Co oznacza ból w plecach lub ostry ból między łopatkami

Nieprzyjemne odczucia z tyłu nie są oznaką żadnej konkretnej grupy chorób. Jest to zwykle objaw nieprawidłowego funkcjonowania organizmu.

Co powoduje ostry ból w plecach, w jednym z oddziałów kręgosłupa? Co dzieje się w tej chwili w ciele?

Możliwe przyczyny

Istnieje wiele czynników, które mogą powodować ból pleców i kręgosłupa:

 • Zwichnięcie więzadeł. Występuje podczas nagłych działań. Połączenie jest pod ogromną presją. W rezultacie więzadła są rozciągane i pojawia się silny ból.
 • Rozciąganie i skurcz mięśni. Aby wykonywać ćwiczenia, mięśnie muszą być przygotowane. W przeciwnym razie tkanki miękkie są rozdarte, a mięśnie rozciągnięte.
 • Urazy stawów międzykręgowych. Może to być silny nacisk w plecy lub wiele małych mikrouszkodzeń. Integralność stawów jest również zakłócana intensywnym treningiem fizycznym.
 • Osteochondroza lub przepuklina. Są to najczęstsze przyczyny nieprzyjemnych wrażeń w okolicy pleców. Występują, gdy dyski międzykręgowe ulegają zniszczeniu. Z biegiem czasu prowadzi to do zmiany struktury stawów i więzadeł.Zaburzenia te charakteryzują się słabym napięciem mięśniowym, niskim poziomem elastyczności krążków, zwiększonym obciążeniem kości. W wyniku wszystkich tych czynników, jądro dysku wystaje i tworzy przepuklinę, powodując ucisk nerwów rdzeniowych.
 • Złamanie kompresji. Jest to konsekwencja tak zwanych obciążeń osiowych. Może skakać z wysokości do wody lub stóp. Dzięki temu działaniu kręg ulega rozpadowi, cała jego wewnętrzna część po prostu się rozpada. Wygląda jak klin o ostrych krawędziach. Zazwyczaj takie obrażenia są nagłe i charakteryzują się natychmiastowym ostrym bólem.
 • Stwardnienie podchrzęstne kręgosłupa. Przy tej chorobie płyta ulega uszkodzeniu, która znajduje się między kręgiem a dyskiem międzykręgowym. Staje się grubszy i zarośnięty odrostami. W rezultacie zwiększa się tarcie. Prowadzi to do rozwoju procesu zapalnego, który wywołuje ból i ogranicza ruch.
 • Przemieszczenie kręgów lub zwężenie. W tym przypadku dochodzi do nieprawidłowego zwężenia kanału kręgowego. Z tego powodu zakończenia nerwów są skompresowane. Zwężenie występuje również w wyniku zużycia lub dużej liczby drobnych urazów kręgosłupa. Dyski wystają, rozciągają się tkanki miękkie, a więzadła gęstnieją.
 • Hiperhistoza.Kręgi kostne, osteofity i ostrogi rosną. Taką chorobę najczęściej stwierdza się u pacjentów z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym.
 • Kifoscoliosis. Choroba ta jest jedną z najpoważniejszych postaci skoliozy. Ciało ludzkie jest zgięte tak mocno, że klatka piersiowa zmienia kształt i ściska płuca. Ich objętość jest znacznie zmniejszona. W rezultacie ostry ból w plecach między łopatkami.
 • Choroba Scheuermanna. Najczęściej obserwuje się go u młodzieży. Płytki między kręgami mają małą wytrzymałość. Z tego powodu szybko się zapadają, co prowadzi do pojawienia się bólu.

Inne czynniki

Wszystkie te przyczyny bólu pleców można połączyć w jedną dużą grupę - mechaniczną. Ale są też inne czynniki, które mogą powodować nieprzyjemne doznania:

 1. Infekcje. Należą do nich zapalenie kości i szpiku, gruźlica kręgosłupa, kiła itp.
 2. Nowotwory i różne nowotwory. Prowokuj głęboki ból przez długi czas. Szpiczak wpływa na tkankę krwiotwórczą i niszczy kręgosłup i inne kości. Jeśli występuje rak płuc, piersi lub prostaty, mogą tworzyć przerzuty w kręgosłupie. Guz stopniowo kiełkuje w rdzeń kręgowy.
 3. Zaburzenia metabolizmu.Wyraża się w takich chorobach, jak osteoporoza, osteomalacja, hemochromatoza itp. Bolesne odczucia pojawiają się, gdy kość ulega zniszczeniu z powodu braku użytecznych substancji.
 4. Choroby reumatyczne. To zbyt silny nacisk na stawy, zapalenie błon, zaburzenia w procesach mikrokrążenia.
 5. Ostry ból w plecach może wystąpić w przypadku chorób narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej. Zapalone i powiększone narządy ściskają kręgi i wywołują wrażenie nieprzyjemnych wrażeń.

Istnieją czynniki, które są mniej powszechne:

 • Zespół Pageta (kość nie jest już odzyskiwana iz tego powodu zmienia jej kształt);
 • fibromyalgia (zniszczenie miękkich tkanek okołostawowych);
 • choroby wywołane czynnikami psychogennymi.

Wcześniej z powodu problemów z plecami, w szczególności z nieprzyjemnych doznań pod lewą łopatką i na szyi przy skręcie głowy, przeważnie cierpieli starsi ludzie.

Teraz z tymi problemami jest także młody człowiek. Wynika to z siedzącego trybu życia i siedzącej pracy.

Dlaczego boli górna część kręgosłupa?

Górna część kręgosłupa to podziały klatki piersiowej i szyjki macicy.Jakie są przyczyny ostrego bólu między łopatkami?

 1. Nieprawidłowa postawa.
 2. Wrodzona malformacja kości lub chrząstki.
 3. Nadwaga.
 4. Niedożywienie, w szczególności brak wapnia w diecie.
 5. Dłuższy pobyt w tej samej pozie.
 6. Silny nacisk na kręgosłup.
 7. Kifoza. Jest to najsilniejsza skrzywienie kręgosłupa. Oddział klatki piersiowej jest zdeformowany. Mężczyzna ciągle się garbi. Z biegiem czasu pojawia się garb.
 8. Skolioza w rejonie klatki piersiowej. Kręgosłup zwykle zakrzywia się na bok.
 9. Spondylarthrosis. Chrząstki stawowe cienią się, tracą elastyczność i stają się kruche. W konsekwencji osoba ma bóle pleców w okolicy łopatek.

Co mogę powiedzieć o ostrym bólu kręgosłupa szyjnego? Pojawia się z następujących powodów:

 • urazy kręgów, stawów i mięśni;
 • zapalenie stawów, zaburzenia immunologiczne;
 • infekcja;
 • guzy;
 • krwotoki i ropnie;
 • przechłodzenie;
 • ciągłe obciążenie;
 • niewygodna poza.

Ostry ból w różnych częściach kręgosłupa występuje z różnych powodów. Najczęściej są to urazy mechaniczne i wewnętrzne zmiany w ciele.

Co jeśli mam ostry ból w plecach? Nie angażuj się w samoleczenie, ale natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Obejrzyj wideo: Zlikdiwuj ból pleców za pomocą jednego ruchu