Przepuklina Shmorla w odcinku piersiowym i szyjnym - niuanse leczenia

Ludzki kręgosłup składa się z oddzielnych kręgów oddzielonych dyskami. Odgrywają rolę amortyzatorów, nie pozwalając na dotykanie kręgów. W zdrowym kręgu znajduje się ochronna warstwa chrząstki szklistej, tak zwana płytka zamykająca. Ma płaską powierzchnię i gładkie krawędzie.

Rozumiemy, co to jest schorzą kręgosłupa przepukliny. Kręg ma gąbczastą strukturę ciała, gdy jest miększy niż chrząstka dysku, może ulec uszkodzeniu. Stwierdza się stożkowy występ chrząstki z wierzchołkiem wewnątrz kręgu.

Przepuklina rdzeniowa Schmorla powstaje z wielu powodów:

 • Genetyczne predyspozycje do choroby.
 • Zaburzenia wzrostu są zbyt szybkie lub powolne.
 • Nieproporcjonalna siła działa na kręgosłup.
 • Urazy kręgosłupa.
 • Słabo rozwinięte mięśnie gorsetu kręgosłupa.
 • Ładunek statyczny o tym samym typie pracy.
 • Niewystarczalność wapnia w kościach ciała.

Przeanalizujmy objawy

Początkowy etap choroby przebiega bezobjawowo. Guz Szmorlya tworzący się wewnątrz kręgu, nie dotyka korzeni nerwowych, naczyń krwionośnych, nie ma skurczu mięśni, zapalenia tkanki mięśniowej.

Ta i podstępna przepuklina Schmorl - jej objawy są praktycznie nieobecne. Często problemy są wykrywane na zdjęciu rentgenowskim.

W późniejszych stadiach choroby ludzie zaczynają martwić się bólem pleców:

 • Zwiększenie bolesnych objawów z powodu ćwiczeń.
 • W przypadku długiego siedzenia, stojąc.
 • Uczucie mrowienia w nogach i dłoniach.
 • Utrata elastyczności w kręgosłupie.

Przepaść kręgosłupa Schmorla u osób w podeszłym wieku powstaje z powodu spadku gęstości kręgosłupa, u młodych ludzi występuje, gdy bardzo duże obciążenie zostaje zniesione z powodu silnego uderzenia.

W okresie aktywnego wzrostu dziecka chrząstka dysku rozwija się szybciej niż tkanka kręgu. Z powodu skoków z wysokich obiektów dysk może przebić się przez warstwę ochronną, naruszając integralność kości.

Leczenie

Niektórzy lekarze twierdzą, że przepuklina Schmorla nie jest wcale niebezpieczna, nie należy wykonywać leczenia. Ale nawet jeśli nie ma silnych bolesnych doznań, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzami: ortopedą, neuropatologiem.

Wszystkie ich zalecenia będą miały na celu zapobieganie dalszemu rozwojowi patologii, aby zapobiec występowaniu poważniejszych chorób.

Metoda leczenia polega przede wszystkim na eliminacji bolesnych objawów, a jednocześnie ma na celu:

 • Przywrócenie mobilności w kręgosłupie.
 • Wycofanie skurczy mięśni.
 • Poprawa procesów metabolicznych, jakość tkanki kostnej.

Wyznaczając lekarza, lekarz bierze pod uwagę stopień patologii, wiek pacjenta, choroby, które zostały wcześniej przeniesione.

Cechy przepukliny w odcinku piersiowym kręgosłupa

Guzki pojawiają się w okolicy klatki piersiowej z tych samych powodów, co w pozostałej części kręgosłupa. Na początku choroba przechodzi niezauważona.

Wraz z upływem czasu mogą wystąpić zmiany zwyrodnieniowe w kręgach piersiowych, co prowadzi do pojawienia się innych poważniejszych chorób.

Hernia Schmorl z kręgosłupa piersiowego, jej objawy wyrażają bolesne objawy w mostku: gdy ktoś wykonuje turę, ostro klapie rękami. Ból może pojawić się przy głębokiej inhalacji, duszności, kołataniu serca.

Aby wyjaśnić diagnozę, wykonaj zdjęcie rentgenowskie. Jeśli zostanie potwierdzone rozpoznanie przepukliny klatki piersiowej Shmorl, leczenie jest zalecane w zależności od stopnia uszkodzenia kręgu. W większości przypadków jest to leczenie zachowawcze.

Czasami z łagodnymi objawami choroby wystarczą zabiegi fizjoterapeutyczne, gimnastyka medyczna.Ponadto pacjentowi zaleca się nie podnoszenie ciężarów, zakazuje się jazdy na rowerze, motocyklu. Zabronione jest również skakanie.

Jak leczyć przepuklinę klatki piersiowej? Z poważnymi objawami bólu przepisać terapię lekową, łącząc z masażem, ćwiczenia fizjoterapeutyczne.

Specjalne ćwiczenia mają na celu wzmocnienie mięśniowego gorsetu kręgosłupa. Terapeutyczny trening fizyczny jest pokazywany osobom w każdym wieku, ćwiczenia są dobierane indywidualnie dla każdego.

Przepuklina Shmorla kręgosłupa szyjnego: cechy

Jak wiadomo z anatomii, kręgosłup szyjny składa się z 7 kręgów z chrząstkowymi dyskami między nimi. Kiedy dysk zaczyna być wciskany w ciało kręgu, pojawiają się problemy.

Występuje zwężenie szczeliny między kręgami, korzenie nerwów, ściskane są naczynia krwionośne. Przez oddział są gałęzie tętnicy, zasilające mózg krwią. Kiedy dyski zakłócają integralność kręgów, zaburza to krążenie mózgu.

Objawy przepukliny odcinka szyjnego kręgosłupa: osoba często ma zawroty głowy, zwiększa zmęczenie i zmniejsza zdolność do pracy.

Pacjent skarży się na upośledzenie pamięci, hałas w głowie jest zmartwiony, często pojawiają się bóle głowy.Najbardziej uderzającymi objawami są napięcie mięśni, ból podczas skręcania szyi, mrowienie i swędzenie rąk.

Leczenie obejmuje cały kompleks działań, łącząc leczenie z leczeniem z fizjoterapią.

Wszystkie rodzaje przepuklin można leczyć za pomocą specjalnych ćwiczeń, składających się z dozowanego rozciągania kręgosłupa, przywracania mięśni gorsetu.