Kiedy ból jest po lewej stronie pod żebrami z tyłu?

Do lekarza często przychodzą pacjenci, którzy skarżą się, że odczuwają ból po lewej stronie pod żebrami z tyłu.

Zignorowanie tego symptomu nie jest tego warte, ponieważ może wskazywać na wiele chorób wymagających odpowiedniego leczenia.

Ale zanim udzielimy pomocy, konieczne jest zrozumienie, które narządy w ich przegranej mogą spowodować ten objaw.

Najczęstsze przyczyny

Ból w lewym podżebrzu z tyłu występuje z patologią w następujących systemach:

 • układ oddechowy;
 • zaburzenia w mięśniu sercowym;
 • problemy z układem moczowym;
 • zaburzenia w kręgosłupie.

Cechy zespołu bólowego w różnych chorobach

Przyczyny tego objawu może nie wystarczyć, dlatego, dla wyjaśnienia należy uważnie słuchać charakterystyki bólu i objawów towarzyszących. Należy zauważyć:

 1. Gdzie dokładnie ból jest najbardziej zaznaczony.
 2. W jakich miejscach się rozprzestrzenia?
 3. Scharakteryzuj ból po lewej stronie. Może to być ból, strzelanie, rysowanie, pieczenie. Z czasem - stały lub przejściowy.
 4. Potem pojawił się iw jakich okolicznościach występuje zysk (stres fizyczny, jedzenie lub na czczo, kaszel, kichanie, tułów).
 5. Co pomaga zmniejszyć ból (zmiana pozycji, przyjmowanie leków przeciwbólowych lub przeciwskurczowych, stosowanie ciepła).
 6. Należy zwracać uwagę na inne objawy - nudności, wymioty, gorączkę, stan gorączkowy.

Patologia nerek

Odmiedniczkowe zapalenie nerek, kamica moczowa, wodonercze lub kłębuszkowe zapalenie nerek towarzyszy nudnemu, bolącemu bólowi.

Może być przedłużony i nie zależy od pozycji ciała. Czasami nieprzyjemne odczucia są podawane w okolicy brzucha, ud lub pachwiny.

Przyczyną bólu jest rozciąganie się torebki nerkowej, kiedy wypływa z niej płyn lub podrażnienie błony śluzowej narządów moczowych o ostrych krawędziach kamieni.

Ponadto pacjent zauważa:

 • obrzęk rano,
 • częste oddawanie moczu,
 • wzrost temperatury.

Ogólny stan jest również zepsuty - jest letarg, senność, zmęczenie. Podczas badania lekarza ból wzrasta podczas stukania w obszarze chorej nerki (w tym przypadku lewej). Ten neurolog lub urolog zajmuje się tą patologią.

Choroby układu oddechowego

Często boli lewą stronę pod żebrami od tyłu z dolnym lewostronnym zapaleniem płuc, zapaleniem opłucnej lub zapaleniem oskrzeli.

W tych procesach pojawia się kaszel, temperatura wzrasta, pojawiają się oznaki zatrucia. Ból nasila się po inhalacji.

W tkance płucnej nie ma zakończeń nerwowych. Dlatego ból objawia się, gdy opłuc jest zaangażowana w proces zapalny.

Ten sam powód leży u podstaw pojawienia się nowotworowego guza płucnego z kiełkowaniem do jamy opłucnej lub zmiany gruźliczej. Leczenie odbywa się w poliklinice lub szpitalu pod kierunkiem pulmonologa lub terapeuty.

Problemy przewodu żołądkowo-jelitowego

Zapalenie trzustki w klasycznej wersji jest pokazany jako otaczający bólu, ale czasami czuje się w lewo, w samym grzbiecie.

Nasilenie objawów pojawia się po wypiciu lub jedzeniu. Wraz z tym występuje zaburzenie trawienia, biegunka.

Po urazie śledziony ból jest zlokalizowany po lewej stronie, a także ustępuje. Najczęściej rośnie, boli. Nie przestawaj z lekami przeciwbólowymi.

Całkowite rozerwanie narządów może doprowadzić do śmierci pacjenta, dlatego wymaga natychmiastowej hospitalizacji.

Ból w lewo, rozciągający się do tyłu i w obszarze nadbrzusza, znamienny tym, nieżytem żołądka lub wrzód żołądka i lokalizacyjnych. Istnieje związek między pojawieniem się bólu a przyjmowaniem pokarmu i głodem.

Wraz z tym mogą wystąpić nudności i wzdęcia. Wzmocnienie objawu następuje z naruszeniem diety i spożycia tłustych, ostrych, wędzonych naczyń. Problemy z żołądkiem lub jelitami powinny być skierowane do terapeuty lub gastroenterologa.

Problemy z sercem

Ostry ból w przestrzeni klatki piersiowej, który daje lewą stronę tułowia, w tym lewy podbrzuszek i ma charakter tłoczący lub palący, mówi o patologii serca.

Rozpoczyna się po przeciążeniu fizycznym lub emocjonalnym, zostaje zatrzymany przez spożycie nitrogliceryny. Angina zwykle przechodzi po odpoczynku przez 15 minut. Jeśli tak się nie stanie, należy podejrzewać zawał mięśnia sercowego. Taka choroba wymaga leczenia przez kardiologa.

Naruszenia w kręgosłupie

Zespół bólowy, który rozwija się pod żebrami w lewo i lokalizuje się od tyłu, występuje z niższą osteochondrozą klatki piersiowej lub lędźwiowej.

Pojawia się w wyniku ciężkiej aktywności fizycznej, nagłego ruchu lub długotrwałej pozycji w niewygodnej pozycji. Czasami choroba jest spowodowana hipotermią, stresem lub siniakiem w tym obszarze.

Charakter doznań może być bardzo zróżnicowany - od uporczywych bolących bólów do szybkiego lumbago (co wskazuje na rozwój przepuklin międzykręgowych).

Wzmocnienie bólu następuje po zwojach tułowia, podnoszenie ciężarów. Pewna ulga pojawia się po odpoczynku, a także w określonej pozycji przy minimalnym obciążeniu kręgosłupa.

Przyczyną takiego bólu jest naruszenie wiązki nerwowej i rozwój skurczu mięśni.

Poprawa stanu może polegać na przyjmowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych lub zwiotczających mięśnie. W przypadku leczenia należy skonsultować się z kręgowcem lub neurologiem.

Niezależnie od przyczyny lewostronnego bólu w hipochondrium, należy natychmiast udać się do lekarza. Jest to szczególnie ważne, jeśli istnieją inne oznaki choroby.

Dopiero po dalszych badaniach (radiografia, EKG, ultrasonografia serca i narządów wewnętrznych) można rozpocząć leczenie.

Obejrzyj wideo: Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?