Co oznacza ból krzyża?

Wiele osób skarży się na ból pleców, ale przyczyny tego zjawiska mogą być bardzo różne. Na przykład ból w dolnej części pleców po prawej stronie może mówić o problemach w kręgosłupie lub chorobie prawej nerki.

Czasami więc czują się i choroby jelit, a także problemy z prawym jajnikiem. Mogą być inne powody.

Jeśli istnieje taki znak, należy natychmiast udać się na konsultację z lekarzem i przejść pełne badanie.

Ponieważ przyczyną mogą być dość poważne procesy patologiczne, lepiej nie opóźniać wizyty u specjalisty, a jeszcze mniej angażować się w samoleczenie.

Dlaczego pojawia się symptom?

Jeśli rozpatrzymy problem bardziej szczegółowo, to podobne objawy w okolicy lędźwiowej mogą pojawić się z następujących powodów:

 1. Choroby związane z układem mięśniowo-szkieletowym: osteochondroza, zapalenie szpiku, osteoporoza, kręgozmyk i inne.
 2. Patologie związane z mięśniami (stan zapalny, uraz pourazowy, rozciąganie).
 3. Choroby neurologiczne (zapalenie nerwu lub zapalenie stawów).
 4. Zaburzenia w pracy narządów wewnętrznych (prawe nerki, wątroba i woreczek żółciowy, jelito, prawy jajnik).

Charakterystyka bólu w różnych stanach patologicznych

Niezależnie od przyczyn, jeśli masz objawy, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ w okolicy lędźwiowej znajduje się wiele narządów po prawej stronie.

Symptomatologia występowania bólu w tym obszarze jest często niekorzystnym sygnałem i musi być dokładnie zdiagnozowana pod kątem odpowiedniej opieki.

Osteochondroza i rwa kulszowa

Jeśli ból jest związany z osteochondrozą, wtedy może być nudny i obolały, ale może też być ostry - z szczypaniem nerwu. Takiemu bólowi z tyłu prawej strony towarzyszy sztywność ruchów. Nasila się po:

 • aktywność fizyczna,
 • przechłodzenie,
 • nagły ruch lub pozostawanie przez długi czas w niewygodnej pozycji.

Przechodzi po odpoczynku, odbiór środków przeciwzapalnych.

Ostre i niedopuszczalne doznania mogą rozwijać się z rwa kulszową lub naruszeniem nerwu kulszowego. Z reguły taki ból jest zlokalizowany poniżej talii, promieniuje do uda, rejon pachwinowy, goleń.

Pogorszenie występuje podczas długiego spaceru, czasami nawet podczas kaszlu lub kichania. Choroba wymaga kompleksowego podejścia do leczenia (leki, fizjoterapia, masaż, terapia ruchowa).

Zapalenie mięśni

Ból dolny lub górny w dolnej części pleców może wystąpić w wyniku zapalenia mięśni lub zapalenia mięśni.

Kiedy czujesz, możesz zidentyfikować obszary zagęszczania. Do leczenia stosuje się rozgrzewające maści i kompresy.

Przepuklina przepuklinowa

Ostry ból w plecach tuż nad dolnym grzbietem może mówić o rozwoju przepukliny międzykręgowej. Czasami jest umiejscowiony poniżej w zależności od miejsca, w którym zlokalizowana jest zmiana. W towarzystwie:

 • upośledzona ruchliwość,
 • zmienić chód,
 • drętwienie i zanik mięśni nóg.

Jeśli leki nie pomogą w tym stanie patologicznym, lekarz może zalecić chirurgiczną metodę leczenia.

Choroby nerek, wątroby, trzustki

Ból powyżej dolnej części pleców z prawej strony może wskazywać na odmiedniczkowe zapalenie nerek lub kamienie nerkowe. Czasami taki objaw wskazuje na obecność silnego wodonercza.

W takich przypadkach często rozwija się kolka nerkowa, w której cierpienie pacjenta jest tak nie do zniesienia, że ​​nie może znaleźć miejsca. Usunięto tylko epizod przeciwskurczowy.

W wielu przypadkach, z zaniedbanym procesem i rozwojem niedostatecznej funkcji narządu, konieczna jest operacja usunięcia nerek.

Ból po prawej stronie pod żebrami za dolną częścią pleców związany jest z chorobami wątroby i dróg żółciowych.Towarzyszą im:

 • zaburzenia trawienia,
 • zażółcenie skóry,
 • nasilenie w wątrobie.

Używane w tym przypadku hepatoprotektory, żółciopędne, przeciwskurczowe. Pamiętaj, aby przestrzegać diety.

Zza dolnej części pleców po prawej stronie ból często towarzyszy zapaleniu trzustki. Jest to również odnotowane po lewej stronie, ale może mieć charakter okrężny. Ostry atak tej choroby jest leczony tylko w szpitalu.

Choroby ginekologiczne

Ból po prawej stronie poniżej dolnej części pleców u kobiet może być oznaką problemów ginekologicznych:

 • endometrioza (zapalenie wewnętrznej ściany macicy),
 • zapalenie jajowodów i jajowodów (zapalenie jajników i przydatków),
 • guzy macicy i inne patologie narządów miednicy.

Czasami nieprzyjemne odczucia nie są obserwowane w podbrzuszu, a podstępność takich patologii jest taka, że ​​pacjent uważa, że ​​po prostu rozciągnęła dolną część pleców.

Dlatego, aby wyjaśnić diagnozę, należy natychmiast skontaktować się z ginekologiem. U mężczyzn może pojawić się z zapaleniem gruczołu krokowego lub gruczolakiem prostaty.

Problemy z wiekiem

Jeśli plecy bolą w strefie dolnej części pleców osoby starszej, możemy przyjąć zmiany związane z wiekiem w kręgosłupie lub osteoporozie.

Często taki objaw obserwuje się w przypadku naruszenia procesów metabolicznych, z cukrzycą i dną.

Manifestacje podczas ciąży

Podobne objawy występują u kobiety w czasie ciąży. Obciążenie ciała od strony szybko rosnącej macicy wywiera nacisk na kręgosłup, nerki i wątrobę.

Pod warunkiem, że większość oczekujących matek zyska dodatkowy ciężar w okresie ciąży, oznaki bólu w okolicy lędźwiowej nie są rzadkością w tym stanie.

Do kogo się zwrócić?

Jeśli te objawy wystąpią, należy najpierw udać się do terapeuty. Po zdaniu egzaminów i uzyskaniu wyników testów może przesłać specjaliście odpowiedni profil.

Choroby kręgosłupa są zaangażowane kręgosłupa lub neurologa, konieczna jest konsultacja nefrologa lub urologa z patologią nerek. Obszar żeńskich narządów płciowych jest zajęty wyłącznie przez ginekologa.

A jeśli przyczyną jest patologia narządów wewnętrznych, pacjent kontynuuje leczenie terapeuty lub gastroenterologa. Endokrynolog zajmuje się zaburzeniami metabolicznymi.

Obejrzyj wideo: Ból kręgosłupa - przyczyny, leczenie i zapobieganie (Styczeń 2020).

Loading...