W żadnym przypadku nie należy wykonywać tych ćwiczeń bez uprzedniego skonsultowania się ze specjalistą. Samoleczenie może spowodować nieodwracalne szkody dla twojego zdrowia!

Bądź zdrowy!

Loading...