Ćwiczenia z powrotem na fitbole jako sposób na pozbycie się bólu w domu

Fitball - to specjalna piłka do gimnastyki, dzięki którym można pozbyć się nadwagi, wzmocnić mięśnie i rozwijają elastyczność ciała i koordynację.

Wybierając ćwiczenia z powrotem na fitball, rozwiązujesz kilka problemów naraz. Ten sprzęt sportowy jest uważany za jeden z najbardziej skutecznych symulatorów kręgosłupa:

 • wzmacnia mięśniowy gorset,
 • pozwala na usunięcie obciążenia z kręgosłupa,
 • jest stosowany w leczeniu przepuklin międzykręgowych i chondrosis,
 • poprawia postawę.

Ponadto zajęcia na piłce fitness mogą mieć korzystny wpływ na nastrój osoby, a nawet łagodzić stres.

Wybór piłki fitness

Wybierając fitball, musisz zastosować następującą technikę: jeśli siadasz na piłce, zginasz nogi i tworzysz kąt prosty, wtedy kula tej wielkości jest idealna dla ciebie.

Jest jeszcze inny sposób: aby wyznaczyć pożądaną średnicę pocisku ze wzrostu w centymetrach, należy przyjąć 100.

Wybór odpowiedniego rozmiaru nie jest trudny, ponieważ piłki do fitnessu są dostępne w różnych średnicach: od 30 cm (modele dziecięce) do 95 cm.

Na rynku dostępne są następujące rodzaje piłek gimnastycznych:

 • zwykłe okrągłe gładkie piłki, które są przeznaczone do gimnastyki dzieci i dorosłych;
 • modele owalne, które są bardziej stabilne ze względu na zwiększony obszar kontaktu z podłogą;
 • kulki do masażu, które mają nierówną, prążkowaną powierzchnię, dzięki czemu dają dodatkowy efekt masażu;
 • Piłki gimnastyczne wyposażone w "rogi", dzięki którym zmniejsza się ryzyko upadku podczas ćwiczeń. Ta wersja jest bardziej odpowiednia dla dzieci, kobiet w ciąży i tych, które tylko zapoznają się z ćwiczeniami na piłce fitness.

Przeciwwskazania

Jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:

 • stwardnienie postępujące, które w wyniku ćwiczeń może tylko pogorszyć;
 • ciąża, przebiegająca z powikłaniami;
 • choroby skóry;
 • patologia ortopedyczna;
 • przewlekłe choroby narządów wewnętrznych;
 • patologia układu sercowo-naczyniowego.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń na fitball na plecy, należy skonsultować się z lekarzem.

Ogólne zasady

Zanim zdecydujesz się rozpocząć ćwiczenie na piłce gimnastycznej, dobrze jest zapoznać się z następującymi wskazówkami:

 1. Na pierwszych treningach nie trzeba wykonywać dużej liczby podejść.Podobnie jak w przypadku każdego innego ćwiczenia, obciążenie należy zwiększać stopniowo.
 2. Dla początkujących, pierwsze podejścia najlepiej wykonywać na lekko opróżnionym pocisku. Powierzchnia jego kontaktu z podłogą wzrośnie i stanie się bardziej stabilna. Aby zwiększyć obciążenie, możesz silniej nadmuchać piłkę, a następnie zmniejszyć jej stabilność, a podczas ćwiczeń mięśnie będą się bardziej obciążać.
 3. Nie martw się, że pęknie kulkowe przydatności: jest wykonany ze specjalnych materiałów, więc szkoda nie zdarza ogłuszający bawełnę, a piłka będzie powoli spuścić powietrze.
 4. Jeśli nie ma czasu na pełne szkolenie, wystarczy usiąść na piłce, wykonując zwykłe czynności. Trening mięśni zostanie przeprowadzony, gdy będziesz utrzymywał równowagę podczas siedzenia na fitball.

Pozbywamy się bólu pleców za pomocą piłki gimnastycznej

Ból lędźwiowy może być wywołany z wielu powodów. Najczęstsze z nich to skrzywienie postawy, nadwaga, siedzący tryb życia, niewielki uraz sportowy.

W domu użycie piłki do kręgosłupa uzasadnione jest możliwością zaoszczędzenia budżetu.

Przede wszystkim musisz wykonywać ćwiczenia, aby wzmocnić swoje plecy. Powinieneś zacząć od rozciągania mięśni pleców. Aby to zrobić, klękamy, plecy są równoległe do podłogi, ramiona są wyciągnięte do przodu i przylegają do piłki.

Następnie, podczas inhalacji, rzucamy piłkę do siebie, gładko podnosząc ciało i naciskając podbródek. W każdej pozycji są opóźnione o pół minuty.

Wykonywanie ruchów obrotowych pozwoli rozwinąć elastyczność kręgosłupa, w tym kręgosłupa lędźwiowego. Ponadto, ćwiczenia działają w celu wzmocnienia mięśni prasy i ud. Musisz leżeć na plecach, a nogi, zgięte w kolanach, pod kątem prostym, aby nałożyć piłkę.

Następnie rozpocznij zwijanie piłki, podnoszenie bioder i na przemian opuszczanie ich w prawo, a następnie w lewo, dotykając podłogi. Podczas skręcania, talia powinna usztywniać, górna część kręgosłupa pozostaje przyciśnięta do podłogi.

Aby złagodzić stres kości krzyżowej i okolicy lędźwiowej oraz wzmocnić mięśnie, zaleca się wykonywanie obrotów siedzących na piłce.

Podczas ćwiczenia musisz trzymać następującą pozycję ciała: opuść ramiona, utrzymuj plecy wyprostowane, nogi zginają się pod kątem prostym w kolanie.

Ze względu na ruchy miednicy, musisz toczyć gimnastyczną piłkę bez zmiany pozycji nóg i pleców.

Istnieje wiele ćwiczeń na plecach na fitball: skręty, zwroty akcji, pompki, paski, rzuca, most, przysiady i wiele innych.

Najważniejsze jest prawidłowe ich wypełnienie, a gdy pojawią się pierwsze objawy dolegliwości, natychmiast skonsultuj się ze specjalistą w celu uzyskania porady.