Dlaczego potrzebujesz gorsetu ze złamaniem kompresyjnym kręgosłupa

Oprócz leczenia głównego, ze złamaniem kręgów, lekarz zaleca noszenie specjalnego gorsetu. Jak wybrać model produktu i jak długo go nosić, tylko specjalista wie.

To urządzenie, które ma na celu ustalenie kręgosłupa w określonej pozycji, co przyczynia się do jego maksymalnego rozładowania.

Gorset jest używany do różnych schorzeń, w tym do kręgosłupa ze złamaniem kompresyjnym.

Odmiany produktów

Obecnie istnieje wiele rodzajów takich produktów, ale można wyróżnić dwie główne grupy:

 1. Korygujący. Pomagają przywrócić kształt kręgosłupa w zakrzywieniu dzieci.
 2. Wspieranie. Zwolnij skurcz mięśni i zmniejsz obciążenie. To właśnie te gorsety są wykorzystywane do skutecznego leczenia złamań kompresyjnych. Ich funkcją jest również zapobieganie klinowaniu się kręgów w kanale rdzenia kręgowego.

W zależności od miejsca uszkodzenia stosuje się następujące gorsety:

 • dla kliniki piersiowej,
 • dla działu szyjki macicy,
 • dla kręgosłupa lędźwiowego.

Istnieje podział tych urządzeń i ich stopień sztywności:

 1. Półsztywne. Pomoc w zakresie występowania zespołu bólowego i zapobiegania stanom patologicznym. Niektóre modele mają specjalną funkcję, dzięki której podczas noszenia wykonywany jest lekki masaż. Forma półsztywna jest zalecana do noszenia po utworzeniu kośćca kostnego, z zaostrzeniem osteochondrozy i przepuklinami krążka międzykręgowego.
 2. Trudne. Mają specjalne metalowe lub plastikowe wkładki, które pozwalają ci naprawić kręgosłup i zapewnić jego pełny rozładunek w ostrym okresie. Stopień utrwalenia zapewniany jest przez liczbę wkładek, które mogą wynosić od dwóch do sześciu sztuk. Wersja twarda jest niezbędnym narzędziem w okresie pooperacyjnym i ze złamaniem kompresyjnym, gdy nawet niewielkie obciążenie podczas chodzenia może prowadzić do przemieszczenia kręgów i zakleszczenia zakończeń nerwowych.

Urządzenie może być tynkiem i metal-plastik. Wariant gipsowy jest wykonywany indywidualną metodą i powtarza wszystkie anatomiczne cechy ciała pacjenta.

Jego zaletą jest przystępna cena, ale jego waga jest dość duża, co przy dłuższym użytkowaniu powoduje niedogodności.

Wersja metalowo-plastikowa ma właściwości sprężyste i jest znacznie lżejsza. Jednak przy zakupie jest znacznie droższy.

Istnieje duży wybór takich produktów w specjalnych działach, ale idealnym rozwiązaniem jest produkt, który jest wykonany na zamówienie.

Jak wybrać właściwą drogę?

Nie wybieraj projektu sam. Jaki rodzaj gorsetu jest potrzebny w każdym konkretnym przypadku, decyduje tylko specjalista. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, nie biorąc pod uwagę wielu czynników.

Aby uzyskać indywidualną konsultację, należy udać się do gabinetu lekarskiego lub odwiedzić specjalny salon sprzedający produkty medyczne, gdzie zawsze jest konsultant w tych sprawach.

Konieczne jest zakupienie urządzenia wykonanego z wysokiej jakości materiału, aby skóra pod nim mogła swobodnie oddychać. Musi całkowicie powtórzyć wszystkie zgięcia ciała i mieć urządzenia do wygodnego mocowania.

Cena gorsetu na plecy pod złamaniem kompresyjnym może wahać się w znaczących granicach, ponieważ zależy od jakości materiałów, cech wydajności.

Markowe produkty i produkty na zamówienie są droższe.Jeśli potrzebujesz wykonać dodatkowe funkcje, które komplikują ten projekt, koszt będzie wyższy.

Warunki użytkowania

Aby zabieg był wykonany prawidłowo, a gorset zapewnił niezbędne działanie, należy przestrzegać pewnych zasad noszenia go:

 • Zdejmij to przed snem.
 • Nie nosić bezpośrednio na ciele, lepiej założyć bawełnianą koszulkę pod pasem gorsetu.
 • Podczas zakładania należy go wyregulować tak, aby nie przeszkadzał w oddychaniu i nie zakłócał dopływu krwi do narządów.
 • Wybór urządzenia powinien rozpocząć się dwa tygodnie po urazie.
 • Czas noszenia w ciągu dnia nie powinien być dłuższy niż 6 godzin.
 • Produkt taki jak gorset lędźwiowy nie jest przeznaczony do stałego użytku. Ile do noszenia po złamaniu kompresyjnym, rozwiązuje tylko lekarz. Zwykle okres wynosi od dwóch tygodni do dwóch miesięcy.

Uszkodzenie kręgów u dziecka występuje w wyniku niedożywienia lub obrażeń. Aby usunąć obciążenie uszkodzonego kręgosłupa, istnieją projekty dla dzieci.

W tym przypadku używa się gorsetu, jeśli występują naruszenia w trzech lub więcej kręgach dolnego odcinka piersiowego i lędźwiowego.Następnie dla dziecka zaleca się na tle złożonej terapii stosowanie tego produktu medycznego.

Loading...