Występ paramedyczny: istota, przyczyny, objawy choroby

Jak często nie tylko osoby starsze, ale także młodzi ludzie lub kobiety i mężczyźni w średnim wieku narzekają na nieprzyjemne odczucia z tyłu. Wśród schorzeń kręgosłupa bardzo często występuje protekcja ratownika.

Ta dolegliwość jest rodzajem występu krążka międzykręgowego L5 S1. Ta edukacja lekarzy nazywa się pierwszym etapem przepukliny międzykręgowej. Na tym etapie włóknisty pierścień pozostaje nienaruszony.

W jaki sposób choroba się objawia

Wśród występów lędźwiowych zjawisko to występuje w prawie połowie przypadków. Często choroba wiąże się z przepuklinami i innymi odmianami patologii kręgosłupa.

Niewiele, aby zrozumieć, co to jest, równie ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z przyczyn wystąpienia. W wielu sytuacjach dolegliwość prowokuje:

 • podnoszenie ciężarów;
 • urazy;
 • stałe przeciążenie kręgosłupa;
 • niezręczne ruchy.

Większość pacjentów ma problem po nadmiernym obciążeniu w kraju lub na siłowni. Kluczowym momentem wystąpienia choroby jest charakterystyczne kliknięcie lub chrupnięcie z tyłu.

Istota problemu koncentruje się na bezpośrednim uszkodzeniu chrząstki. To z kolei może być wywołane przez osteochondroza, która jest procesem zwyrodnieniowo-dystroficznym.

Odmiany problemu

Paramedyczny występ dysku jest różnego rodzaju. Specjaliści wyróżniają następujące odmiany choroby:

 • centralny,
 • grzbietowa,
 • okrągły,
 • dyfuzję tylną.

Każda opcja ma kilka funkcji. Na przykład typ grzbietowy jest wysunięciem dysku. W tym przypadku schorzenie jest wyraźnie widoczne w kierunku kanału kręgowego.

Typ środkowy lub mediana często mylony jest z przepukliną Schmorl. Jednak ten występ L4-L5 jest reprezentowany przez wystawienie miejsca bezpośrednio do środka.

Złożoność tego typu polega na tym, że deformacja może powodować kompresję lub zwężenie kanału kręgowego.

Widok tylny definiowany jest jako odkształcenie dysku w kierunku kanału kręgowego. Osobliwością tego typu choroby jest fakt, że samo miejsce jest dotknięte dość silnie: od 25 do 50%.

Okrągły paramedyczny grzbietowy występ dysku jest najczęstszym rodzajem choroby. Ta patologia stanowi prawie 85% wszystkich przypadków przepukliny lędźwiowej.

Główną cechą jest odkształcenie w płaszczyźnie poziomej.W takim przypadku występ jest okrągły i jednolity.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że choroba może powodować różnorodne objawy neurologiczne.

Symptomatologia

Jak manifestuje się sanitariuszowy występ dysku międzykręgowego? Objawy choroby są bardzo różne. Niektóre "dzwony" często pojawiają się nawet w młodości. Już od 20-25 lat często występuje ból kręgosłupa.

Jest to łatwy dyskomfort, który nie zakłóca znacząco zwykłego trybu życia. Objawy zwiększają się jednak z czasem. Co do zasady, zaostrzenie ma miejsce w okresie jesienno-wiosennym.

Wśród innych zjawisk warto zauważyć:

 • silny ból,
 • drętwienie,
 • uczucie "żyłkowania",
 • mrowienie.

Przy tej patologii ból często koncentruje się na jednej lub drugiej nodze. Wraz ze wzrostem dolegliwości w okolicy lędźwiowej nieprzyjemne odczucia tylko się zwiększają.

Na tym etapie bardzo ważne jest, aby odwiedzić lekarza na czas. Jeśli zignorujesz potrzebę wizyty u lekarza, wówczas zjawisko to rozwinie się w inną chorobę. W rezultacie konieczne jest leczenie z przepukliny międzykręgowej.

Z reguły choroba objawia się w postaci bólu:

 • duży palec u nogi;
 • stopa na plecach;
 • powierzchnia biodra części zewnętrznej i wewnętrznej.

Głównym objawem jest uczucie napięcia. Zjawisko to wysuwa się na pierwszy plan. Kolejną ważną manifestacją choroby jest objaw Lasegi. Wyraża się w bólu, który objawia się w okolicy lędźwiowej, gdy kończyna parzysta idzie w górę.

Jeśli ktoś się śmieje lub kaszle, nieprzyjemne objawy tylko się zwiększają. W niektórych przypadkach eksperci odnotowują zaburzenia odruchu kolana.

Nie można samodzielnie zdiagnozować tej patologii. Konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą.

Z reguły wyznacza MRI w okolicy lędźwiowej. Jeśli zostanie zdiagnozowana deformacja położenia dysku, natychmiast rozpocząć leczenie.

Obejrzyj wideo: Reportaż TTM o Maćku Wojciechowskim (1 z 2) (Luty 2020).

Loading...