Bolące plecy między łopatkami: przyczyny i leczenie

Ból pod łopatkami lub pomiędzy nimi jest jedną z najczęstszych dolegliwości nowoczesnej osoby, nieaktywnej, ze słabą odpornością. Często jest odpisywany za przepracowane mięśnie lub problemy z kręgosłupem.

Często jest to jednak objaw choroby narządów wewnętrznych (płuc, serca, przewodu pokarmowego), procesów destrukcyjnych w zakończeniach nerwowych, tkanek stawowych, problemów z krojem szyjnym.

Aby określić przyczynę bólu w plecach, musisz przetestować mobilność. Jeśli zmiana pozycji lub głębokie wdechy odczuwają ból, oznacza to zaburzenie kręgosłupa lub nerwoból.

W lewo lub w prawo

Rozróżnij patologię lewostronną i prawostronną. Więc bóle ból w plecach po lewej często wskazuje na problemy z sercem (wysięk opłucnowy, choroba wieńcowa), chorób śródpiersia i klęsce korzeni nerwowych. Po prawej - wątroba, woreczek żółciowy.

Bolesne odczucia między łopatkami

Pojawienie dokuczliwy bólu pomiędzy łopatkami mogą być wywołane przez nieprawidłowy krzywizny kręgosłupa w odcinku piersiowym: skoliozy kifozę, zapaleniem kręgosłupa.

Ostre i ostre ataki wskazują na nerwoból międzyżebrowy.Konieczne jest również sprawdzenie stanu serca, przewodu pokarmowego, płuc.

Pojawienie się bólu w plecach między łopatkami może być poprzedzone:

 • urazy kręgosłupa i mostka;
 • nadmierny wysiłek fizyczny;
 • choroby zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego;
 • zapalenie korzonków;
 • patologia opłucnej;
 • choroby zakaźne;
 • ogólnoustrojowe uszkodzenia aparatu kostno-stawowego;
 • onkologia.

Poród, zapalenie otrzewnej, niedrożność jelit, zapalenie trzustki może powodować zespół bólowy w plecach.

Określanie przyczyny

Aby wyjaśnić przyczyny bólu między łopatkami, należy rozważyć:

 • obecność urazu w ciągu ostatnich 7-10 dni;
 • rodzaj dyskomfortu;
 • objawy towarzyszące bólowi;
 • czas trwania.

Leczenie

Metody leczenia zależą od źródła choroby. Konieczne jest poddanie się badaniu od neurologa, ortopedy, terapeuty, gastroenterologa i kardiologa.

Z ciągłymi problemami między łopatkami możesz walczyć:

 1. Odbiór znieczulenia. Niesteroidowe leki przeciwzapalne są przepisywane w postaci tabletek lub maści, czasami zastrzyków.Anesthetic - obowiązkowy sposób leczenia dyskomfortu w plecach.
 2. Diagnostyka. Jeśli problem nie ustępuje po zażyciu środków przeciwbólowych, badanie płuc, mostka i kręgosłupa jest obowiązkowe. Na podstawie uzyskanych wyników opracowano dalszą diagnostykę.
 3. Fizjoterapia. Dzięki zeznaniom lekarza, metody fizjoterapii (elektroforeza, UHF, magnetoterapia) są stosowane w celu zmniejszenia bólu i wyeliminowania podstawowego problemu.
 4. Kompresuje. W bólach kręgowych pacjent może walczyć z atakami, stosując ciepłe okłady na dotknięte obszary przez 2 godziny. Po tym miejscu jest leczony kremem przeciwzapalnym.
 5. Terapia manualna. Jeśli przyczyna leży w chorobie zakończenia kalenicowego i nerwowego, pacjentowi przepisuje się masaż i inne ręczne procedury mające na celu trakcję krążków międzykręgowych.
 6. Zastrzyki i blokady. Przy silnie nieznośnych bolesnych uczuciach podaje się zastrzyki z miejscowym środkiem znieczulającym i hormonalnym środkiem przeciwzapalnym.

Kiedy w tylnej części ciała występuje ostry dyskomfort, nie należy oczekiwać "może" i oczekiwać, że wszystko samo zniknie.

Jak już można zauważyć, często za banalnym syndromem można ukryć niebezpieczne choroby. Zwróć się do lekarza na czas i bądź zdrowy.

Obejrzyj wideo: ĆWICZENIE NA BÓL MIĘDZY ŁOPATKAMI - BÓL PLECÓW - TOP 3 ĆWCZENIA ! (Listopad 2019).

Loading...