Leczenie kifozy w domu - jak to zrobić?

Fizjologiczna kifoza jest naturalną krzywizną kręgosłupa w plecach i okolicach piersiowych. Powstaje w dzieciństwie i młodości. U dorosłych grzbiet pozostał niezmieniony.

Patologiczna kifoza jest nieprawidłowym rozwojem fizjologicznej kifozy, w której krzywizna grzbietu ma wyraźny kształt i negatywne konsekwencje dla zdrowia.

Nieprawidłowe skrzywienie lub hiperkampemia mogą być wyleczone u dzieci lub młodzieży w całości lub w części, ale u dorosłych niezwykle trudno jest wpłynąć na stan samego kręgosłupa, jest to prawie niemożliwe.

Jak leczyć kifozę w domu?

Leczenie kifozy u dorosłych w domu pociąga za sobą eliminację przyczyn choroby (jeśli to możliwe), wzmocnienie połączeń międzykręgowych i narastanie mięśni szkieletowych, umożliwiając wsparcie pleców w normalnej pozycji.

Pozwala to zmniejszyć objawy i poprawić samopoczucie pacjenta.

Jak samemu określić obecność kifozy?

Aby wyleczyć kifozę kręgosłupa w domu, należy ją najpierw zidentyfikować. W tym celu należy oprzeć się o równą ścianę lub gładki płat skrzydła.Punkty kontaktowe: obcasy, pośladki, łopatka, potylica.

Przy prawidłowym rozwoju kręgosłupa wszystkie te manipulacje wykonywane są bez napięcia i nieprzyjemnych wrażeń. Jeśli tylna część szyi jest całkowicie niemożliwa do przyczepienia się do samolotu, oznacza to pochylenie się i obecność lordozy szyjnej.

W normalnej pozycji w szczelinie pomiędzy ścianą i pasa powinna przechodzić palmowy i zwiększenie lub zmniejszenie odległości wskazuje hyperkyphosis popularnie zwany garb.

Innym sposobem definicje kifozy w domu jest oznaczenie kostki, kolana, biodra, nadgarstka, łokcia, barku i ucha płata.

Aby to zrobić, wstań dokładnie i umieść znaczniki we wskazanych miejscach (możesz użyć prostych wyciętych kawałków papieru).

Przy normalnej postawie punkty te powinny znajdować się na jednej linii prostej. Przemieszczenie markerów łokciowych, kości ramiennej, nadgarstków i uszu wskazuje na przygnębienie, czyli kifozę.

Leczenie w domu

leczenie kifoza jest cały szereg działań, takich jak masaż, akupunktura, gimnastyka, ćwiczenia w wodzie, noszenie ortopedyczne nawias, chirurgii.

Program leczenia jest oparty na kilku parametrach:

 • wiek pacjenta;
 • trening fizyczny;
 • stopień skrzywienia;
 • obecność chorób towarzyszących.

Jeśli pacjent ma pierwszy lub drugi stopień, pozbywanie się kifozy jest możliwe w domu. W takim przypadku zaleca się wykonywanie gimnastyki leczniczej i wizytę u kręgarz.

Na początku, podczas gdy ćwiczenia terapeutyczne nie dają jeszcze właściwego efektu, lekarz może wyznaczyć noszenie sztywnego gorsetu ortopedycznego.

Jego zadaniem jest utrzymywanie kręgosłupa w normalnej fizjologicznej pozycji i odciążenie naprężenia od ciągle napiętych mięśni pleców.

W przypadku choroby w stadium 3 i 4 kifozy nie można wyrównać w domu - może to wymagać interwencji chirurgicznej, a następnie długoterminowej rehabilitacji.

Noszenie gorsetu

Leczenie kifozy w domu wymaga noszenia bandaża. Naprawdę pozbyć się choroby, może pomóc tylko dzieciom, których kręgosłup jest wciąż wystarczająco miękki ze względu na chrząstkowatą strukturę.

Zaleca się noszenie opatrunku w następujących przypadkach:

 • choroby Sheyerman-Mau - kręgi mają kształt klina;
 • obecność silnego bólu pleców, który nie jest zatrzymywany przez leki;
 • ryzyko dalszego rozwoju patologicznej kifozy;
 • kąt krzywizny powyżej 70 stopni.

Charakterystyka noszenia bandaży zależy od stopnia kifozy piersiowej.

Uwaga, proszę! Noszenie gorsetu powinno być zatwierdzone i monitorowane przez lekarza. Inicjatywy własne mogą prowadzić do zwiększenia rozluźnienia mięśni kręgosłupa i pogorszenia sytuacji.

Gimnastyka lecznicza

Kifoza piersiowa w domu jest leczona głównie poprzez codzienną terapię ruchową.

Ćwiczenia mają na celu rozciągnięcie mięśni mostka, a także wzmocnienie mięśni na plecach. Stała aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi kręgosłupa, zwiększa jego ruchliwość, może stymulować redukcję zespołu bólowego.

