Funkcje masażu bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa

Masaż z bólem krzyża często staje się bardzo skutecznym sposobem walki z zespołem bólowym.

Może być dodatkowym działaniem oprócz tradycyjnych kierunków terapii, a w połączeniu ze specjalnymi ćwiczeniami z ćwiczeń fizjoterapeutycznych może dać trwały efekt poprawiający zdrowie.

Ale dzieje się tak tylko pod warunkiem, że ta metoda jest zalecana przez neurologa leczącego, a specjalista wykonuje masaż.

W jakich przypadkach masaż pomoże?

Bóle pleców, szczególnie w dolnej części pleców, mogą mówić o różnych problemach, które mogą być z grubsza określone przez naturę doznań. Przypominamy, że ostateczną diagnozę może wykonać wyłącznie lekarz.

 1. Lumbago. Intensywny ostry ból pojawia się nagle, po nagłych ruchach, podnoszeniu ciężarów, nachyleń, daje pośladkom i nogom.
 2. Lumbalgia. Przewlekłe, nieprzyjemne odczucia po długim zachowaniu niewygodnej pozycji, po przechłodzeniu, - pozostają w różnym nasileniu w ciągu kilku dni.
 3. Zespół mięśniowy w kształcie gruszki. Spazmatyczny w wyniku urazu lub obciążenia, gruszkowaty mięsień ściska nerw kulszowy przechodzący pod nim, ból tępy lub płonący, rozprzestrzenia się na jedną kończynę.
 4. Przepuklina dysku.Wrażenia bólowe o różnej sile i charakterze (ciągnięcie, pulsowanie itp.) Rozprzestrzeniają się aż do palców u stóp.

Te choroby (zespoły) najczęściej rozwijają się z powodu osteochondrozy.

Podczas leczenia kręgosłupa lędźwiowego leki i fizjoterapia eliminują tylko objawy - ból, obrzęk i maksymalny możliwy efekt - korekta metabolizmu, odbudowa dotkniętych mięśni i stawów.

Ale musisz przywrócić kręgosłup poprzedniej ruchomości, wzmocnić mięśnie, które ją wspierają, radzić sobie z kompresją nerwów i ogólnie zatrzymać procesy zwyrodnieniowe-dystroficzne.

Dlatego ważne jest odpowiednie obciążenie fizyczne i właściwy wpływ na struktury kostne, aparat mięśniowo-więzadłowy. Pomagają mu ćwiczenia terapeutyczne i masaż talii.

Rodzaje efektów masażu

W przypadku osteochondrozy lędźwiowej można zalecić różne rodzaje masażu.

 1. Klasyczny. Powierzchowne głaskanie, ugniatanie może "rozproszyć" krwiobieg, rozgrzać mięśnie, a następnie złagodzić napięcie i ból. Początkowo efekt rozciąga się na całe plecy, następnie na pośladki i biodra, z powrotem do tyłu, a konkretnie do okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Może być bolesne, ale znika po kilku sesjach.
 2. Konserwy.Ustawienie słoików próżniowych w okolicy talii od dołu do góry poprawia ukrwienie dotkniętego obszaru. Oznacza to, że dyski międzykręgowe będą lepiej zaopatrzone w składniki odżywcze.
 3. Wskazał. Udowodniono, że punkty akupunktury są powiązane z różnymi narządami i układami, a prawidłowe ich ułożenie znacznie poprawia samopoczucie pacjenta.

Jeśli dana osoba martwi się przepukliną lędźwiową, zaleca się nieintensywny ręczny efekt bez skręcania i wstrząsania, aby nie uszkodzić krążka międzykręgowego.

Całkowity relaks i uzdrowienie przepuklina może przynieść szwedzką techniki masowania, która jest różna ugniatanie i poślizgi, a także terapii nerwowo-mięśniowej Shiatsu - palce ciśnienie, łokcie i pięści masażystę w różnych punktach ciała pacjenta przez pewien czas.

Ale w niektórych przypadkach, na przykład, z dużymi rozmiarami przepukliny, z sekwestrowaną przepukliną (gdy dysk dzieli się na części), masaż może być przeciwwskazany.

Przeciwwskazania

Istnieją inne patologie i warunki, w których masaż nie może być wykonany.Przeciwwskazania bezwzględne i względne to:

 • łagodne / złośliwe nowotwory;
 • gruźlica w fazie aktywnej;
 • wysokie ciśnienie krwi;
 • zaburzenia rytmu serca;
 • nadwrażliwość skóry, choroby skóry, krety w miejscu zamierzonego działania;
 • choroby krwi, skłonność do krwawienia;
 • ostre zapalenie, gorączka;
 • ciąża.

Jeśli wszystkie te przeciwwskazania nie dotyczą pacjenta, w każdym przypadku lekarz zaleca masowanie okolicy lędźwiowej dopiero po ustąpieniu ostrego okresu choroby i wyeliminowaniu głównych objawów.

Masaż jest dobrym sposobem na zwalczanie chorób kręgosłupa, ponieważ skutecznie rozluźnia i wzmacnia go w odpowiedniej kombinacji z resztą programu leczenia.

Jeśli po seansie loin trochę boli - to normalne, potrzeba czasu, aby przyzwyczaić się do tej metody ekspozycji.

Ale jeśli zwykły ból zaczyna narastać, ogólny stan się pogarsza - konieczna jest konsultacja lekarska. Prawdopodobnie z masażem trzeba czekać lub podobną terapię pacjentowi nie zbliża.

Obejrzyj wideo: Zlikdiwuj ból pleców za pomocą jednego ruchu (Luty 2020).

Loading...