Ćwiczenia z lordozą kręgosłupa lędźwiowego

Lordosis jest patologią kręgosłupa, w której pochyla się do przodu. Jeśli taki proces obserwuje się w okolicy lędźwiowej, to stopniowo prowadzi do zaburzenia funkcji narządów wewnętrznych.

Leczenie tej patologii powinno być kompleksowe. Jedną ze skutecznych metod poprawy stanu jest kompleks terapii ruchowej, w tym specjalne ćwiczenia lordozy.

Podstawowe zasady gimnastyki leczniczej

Kompleks ruchów jest rozwijany przez specjalistów i zaleca się wykonywać go tylko pod nadzorem specjalisty. Istnieją podstawowe zasady i zasady gimnastyki medycznej:

 • Rozpocznij od minimalnego obciążenia, stopniowo zwiększając złożoność ruchów i liczbę podejść, z dnia na dzień.
 • Podczas wykonywania nie powinno być bólu. Jeśli wystąpi ból, dyskomfort, kołatania serca lub zawroty głowy, należy przerwać ćwiczenie.
 • Stan emocjonalny pacjenta podczas treningu powinien pozostać stabilny. Obowiązek przeprowadzenia tego kompleksu jest całkowicie nie do przyjęcia.
 • Ćwiczenia z lordozą w odcinku lędźwiowym powinny być poprzedzone rozgrzewką lekkiego treningu.Stawy i ciało powinny być przygotowane do głównego zajęcia.
 • Kompleks zazwyczaj obejmuje główne rodzaje treningu (rozciąganie mięśni, ćwiczenia siłowe, ćwiczenia oddechowe) i dodatkowe (przy użyciu szwedzkiej ściany, kija i innych urządzeń).
 • Kultura fizyczna da pozytywny wynik tylko wtedy, gdy będzie przeprowadzana regularnie. Pożądane jest również ustalenie stałego czasu na wykonanie lub przerwanie ładunku rano i wieczorem.
 • Na koniec pacjent powinien odczuwać lekkie przyjemne zmęczenie. Wyczerpanie się nie jest zalecane.
 • Ważne jest, aby obserwować prawidłowy oddech podczas ćwiczeń, a po treningu stale monitorować swoją postawę.
 • Nie przeprowadzaj zajęć w ostrej fazie choroby i z silną bolesnością.
 • Jeśli to możliwe, odwiedź specjalne instytucje, które mają pokoje wyposażone w sprzęt do takich ćwiczeń. Pozwoli to na znacznie szybszą rehabilitację i poprawę stanu.
 • Aby wykonać takie ćwiczenia, powinieneś wybrać wygodne luźne ubrania i ortopedyczne buty sportowe. Szczególną uwagę zwraca się na dolną część pleców: musi być wystarczająco izolowana.

Zalecane triki

W przypadku choroby, takiej jak lordoza okolicy lędźwiowej, ćwiczenia są oferowane w następujący sposób:

 1. W pozycji stojącej, rozstaw stóp na szerokość ramion, pochyl się, próbując dotrzeć do stóp rękami. Inklinacja - wydech, wznoszenie - wdech. Kolana się nie zginają. Powtórz 10 razy.
 2. Stojąc przy ścianie, dotykając łopatek, pośladków i stóp, spróbuj zbliżyć się do niej odcinka lędźwiowego. Oddychanie może być dowolne. Powtórz około 7 razy.
 3. Stając, aby przechylić się do przodu, chwycić dłonie dolną częścią nóg i kilkakrotnie wykonując ruchy sprężystości, przybliż swoją twarz do kolan. Zrób 7 razy.
 4. Kucnij z wyciągniętymi przed siebie rękami, pięty powinny pozostać stabilnie na podłodze. Z biegiem czasu można zwiększyć obciążenie, upewniając się, że kolana są równoległe i nie rozpraszają się. Powtórz maksymalnie 15 razy.
 5. Leżąc na płaskiej powierzchni, ręce są rozsunięte. Podnieś nogi i miednicę, dotykając kolanami czoła. Najważniejsze, że ruchy w tym przypadku są powolne i płynne. Powtórz 10 razy.
 6. Leżąc na podłodze staraj się jak najwięcej odprężyć. Powinno być uczucie spłaszczenia ciała na podłodze. Schab należy docisnąć tak mocno, jak to możliwe. Kontynuuj przez około 6 minut.Uważaj na swój oddech.
 7. Bez rąk, przejście z pozycji leżącej do pozycji siedzącej. Powtórz 5 razy.
 8. Możesz użyć poprzeczki, po prostu na nią zawieszając. Pozwala to na dość efektywny kręgosłup rozciągający. Początkowo zajmuje to 3 minuty, a następnie wydłużamy czas do 10 minut.
 9. Na poprzeczce podnieś i opuść nogi. W kolanach nie powinni się zginać. Powtórz maksymalnie 10 razy.
 10. Zaleca się wykonywanie kilku ruchów w celu pompowania prasy brzusznej. Wzmocnienie mięśni brzucha zmniejszy obciążenie kręgosłupa i uczyni go bardziej stabilnym.

W przypadku choroby, takiej jak lordoza kręgosłupa lędźwiowego, ćwiczenia powinny być wykonywane płynnie, unikając nadmiernie nagłych ruchów.

Aby uzyskać trwały wynik, zaleca się prowadzenie lekcji przez co najmniej sześć miesięcy. Ponadto konieczne jest kontynuowanie treningu, ale już w trybie wzmocnionym.

Obejrzyj wideo: Pogłębiona lordoza lędźwiowa, ból pleców - JAK SKORYGOWAĆ cz.2 Ćwiczenia! (Grudzień 2019).

Loading...