Ćwiczenia gimnastyki leczniczej, zalecane dla lordozy

Przy takich diagnozach, jak osteochondroza, hipo- lub hiperlordoza szyi i dolnej części pleców, nieocenioną pomoc mogą zapewnić specjalnie wyznaczone ćwiczenia poprawiające zdrowie. Lekarz wybiera je biorąc pod uwagę dane dotyczące specyfiki patologii u konkretnego pacjenta.

Gimnastyka z lordozą jest powolna, ze spokojnym oddechem, bez większego stresu, a także musi podążać, aby nie powodować bólu. Podajemy kilka przykładów.

Przykład kompleksu na szyi

Aby wyregulować zbyt mocne lub odwrotnie, wygięcie w okolicy szyjnej (podczas prostowania lordozy) konieczne jest wzmocnienie górnych mięśni prostowników pleców.

Wykonując ten kompleks gimnastyki, trzeba zastosować średni wysiłek, a podczas dwustronnego napięcia mięśni - upewnić się, że jest on równoważny. Niektóre z tych ćwiczeń można wykonywać nie tylko w domu, ale także w biurze.

  1. Siedzieć na krześle. Umieść stopy na szerokości siedzenia. Tnij palce za tył głowy. Tył jest prosty. Wciśnij głowę w dłoń, patrząc dokładnie w górę, 20-30 sekund, ewentualnie w ciągu 1-2 minut. Zrób to samo, obracając głowę na bok o 45 °.
  2. Leżąc na moich plecach.Schowany pod szyję dużą piłkę (takich jak koszykówka), rzuca się na niego, powstrzymując się od szyi do działu piersiowej. Pomaga w spłaszczeniu lordozy szyjnej
  3. Rozciąganie. Siedząc przy stole, wdychaj, wyciągnij głowę. Wydech, położyć na stole, łokcie lekko pochylił głowę i ze średnim wysiłkiem przesuwania się w czoło i palce. Zrób to trzy razy, z zachowaniem 20-30 sekund. Zrób to samo z obrotem głowy o 45 ° przy pomocy jednej ręki.
  4. Opór. Siedząc na krześle prosto, połóż dłoń na skroni w okolicy ucha, łokieć w bok. Oprzyj głowę o dłoń, opierając się o rękę. Powtórz trzy razy, z zachowaniem 20-30 sekund.
  5. Reszta terapeutyczna. Złożyć na pół ręcznik, rzuć go na cylindrze i zabezpieczyć krawędzie sznurkiem lub gumką. Połóż zwinięty ręcznik pod szyją, rozluźnij się na 15 minut, leżąc wygodnie na plecach.

Przykład kompleksu dla dolnej części pleców

Ta gimnastyka pozwala wzmocnić, rozciągnąć i sprawić, by plecy stały się bardziej mobilne dzięki lordozie lędźwiowej.

Leżąc na plecach:

  1. Zegnij nogi, połóż ręce pod głową, z siłą brzucha, podnieś głowę i górną część ciała, a następnie opuść je.
  2. Unieś ramiona od podłogi, dotykając palcami jednej ręki kostką o tym samym imieniu. Zegnij kręgosłup tak daleko, jak to możliwe.
  3. Powtórz poprzednie ćwiczenie, podnosząc nogi i wyginając je pod kątem prostym do stawów biodrowych i kolanowych.

Siedzieć na krześle. Usiądź na kuli, delikatnie odsłaniając pośladki (dzięki temu kręgosłup lędźwiowy jest prawidłowym łukiem). Przy wdychaniu rozciągnij koronę w górę i powoli zginaj się do wydechu, sięgając do podłogi palcami.

Wyciągnij do przodu dłońmi, jednocześnie odpychając ramiona (pomagaj pociągnąć za szyję), ciągnij koronę wzdłuż dłoni. Przytrzymaj ubranie przez 20 cykli oddychania, a następnie stopniowo wydychaj powietrze, opierając łokcie w biodrach.

Stać. Postaw stopy około metr od siebie. Wydychaj, zginaj, lekko zginając kolana (lub, jeśli możesz, "zwijając" się w okolicy stawów biodrowych).

Aby poprawić przyczepność okolicy lędźwiowej, pomóż sobie, chwytając nogi lub kostki i, jak gdyby, pociągając ciało do stóp. Ćwiczenie pozwala poprawić wyrażoną lordozę kręgosłupa.

Wszystkie te ruchy najlepiej wykonywać przed lustrem, w celu monitorowania poprawności wykonania.Po raz pierwszy, przed pełnym opanowaniem zasad gimnastyki, konieczne jest zaangażowanie pod okiem doświadczonego lekarza.

Oprócz tych lub podobnych kompleksów gimnastycznych lekarz może zalecić specjalne ruchy terapeutyczne, które umożliwiają lepszą koordynację różnych kręgów, czy to lędźwiowej, czy lędźwiowej szyjki macicy.

Istnieje również wiele ćwiczeń, które poprawiają mobilność różnych części kręgosłupa. Aby terapia ruchowa przyniosła jeszcze bardziej imponujący wynik, należy stale utrzymywać prawidłową postawę, celowo korygując pozycję kręgosłupa.

Obejrzyj wideo: Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego (Luty 2020).

Loading...