Jak pomóc sobie z bólem pleców?

Prawdopodobnie każdy z nas przynajmniej raz w życiu natknął się na pytanie, anesthetize ból z tyłu. Przyczyny jego wystąpienia mogą być bardzo wiele: od wysiłku fizycznego i przeciągu, do przepukliny międzykręgowej i chorób wewnętrznych.

W związku z tym leczenie w każdym przypadku jest indywidualne.

Ale często konieczne jest stosowanie znieczulenia na plecach.

W zależności od przyczyny wystąpienia objawu ból może mieć inny charakter: ostry i obolały, palący, o przedłużonej naturze i napadowy, zlokalizowany i dawać innym częściom ciała.

Użyj znieczulenia na ból pleców, możesz, ale nie zawsze jest to bezpieczne, ponieważ odczucia bólu są sygnałem ostrzegawczym, który wskazuje na problem.

Jeśli całkowicie przestaniesz czuć się nieprzyjemnie, możesz przez chwilę zapomnieć o problemie, ale zacznij leczenie, zamiast leczyć.

Dzięki osiągnięciom farmakologii mamy duży wybór leków. Jednak ciągle pojawiają się pytania dotyczące wyboru właściwego leku przeciwbólowego na ból pleców.

Z reguły wyróżnia się trzy sposoby wyeliminowania zespołu bólowego w obszarze pleców.

Terapia bez leków

Grupa obejmuje zabiegi terapeutyczne, masaże, gimnastykę i utrzymywanie sparingu na kręgosłup: korzystanie z gorsetu, odpoczynek na materacu ortopedycznym i tak dalej.

Leki

Środki przeciwbólowe w bólu pleców podzielone są na trzy grupy:

  1. Narkotyczne i nie-narkotyczne środki przeciwbólowe. Opioidy są ściśle rejestrowane, w rzadkich przypadkach stosowane jako środek przeciwbólowy od tyłu i tylko po wyznaczeniu lekarza. Mają wiele skutków ubocznych i mogą prowadzić do uzależnienia. Nie zawierające środków odurzających obejmują nieszkodliwe preparaty do podawania doustnego, które znajdują się w każdej domowej apteczce.
  2. Inhibitory to niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Są one podzielone na dwie podgrupy: COX i COX-2. Pierwsza obejmuje leki tabletkowane i wiele żeli na plecy. Jednak COX-2 jest uważany za bezpieczniejszą podgrupę, ponieważ ma mniej skutków ubocznych od aplikacji. NVP są uważane za najlepsze środki przeciwbólowe w przypadku nerwobólów kręgosłupa.
  3. Mioreanty i neurotropowe witaminy z grupy B. Mioreaksanty usuwają skurcz mięśni i tłumią pracę nerwów rdzeniowych. Te ostatnie pomagają odzyskać nerwy.

Dobrym środkiem przeciwbólowym dla bólu pleców jest połączenie środków zwiotczających mięśnie i NVP, co pozwala zmniejszyć dawkę bez wpływu na skuteczność leczenia, co pozwala częściowo zredukować efekty uboczne wynikające z zażywania leków.

Interwencja chirurgiczna

Operacja jest środkiem ekstremalnym, gdy choroba postępuje, a środki przeciwbólowe już nie pomagają.

Fundusze zewnętrzne z tyłu

Istnieje wiele żeli, kremów, balsamów i maści, środki przeciwbólowe na ból pleców. Miejscowe leki mają na celu zmniejszenie zespołu bólowego, inne mają również działanie przeciwzapalne. Efekt zastosowania jest najsłabszy, ale maści powodują mniej skutków ubocznych.

Można je podzielić na kilka grup, w zależności od substancji czynnych w ich składzie:

  1. homeopatyczne maści w procesach zapalnych;
  2. chondroprotektory w przypadku osteochondrozy, spondyloartozy, urazu; wpływają na przyspieszone odzyskiwanie uszkodzonych mięśni i więzadeł oraz na metabolizm w nich, spowalniają niszczenie chrząstki;
  3. znieczulające maści na plecy rozgrzewające, rozpraszające i drażniące działanie; wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych i przepływ krwi do bolącego miejsca, co powoduje znieczulenie;
  4. fundusze grupy NVPS mają właściwości znieczulające i przeciwzapalne, długotrwałe stosowanie nie jest dozwolone, ponieważ mogą powodować działania niepożądane;
  5. połączony krem ​​na plecy.

Wstrzyknięcie z bólu

Istnieje wiele domięśniowych leków dla złagodzenia bólu pleców. Mają największy wpływ i szybkość działania. Aplikacja jest możliwa tylko po wcześniejszym umówieniu przez lekarza prowadzącego.

Jeśli nie wiesz, jak znieczulić plecy za pomocą przepukliny, urazu lub osteochondrozy; jeśli nie możesz wybrać maści na przepracowany tył; jeśli są jakieś pytania dotyczące usunięcia bólu - należy udać się do lekarza.

Ważne! Wszystkie powyższe grupy leków podano jako przykład znajomości. Nie próbuj angażować się w samoleczenie, ponieważ każdy lek ma swoją dawkę, przeciwwskazania i powoduje działania niepożądane. Stosowanie jakiegokolwiek leku powinno być zatwierdzone i zatwierdzone przez lekarza.

Obejrzyj wideo: Ból pleców po ciąży. Jak sobie pomóc?