Patologiczna lordoza lędźwiowa i jej cechy

Prostowanie lordozy kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego oraz nadmierne zginanie kręgosłupa stanowią zagrożenie dla funkcji kręgosłupa i narządów wewnętrznych.

Pierwszym niebezpieczeństwem jest utrata właściwości amortyzacyjnych kręgosłupa podczas ruchu i obciążeń. Dokładna prognoza może być podana tylko przez lekarza na podstawie badania charakterystyki problemu.

Cechy problemu

Wygładzone lędźwiowo lordozy (kąt pochylenia wzrasta do ponad 170 °), jest bardziej powszechna u osób starszych i najczęściej rozwija się w wyniku choroby zwyrodnieniowej dysku.

Są bóle i ograniczona ruchliwość, nieprzyjemne odczucia podczas siedzenia lub stania, następuje zmiana chodu.

Ale podobną patologię obserwuje się u osób młodych i dorosłych, cierpiących na osteochondrozę lędźwiową lub przepuklinę międzykręgową.

Lędźwiowo hyperlordosis (kąt cięcia jest mniejsza niż 144 stopni) występuje z powodu różnych czynników: słabość mięśni pleców i patologii kości do destrukcyjnych zmian stawów nóg.

Z wyraźną lordozą zmienia się kontur postaci: miednica przechyla się do tyłu, żołądek się wybrzusza.Zauważalnie ograniczenie ruchów w dolnej części pleców, jest bolesność.

Przeprowadzając diagnozę, lekarz powinien wykluczyć prawdopodobieństwo, na przykład, takich patologii:

  • kręgozmyk (przemieszczenie kręgosłupa);
  • nowotwory złośliwe;
  • zmiany reumatoidalne;
  • niszczące zmiany w kości, tkance chrzęstnej;
  • dystrofia mięśniowa.

Na przykład, wraz z zaostrzeniem osteochondrozy, jak również w rozwoju powikłań, rozwija się bardzo silny zespół bólowy, który z kolei wywołuje skurcz mięśni.

Aby zrekompensować obciążenie, plecy są wyprostowane, a dalsze prostowanie lordozy kręgosłupa lędźwiowego może stać się stabilne. W przypadku każdego rodzaju lordozy lędźwiowej lub krzyżowej ważne jest przepisanie odpowiedniego leczenia.

Jak działa terapia?

Czy mogę się uzdrowić? Osoba próbuje znaleźć pozycje ciała, w którym jest najbardziej komfortowa (nie ma bólu i niewygód), ale w ten sposób tylko pogłębia patologię, przyczyniając się do jej rozwoju.

Im wcześniej rozpocznie się terapia, tym lepiej, ponieważ na wczesnym etapie nie ma rozciągania więzadeł, nie pojawiają się powiązania umowne.Patologiczna lordoza powoli, ale pewnie postępuje, a postawa zmienia się w kilku kierunkach.

To nie tylko zakłóca zwykły bieg życia i wpływa na dobre samopoczucie, ale także negatywnie wpływa na pracę narządów wewnętrznych: przewodu pokarmowego, układu moczowo-płciowego.

W związku z tym terminowa terapia z lordozą działu sakralnego pozwala na korygowanie naruszeń postawy. Potrzebne jest kompleksowe podejście, które rozpoczyna się od wyeliminowania możliwych przyczyn, takich jak osteochondroza i jej powikłania.

Przy silnym zespole bólowym stosowane są metody lecznicze, manualne i refleksoterapia, masaż, specjalna trakcja kręgosłupa, osteopatia również pomaga.

W niektórych przypadkach, zgodnie ze wskazaniami, lekarz prowadzący może zalecić noszenie specjalnego gorsetu, korektora postawy.

Lekarz udziela również porad dotyczących stylu życia, odpoczynku, pracy i żywienia, ponieważ zmniejszenie nadwagi minimalizuje obciążenie kręgosłupa.

Podstawowe znaczenie w hiperlordozie lub hipolordozie nabywa się przez gimnastykę leczniczą. Należy to robić stale, dokładnie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dzięki gimnastyce możesz zwiększyć ruchomość kręgosłupa, poprawić jego zaopatrzenie w niezbędne substancje, a w rezultacie złagodzić ból - zarówno podczas ruchu, jak i w statycznych pozycjach.

Loading...