Co to jest osteochondroza szyjki macicy

Dla wielu osób interesujące będzie dowiedzieć się, co jest osteochondroza szyjki macicy. Ten proces zwyrodnienia kręgów, któremu towarzyszy dość zróżnicowana symptomatologia. W przypadku braku leczenia prowadzi to do większych problemów i niepełnosprawności.

Co powoduje osteochondrozy szyjki macicy? Nadal nie ma zgody w tej kwestii, ale już udowodniono, że istnieje szereg czynników, które mogą wywołać mechanizm choroby:

 • zmiany wieku;
 • mało aktywny styl życia;
 • wrodzone nieprawidłowości w budowie tkanek kręgosłupa;
 • stałe przeciążenie;
 • zaburzenia metaboliczne i hormonalne;
 • konsekwencje chorób zakaźnych.

Największe obciążenie spada na dolny odcinek regionu szyjnego. Największa częstotliwość występowania destrukcyjnych zmian pochodzi z szóstego do ósmego kręgu.

Oznaki patologii

W wyniku zaburzeń w krążeniu krwi i podrażnieniach zakończeń nerwowych podczas niszczenia kręgów w okolicy szyjki pojawiają się następujące objawy:

 1. Zespół podwzgórza. Wraz z nim osoba jest zauważana ze względu na słabość, zaburzenia snu, zmęczenie, zaburzenia pamięci i roztargnienie. W przypadku braku odpowiedniego leczenia choroba postępuje i występuje drętwienie kończyn, przewlekła senność, tachyarytmia, zwiększone ciśnienie,uczucie skurczu w klatce piersiowej, uduszenie, pocenie się.
 2. W wyniku niedokrwiennych zmian w uchu wewnętrznym rozwija się zespół ślimakowy. Pacjent skarży się na zmniejszenie słuchu, zawroty głowy, uczucie duszności w uszach. Objawy te nasilają się, gdy głowa się obraca.
 3. Zespół omdleń i upadków. Przejawia się w postaci nagłego upadku i omdlenia. Czasem jest zamieszanie.
 4. Mniej powszechne w przypadku osteochondrozy szyjnej jest zespół wzrokowy. W przypadku ciężkiej miażdżycy, ostrości widzenia, wrażenia zasłony przed oczami, mogą wystąpić trudności w próbie widzenia poszczególnych obiektów.
 5. W niektórych przypadkach obserwuje się przekrwienie błony śluzowej nosa, ale należy przeprowadzić diagnostykę różnicową z zapaleniem zatok lub nieżytem nosa o różnych etiologiach.

Ból psychosomatyczny w wyniku osteochondrozy szyjnej sugeruje, że pojawia się, gdy trudno jest kogoś odmówić.

Objawia się również o trudnościach człowieka w zakresie adaptacji do nowych warunków. Zjawisko to wyraża się na poziomie mentalnym tak wyraźnie, że przechodzi do planu fizycznego w postaci choroby.

Co to jest niebezpieczna choroba?

Wielu uważa tę chorobę za niepoważną, więc nie idź do lekarza na zalecenia dotyczące leczenia.

Kiedy ból jest czasami przyjmowany środek przeciwbólowy lub używać maści o działaniu przeciwzapalnym. Ale w rezultacie choroba postępuje i zaczynają się komplikacje:

 1. Jednym z poważnych następstw tej patologii jest zespół tętnic kręgowych. Prowadzi to do naruszenia krążenia mózgowego. Może to spowodować przejściowy atak niedokrwienny lub udar.
 2. Dysfunkcja w rdzeniu przedłużonym prowadzi do zwiększonego ciśnienia i rozwoju tachyarytmii. Wraz z porażką naczyń wieńcowych w miażdżycy kończy się atakiem serca. Możliwe jest również rozwinięcie niewydolności serca.
 3. Naruszenie unerwienia mięśni przedramienia prowadzi do ich atrofii i rozwoju paraliżu.
 4. Nagła utrata przytomności i upadków może prowadzić do obrażeń.
 5. Rozpoczęty etap choroby wyraża się z naruszeniem ruchomości szyi. Przepuklina, która rozciąga się daleko poza kręgosłup, wymaga operacji. Po tym przywróceniu dawnych funkcji szyi staje się trudne.

Funkcje leczenia

Osteochondrozy szyjki macicy leczone są głównie metodami zachowawczymi.

Aby poprawić stan, złagodzić ból i procesy zapalne, pacjentowi zaleca się stosowanie leków - NLPZ, kortykosteroidy, witaminy grupy B, środki zwiotczające mięśnie.

Ponadto stosuje się miejscowe maści lub żele o właściwościach przeciwzapalnych zawierających drażniące składniki lub środki znieczulające. Podczas zaostrzenia należy zmniejszyć obciążenie szyi. W tym celu wymagany będzie specjalny kołnierz.

Ponadto stosuje się różne metody fizjoterapii, akupunktury, terapii manualnej, masażu, terapii ruchowej. Wiele z nich nie jest zalecanych do stosowania w ostrym okresie choroby, ale po złagodzeniu bólu przyspieszają one początek remisji.

Wskazania i przeciwwskazania w tej lub innej metodzie leczenia są określane tylko przez specjalistę. W swoich zaleceniach lekarz bierze pod uwagę wiek pacjenta, jego styl życia, cechy organizmu, nietolerancję niektórych leków.

Obejrzyj wideo: Как снизить вес мужчине и вылечить диабет, артроз, ВСД, жировой гепатоз по методу доктора Скачко