Dlaczego szyja boli podczas obracania głowy i jak ją leczyć

Każdy dyskomfort w ciele jest zwykle oznaką kłopotów. Kiedy szyja boli podczas obracania głowy - to zjawisko wskazuje na pewne stany patologiczne.

Najczęściej taki ból występuje w wyniku chorób związanych z kręgosłupem lub mięśniami.

W celu odpowiedniego leczenia choroby, której towarzyszą te objawy, należy dowiedzieć się, jaka jest przyczyna takich odchyleń.

Możliwe przyczyny

Dlaczego występuje ból w szyi? Może to nastąpić w wyniku takich chorób i urazów:

 1. Osteochondroza, przepuklina międzykręgowa lub choroba zwyrodnieniowa stawów. W przypadku tych chorób rozwijają się procesy destrukcyjne prowadzące do skurczu mięśni i naruszenia zakończeń nerwowych. I szkoda do końca rozwoju stawy, chrząstki i osteofity kanału zwężenie kręgosłupa i zaburzeń nerwowych kilku struktur narządów. Z tego samego powodu po obróceniu tułowia pojawia się ból w plecach.
 2. Rozciąganie z urazem lub zwiększonym wysiłkiem fizycznym. W tym stanie każdej próbie obrócenia głowy towarzyszy silny ból mięśni.
 3. W obecności ropnia gardła (często występuje u dziecka osłabionego chorobą lub złym odżywianiem), występuje silny ból, ponieważ zmienia się elastyczność tkanek.Ta wysoka temperatura i oznaki zatrucia.
 4. Znaczący wzrost tarczycy z jej rozrostem lub tyreotoksykozą prowadzi również do bolesnych odczuć.
 5. Zmiany zapalne w błonie mózgu (zapalenie opon mózgowych) towarzyszą podobne objawy. Ponadto, zauważono również sztywność karku i inne objawy.
 6. Zapalenie mięśnia czworobocznego lub mięśni, w którym ból podczas próby obrócenia głowy powstaje nie tylko w szyi, ale również daje strefę łopatki od strony zmiany, barku lub karku. Przyczyną może być zwykłe przeziębienie, choroby układowe lub endokrynologiczne.

Skargi pacjenta

Z bólem w szyi pacjent zazwyczaj narzeka na następujące:

 • Szyja boli, gdy odwracasz głowę, ból wzrasta po zaśnięciu.
 • Objawy pojawiły się po hipotermii lub w wyniku ostrej infekcji wirusowej dróg oddechowych.
 • Ból mięśni po prawej stronie szyi, gdy jest przechylony w lewo.
 • Nie można poruszać głową po nocnym śnie.
 • Ból pojawia się podczas połykania lub podczas jedzenia.
 • Nieprzyjemne uczucia powstały po treningu lub podczas długiej pracy przy biurku.

Do kogo pójść z takimi skargami

Na początku należy skierować do terapeuty, po której będzie on zbadać historię, analizy głównych objawów, przepisać koniecznych badań. Aby wyjaśnić diagnozę, konieczne może być prześwietlenie, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.

Czasem, gdy istnieją dowody mózgowych zaleca się UZGD (USG Doppler naczyń szyjnych).

Po tym, w niektórych przypadkach, lekarz kieruje na konsultacje do innych specjalistów - neurologa, endokrynologa, otolaryngologa, traumatolog.

Jak uzyskać pomoc

Co robić, gdy szyja boli, gdy odwracasz głowę? Aby pomóc w tej sytuacji, stosuje się leczenie zachowawcze i chirurgiczne:

 • Problemy pojawiające się w kręgosłupie są zatrzymywane przez NLPZ i leki przeciwbólowe. Jeśli ból staje się nie do zniesienia, wówczas stosuje się blokadę noworodkową lub znieczulenie zewnątrzoponowe. Leczenie obejmuje również stosowanie miejscowych leków przeciwzapalnych w postaci żeli i maści. Po złagodzeniu stanu ostrego zaleca się stosowanie metod fizjoterapii i gimnastyki leczniczej. W ostrym okresie powinno być maksymalne ograniczenie aktywności ruchowej.
 • Ostry stan w postaci ropnia gardłowego można wyleczyć jedynie poprzez interwencję chirurgiczną. W tym celu palenisko zostaje otwarte, a ropna masa zostaje z niego wyssana. Następnie, aby zapobiec nawrotom, przestawiają się na stosowanie antybiotyków o szerokim spektrum działania.
 • Gdy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych wymaga pilnej hospitalizacji i stosowania antybiotykoterapii, w zależności od etiologii choroby. Równolegle do tego następuje przeciwdziałanie zatrucie (roztwory do podawania pozajelitowego) i usunięcie obrzęku mózgu (stosując leki moczopędne i leki hormonalne).
 • Kiedy ból w szyi podczas obracania głowy występuje w wyniku zapalenia mięśni, stosuje się głównie miejscowe leczenie. Ale czasami mięśnie stają się tak spazmatyczne, że trzeba stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne do wstrzykiwań doustnych lub domięśniowych. Dobry wynik dają maści i żele, a także masaże, fizjoterapia i kompresy z wykorzystaniem naturalnych środków.
 • Korekta stanu u pacjenta z zaznaczonym wole wykonuje się chirurgicznie. Aby to zrobić, całkowite lub częściowe usunięcie tarczycy.W przyszłości stosuje się hormonalną terapię zastępczą.

W wielu przypadkach z bólem szyi stosuje się metody tradycyjnej medycyny. A nawet lekarze, którzy stosują się do oficjalnego leczenia, zalecają stosowanie składników roślinnych w celu złagodzenia stanu.

Należy jednak rozumieć, że taka pomoc może być tylko pomocnicza iw żadnym wypadku nie zastępuje podstawowej terapii.

Zastosuj napary i wywary do użytku wewnętrznego, okłady i maści, a także nalewki i oleje, z których niektóre można kupić w aptece lub przygotowane niezależnie.

Jak leczyć ból szyi, który pojawia się podczas zawrotów głowy, tylko specjalista wie. Ponieważ jest wiele przyczyn tego stanu, a wiele z nich wymaga natychmiastowego działania, nie warto angażować się w samoleczenie.

Więc możesz spowodować nieodwracalne szkody dla twojego zdrowia. Pełnoprawny kurs leczenia nie tylko uratuje problem, ale także zapobiegnie rozwojowi bólu w przyszłości.

Obejrzyj wideo: SIEDZENIE NISZCZY TWOJE BIODRA - ból uda pachwiny kręgosłupa - Marek Purczynski (Grudzień 2019).

Loading...