Ćwiczenia Dikul na plecach: cechy i podejścia

Patologie i dyskomfort w kręgosłupie powinny być prawidłowo leczone, w oparciu o charakter bólu i anatomiczne cechy pleców. Ważne jest, aby skupić się na napięciu mięśni.

Takie podejście przywróci prawidłowe funkcjonowanie tkanki mięśniowej. Powszechnie znane ćwiczenia Dikul na plecach z przepukliną kręgosłupa opierają się właśnie na tym.

Do czego służy ta metoda?

Przywrócenie mięśni za pomocą tej techniki pozwala na najbardziej efektywne rozprowadzanie energii, w tym uszczypnięte zakończenia nerwowe w okolicy rdzenia kręgowego. System ma na celu jakościową dystrybucję energii, eliminując:

 • skurcze nerwów;
 • patologia międzykręgowa;
 • ból związany z osteochondrozą, przepukliną i występem.

Technika opracowana przez Valentina Dikula słusznie jest uważana za doskonałe rozwiązanie problemów z plecami i kręgosłupem.

Autor systemu wskazuje na znaczenie nie tylko wykonywania ćwiczeń, ale także wspierania emocjonalnej pewności siebie i stabilności.

Kluczowe zasady

Efektywne ćwiczenia Dikul na ból krzyża oparte są na pewnych zasadach zalecanych do nauki przed rozpoczęciem zajęć:

 • stabilność;
 • samokontrola;
 • zaufanie.

Ważne jest, aby systematycznie pracować nad eliminowaniem patologii. Zajęcia nie muszą być wykonywane codziennie, jednak sam efekt na mięśnie powinien być stały.

Do kręgosłupa i schabu powrócił do zdrowego stanu, zaleca się wykonywanie ćwiczeń trzy razy w tygodniu.

Ich kolejność powinna być stała: coś do samodzielnego dostosowania, do zmiany miejsca, do anulowania, zmiana kolejności jest zabroniona. Aby uzyskać doskonały wynik, musisz zapamiętać obwód i trzymać się go.

Maksymalne obciążenie nie powinno być. Z bólem w plecach, należy postępować zgodnie z zaleceniami profesjonalnego powoli i systematycznie. W procesie wdrażania podejść zaleca się unikanie:

 • przepięcie;
 • szybki rytm;
 • nadmierne zmęczenie;
 • Skrócenie oddechu.

Jedną z kluczowych zasad tej techniki jest przestrzeganie zasad dla każdego ćwiczenia. Wszystkie podejścia implikują pewną liczbę powtórzeń. Na początek nie należy dążyć do ich dokładnego spełnienia, ponieważ o wiele ważniejsze jest rozwijanie tkanki mięśniowej.

Podczas treningu ruchy powinny być powolne, gładkie, miękkie, ponieważ prędkość nie pozwoli ci uzyskać niezbędnego efektu ze szkolenia. Ostre ruchy mogą spowodować pogorszenie sytuacji.

Zaleca się słuchać dobrego samopoczucia, zatrzymując się, gdy jest dużo bólu. Ważne jest koordynowanie szkolenia z lekarzem prowadzącym.

Cechy kompleksu

Dikul opracował serię zajęć. Kompleks dzieli się na podejścia:

 • z przepukliną kręgosłupa;
 • z bólem kręgosłupa;
 • z innymi problemami z tyłu.

Kiedy patologia dotyka szyi, podejścia nie są niczym skomplikowanym. Na początek należy zająć wygodną pozycję wyjściową, równomiernie zasiadając.

Tył zaleca się zrelaksować tak bardzo, jak to możliwe, po czym można przejść do zwojów głowy w obu kierunkach. Wykonuje się turę, zanim ból zacznie się pojawiać.

Następnie podbródek obniżyć do klatki piersiowej, wykonując to płynnie i powoli. Bardzo ważne jest, aby spróbować dotknąć szyi, a następnie możesz zrobić zwrot.

Następne ćwiczenie - odrzucenie głowy, co jest również zalecane, aby robić to ostrożnie i płynnie.

Teraz należy spróbować naprawić głowę, a następnie delikatnie powrócić do pierwotnej pozycji. Ten system w ramach metodologii implikuje kilka podejść, w każdym z nich - 6-10 kroków.

Jak pracować nad patologią?

W przepuklinach odcinka lędźwiowego opracowywane są ćwiczenia specjalne. Wykonuje się je z pozycji leżącej na plecach, gdy trzeba spróbować podnieść ciało.

Gdy to się powiedzie, przytrzymaj skrzynkę przez 15 sekund. W procesie warto trzymać nogi prosto. Na początku trudno jest to osiągnąć, dlatego wolno lekko ugiąć je w kolanach.

Następne ćwiczenie w tej patologii wymaga leżenia na plecach i zginania nóg, po czym trzeba je wyciągnąć do siebie. Następnie lewą dłoń należy przesunąć do kolana prawej nogi.

Prawa ręka jest umieszczona na lewym kolanie. W tej pozycji musisz zacząć naciskać na kolana. Rób to ostrożnie, bez nadmiernego zapału i nagłych ruchów.

Aby technika opracowana przez Valentina Dikula przyniosła pozytywne rezultaty, bardzo ważne jest przestrzeganie dwóch kluczowych zasad:

 • stopniowy wzrost obciążenia;
 • regularność szkoleń.

Nie musisz znosić i przezwyciężyć bólu, ponieważ praca nad problemem z komfortem jest bardzo ważna. Równie ważne jest zaufanie i pozytywne nastawienie. Tylko przy tak poprawnym podejściu gimnastyka naprawdę przyniesie pozytywne rezultaty.