Dlaczego niebezpiecznie jest ignorować ból, który pojawił się pod prawym łopatką

Dla większości ludzi, ból pod prawą łopatką z tyłu, tylko wiąże się z zaostrzeniem choroby zwyrodnieniowej krążka.

Rzeczywiście, zniszczalne zmiany osteohondroznymi międzykręgowego chrząstki klatki piersiowej, nie zapewniają pełnej amortyzacji kręgów, powodując zaciśnięcie korzenie nerwowe mogą wytwarzać podobne objawy.

Ale powodem mogą być nie tylko: bolesność w okolicy prawej łopatki może być początkowym objawem wielu poważnych chorób.

Co może powodować zespół bókowy pod łopatką po prawej stronie

Najczęściej czynniki, które powodują ból w prawym rejonie szkaplerza, są neurologiczne, ale czasami mogą być wywoływane przez choroby narządów wewnętrznych. Powody, dla których boli pod prawą łopatką:

 1. Siniaki i złamania. Charakteryzują się silnym bólem; nie wpływa na mobilność i siłę mięśni ramion.
 2. Zakażenia kości (zapalenie szpiku, gruźlica), tkliwość, w zależności od stopnia zaawansowania procesu, mogą być ostre lub nudne.
 3. Osteochondroza regionu klatki piersiowej. Ból w prawym obszarze ramion mogą występować zarówno ze względu na kompresję naczyniową wiązki i ze względu na proces zapalny w chrząstce.
 4. Siniaki i złamania żeber.W zależności od lokalizacji zmiany, ból może objawiać się po prawej stronie pleców lub rozprzestrzeniać się wzdłuż całego łuku żebrowego.
 5. Międzyżebrowe nerwobóle, wynikające z zablokowania korzenie w rdzeniu wydziału lub wynikające z różnych Neuroinfekcji charakteryzujących się tępym bólem lub ostre bóle całym łuku żebrowego.
 6. Różne procesy zapalne w obrębie płuc i opłucnej po prawej powodują ból prawej łopatki, która zwiększa się wraz z oddychaniem. Dodatkowym objawem rozpoznania jest kaszel, gorączka i obecność objawów zatrucia (letarg, osłabienie, utrata apetytu).
 7. Guz nowotworowy lub łagodny charakter jamy opłucnej i płuc. Gdy mogą pojawić się tylko wtedy, gdy ból łagodny nowotwór ściska korzeni nerwowych złośliwy (lub powstające w przerzutów płuc pojawił) silny ból będzie odczuwalne przez cały czas, i biorąc leki przeciwbólowe i maści daje niewielki efekt.
 8. Choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego (zapalenie wątroby, kamica żółciowa) może prowadzić do bolesnych doznań, które pojawiają się pod prawą łopatką i poniżej, objawiających się kolki typu.Dodatkowe objawy rozpoznania tych chorób to: nudności, wzdęcia, ewentualnie zażółcenie twardówki oka, skóra.
 9. Dwunastnica i żołądek mogą powodować ostre bolesne odczucia poniżej łopatki tylko wtedy, gdy wrzód jest perforowany.
 10. Problemy z sercem mogą powodować lekki ból w okolicy łopatki po prawej stronie. Często tacy pacjenci na elektrokardiogramie widzą "atak serca" na nogach.

Niebezpieczeństwo ignorowania

Większość osób z ciężkim, nieznośnym bólem natychmiast zwraca się o pomoc lekarską, ale ignoruje łagodne bolesności, preferując przyjmowanie leków przeciwbólowych bez konieczności spędzania czasu w podróży do kliniki. Ale to samoleczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji:

 • Progresja zakażeń kości (gruźlica, zapalenie kości i szpiku) z dalszym rozprzestrzenianiem się na pobliskie stawy i kości.
 • Rozwój obrzęku i stanu zapalnego w miejscu ucisku końca nerwu ze zmianami osteochondrozy krążków międzykręgowych.
 • Nieumiejętna diagnoza rozwijających się złośliwych lub niezłośliwych nowotworów.
 • Przejście w przedłużoną formę procesów zapalnych oskrzeli i płuc.
 • Rozwój patologii układu sercowo-naczyniowego, jeśli zawał przenoszony na kończynach dolnych nie został wykryty w czasie i nie przeprowadzono właściwego leczenia odbudowującego.
 • Występowanie zapalenia otrzewnej, jeśli perforacja żołądka lub dwunastnicy nie została zdiagnozowana w czasie.

Nawet drobne doznania bólowe lub po prostu uczucie dyskomfortu w obszarze szkaplerza po prawej stronie może służyć jako pierwszy "dzwonek" rozwijającej się poważnej patologii.

Ale tylko lekarz po badaniach kliniczno-laboratoryjnych może określić, dlaczego boli i ile jest niebezpieczne dla organizmu. Nie należy samoleczenia - może to prowadzić do rozwoju powikłań, przejścia choroby w postać przewlekłą.

Obejrzyj wideo: Part 1 - The Lost World Audiobook by Sir Arthur Conan Doyle (Chs 01-07)