Wczesna ciąża i ból krzyża

Przez cały okres ciąży organizm kobiety ciągle się zmienia, jest przebudowywany, dziecko normalnie rozwinięte, a narodziny poszło dobrze.

Z zastrzeżeniem zmian i narządów wewnętrznych i układu mięśniowo-szkieletowego, a jednym z przejawów tego procesu - z wczesnej ciąży ból pleców.

Kiedy stan zdrowia się pogarsza, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem.

Odkryje przyczynę naruszeń i zaleci odpowiednią terapię.

Pierwsze tygodnie

W tym okresie ciąży schab może być lekko obolały. Wynika to z początków adaptacji ciała.

Hormony progesteron i relaksyna, który zaczyna produkować w dużych ilościach, przygotowanie struktury kostne i stawów - biodra, kości, łonowego - stopniowo dzięki czemu komórkowego, elastycznego.

Jednocześnie we wczesnych stadiach ciała "testowano na siłę". Jeśli jakieś problemy zostały już zdiagnozowane, wracają z nową siłą i zdarza się, że są "nowe" choroby.

Na przykład, posiadanie dziecka prowadzi do pogorszenia stanu układu mięśniowo-szkieletowego w połowie przypadków.

Ale kobiety ze stosunkowo zdrowym kręgosłupem często cierpią na przesunięcie środka ciężkości i zmiany położenia kręgów, a stagnacja krwi w tkance mięśniowej, nieunikniona w siedzącym trybie życia, również wywołuje luz w dolnej części pleców.

5-8 tygodni

Na tym etapie wydział sakralny jest zrekonstruowany - staje się bardziej mobilny, dlatego dolny kręgosłup zaczyna boleć.

Jest to ważny proces, ponieważ dzięki niemu łatwiej będzie utrzymać równowagę podczas chodzenia, a waga dziecka nie stanie się dużym problemem.

Najważniejsze, że odczucia bólu nie są wyraźne, tylko w tym przypadku można powiedzieć, że wszystko jest w porządku.

W szóstym tygodniu ciąży ból może iść do nóg, ale zwykle dzieje się, gdy kobieta porusza się niewiele. Dlatego tak ważne jest, aby często zmieniać postawy, kłamstwo powinno być zastąpione siedzeniem, siedzeniem - chodzeniem.

Ale w przypadku silnego bólu, znacznego złego samopoczucia, któremu towarzyszą zawroty głowy lub nudności, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Siódmy i ósmy tydzień to czas, kiedy oddział lędźwiowy doświadcza wielkiego stresu. Jest to spowodowane aktywnym rozszerzaniem więzadeł, które wspierają macicę.

Ból odczuwany w miednicy wskazuje na rosnącą wrażliwość nerwu kulszowego.

Może trochę marudzenie z powrotem, ale jeśli to boli i dolnej części brzucha, gorączka, zaburzenia oddawania moczu, obrzęk pojawiają - możliwy stan zapalny lub infekcja w nerkach i pęcherzu moczowym.

9-12 tygodni

Wczesna opieka medyczna jest potrzebna, jeśli oprócz drobnego bólu pleców pojawia się brązowe lub brązowe wydzielina.

Nawet jeśli jest ich mało, na tym etapie wymagana jest konsultacja lekarska. Karetka powinna być natychmiast wezwana z krwawieniem i silnym zespołem bólowym: istnieje ryzyko poronienia.

Ból kręgosłupa również boli w dziesiątym tygodniu, kiedy macica szybko się zwiększa, a postawa zaczyna się znacznie zmieniać.

Jednak tych wrażeń nie można nazwać intensywnymi, raczej są one jak silne zmęczenie. W przeciwnym razie rozwija się choroba układu moczowego.

W dniu 11 i 12 tygodniu, obciążenie jest rozłożone równomiernie wzdłuż kręgosłupa, więzadła są rozciągnięte, z bólem pleców, dyskomfort odczuwany w biodrach.

W tym czasie mogą puchnąć nogi, które we wczesnych stadiach jest całkiem normalne - ale dokładne informacje mogą jedynie dać do lekarza, który zna indywidualne cechy kobiet.

Przy intensywnym bólu i częstym oddawaniu moczu można podejrzewać infekcję dróg moczowych.

Przypadki nadzwyczajne, systematyczne leczenie i zapobieganie

Na wczesnym etapie nie można opóźnić badania i konsultacji z lekarzem w następujących przypadkach, gdy dolne bóle kręgosłupa:

  • skurcze rosnącego dyskomfortu w obszarze łonowym podczas chodzenia lub schodach - może spojenia zapalenie tkanki łącznej, kości łonowych (chrząstek), która występuje w związku z mobilnością mięknienia i zwiększony, a czasem prowadzi do wewnętrznego krwawienia;
  • ból z obrzękiem, zmiany w moczu, temperatura - zakażenie lub zapalenie pęcherzyka żółciowego, układ moczowo-płciowy;
  • skurcze w połączeniu z niezwykłymi, szczególnie krwawymi wydzielinami - groźbą poronienia.

Jeśli chodzi o ból fizjologiczny w dolnej części pleców w czasie ciąży, możesz zmniejszyć ich intensywność lub im zapobiec. Takie metody są odpowiednie do tego.

  1. Łatwa aktywność fizyczna. Odpowiednie ćwiczenia dla kobiet w ciąży - joga, aqua aerobik, gimnastyka, pływanie. Korzystne efekty mają spokojne spacery.Takie działanie sprzyja ogólnej poprawie, ułatwia poród, a po nim pozwala szybko dojść do formy.
  2. Bandaż. Niezastąpiony przedmiot w "arsenale" przyszłej matki, szczególnie cierpiącej na choroby kręgosłupa.
  3. Zdrowe jedzenie. Produkty zawierające wapń (w szczególności nabiał, zielenie, drób), a także leki zawierające wapń.
  4. Dobry odpoczynek. Idealne rozwiązanie dla normalnego samopoczucia w dowolnym momencie ciąży, w tym także w okresie wczesnym. Materac ortopedyczny dobrze rozkłada masę ciała, każda twarda powierzchnia nadaje się do odpoczynku.
  5. Masaż. Gdy jest wykonywany przez profesjonalistę, lędźwie nie bolą tak bardzo lub nieprzyjemne odczucia mijają całkowicie.

Pomimo tego, że pierwszy trymestr jest uważany za wczesny etap rodzenia dziecka, już teraz można zrewidować styl życia i poruszać się dalej, nie pozwalając sobie na zbyt zmęczenie.

Odpowiednia aktywność podczas ciąży poprawia krążenie krwi, co wspomaga prawidłowe funkcjonowanie nerek, innych narządów, kręgosłupa i zapobiega występowaniu bólu w dolnej części pleców.

Należy pamiętać, że na wczesnych etapach ciąży plecy mogą zachorować, a to nie zawsze jest niebezpieczne.Ale jeśli występują nietypowe objawy, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, dlaczego powstały i co należy zrobić.

Aby wykluczyć potencjalne ryzyko dla zdrowia przyszłej matki i dziecka, konieczne jest przeprowadzenie w odpowiednim czasie, pełnoprawnego badania i dokładne przestrzeganie zaleceń lekarza.

Obejrzyj wideo: Bóle brzucha w ciąży | BabyBoom.pl