W hiperkinozie lekarz powinien wybrać zestaw ćwiczeń.

Podstawy leczenia kifozy w domu poprzez gimnastykę:

 • połączenie ćwiczeń dynamicznych i statystycznych;
 • obciążenie ćwiczeń musi stopniowo wzrastać;
 • obowiązkowe przygotowanie i rozgrzewanie mięśni przed treningiem (zabiegi wodne, masaż rozgrzewający, rozciąganie);
 • Podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych nie można samodzielnie zwiększyć obciążenia przepisanego przez lekarza;
 • czas szkolenia nie powinien przekraczać 35-40 minut;
 • nieprawidłowa postawa podczas wykonywania ćwiczeń zniekształca efekt lub powoduje jeszcze większe szkody.

Aby zwiększyć efekt leczenia, musisz ukończyć trening z chodzeniem po trudnym terenie, po ścieżkach ze żwirem lub ziemią, piaskiem.

Jak naprawić kifozę w domu? Wykonanie zaledwie kilku ćwiczeń przynajmniej częściowo poprawi sytuację.

 1. Musisz uklęknąć i rozłożyć je na szerokość ramion. Lewą stopę kładzie się na pięcie pod kątem prostym. Lewa ręka z tyłu sięgamy prawej pięty, podnosimy lewą rękę i podnosimy ją do góry. Potem zmieniamy stopę i powtarzamy. Ćwiczenie ma na celu rozluźnienie mięśnia latissimus z mięśni pleców i klatki piersiowej.
 2. Trzeba położyć się na brzuchu. Ręce są zgięte po bokach, ramiona są rozłożone tak, aby dłonie skierowane były do ​​przodu, a kciuk do góry. Odrywamy głowę i klatkę piersiową od podłogi i powoli ją podnosimy. W tej pozycji musisz zostać na 10-20 sekund. Powtórz 5-6 razy. Ćwiczenia pomagają wzmocnić trapez i mięśnie, które obracają ramiona.
 3. Planck.Nacisk kładziony jest na ramiona zgięte w łokciach i palcach stóp. Plecy powinny być płaskie bez koryta w dolnej części pleców. Głowa nie zwisa. Stań 20-30 sekund ze stopniowym wzrostem czasu.
 4. Konieczne jest usiąść na podłodze z wyciągniętymi nogami. Tył jest równy, broda jest równoległa do podłogi. Oddychaj rękami do góry, połącz się z blokadą i rozciągnij. Następnie natychmiast pochylić się do przodu całym ciałem. W tym samym czasie kręgosłup się rozciąga, głowa się nie ugina, plecy nie mogą być zaokrąglone. Po pięciu oddechach opuść ręce i dotknij swoich stóp dłońmi. Cały czas utrzymujemy plecy wyprostowane.
 5. Połóż się na brzuchu. Ramiona zginają się pod łokciami pod kątem prostym do boków ciała. Po wydechu powoli oderwij klatkę piersiową, ręce i głowę od podłogi. Talia nie jest zaangażowana, dlatego nie trzeba wspiąć się zbyt mocno. Przytrzymaj przez 5 sekund bez zatrzymywania oddechu. Powoli obniżaj i rozluźniaj mięśnie. Wykonaj 5-6 powtórzeń.

Te ćwiczenia w leczeniu kifozy w domu pomogą wzmocnić mięśnie grzbietu i zwiększyć mięśnie klatki piersiowej, co nie pozwoliło ci już na przytrzymanie ramion.

Nie zapominaj o prasie brzusznej, która bierze bezpośredni udział w utrzymaniu pleców we właściwej pozycji.Ćwiczenia z kifozy pomogą zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Ćwiczenia z kifozą klatki piersiowej lub odcinka szyjnego kręgosłupa mają przeciwwskazania:

 • procesy zapalne;
 • zwiększone ciśnienie;
 • ryzyko zakrzepicy lub krwawienia;
 • problemy ze zdrowiem psychicznym;
 • podwyższona temperatura ciała 37,5 stopni.

Masaż

Leczenie kifozy w domu wiąże się z wizytą u kręgarza. Zasada terapii manualnej polega na masowaniu części ciała za pomocą precyzyjnie sprawdzonej siły działania mechanicznego.

Oznacza to, że masaż wykonywany nie przez przeszkolonego specjalistę może prowadzić do obrażeń. Raz na trzy dni, terapeuta manualny rozwija mięśnie i więzadła kręgosłupa, krążki międzykręgowe i przywraca przepływ krwi.

Przerwy między zabiegami są konieczne, aby zapewnić umiejscowienie mięśni w nowej pozycji.

Teraz już wiesz, jak sprzątać w domu. Pamiętaj jednak, że najlepszym sposobem leczenia kifozy jest jej zapobieganie. Bądź zdrowy!

Obejrzyj wideo: Okrągłe plecy - co zrobić żeby przestać sie garbic ??? - Marek Purczyński (Styczeń 2020).

Loading...