Jaka jest diagnoza półkolistego wysunięcia i jakie jest rokowanie choroby?

Polutsirkulyarnaya występ dysku - więc diagnoza jest przerażające i niezrozumiałe, co sprawia, że ​​człowiek czuje się niedobrze.

Ale czy to naprawdę przerażające? Co kryje się za tymi słowami?

Co oznacza diagnoza?

Międzykręgowy chrząstki, gdy osoba zachoruje osteochondroza, stopniowo zaczynają się załamać, tracąc swoją elastyczność, a jeśli choroba nie traktuje się w czasie, to następnym krokiem będzie pojawienie się choroby w występ na dysku, ale bez rozerwania pierścienia włóknistego.

Ten stan nazywany jest pregrave lub występem. Występ może być:

 • Jednolite, gdy wybrzuszenie dysku jest rozprowadzane w chrząstce. Takie odkształcenie nazywa się koliste.
 • Nierówny - część tarczy wystaje z obu stron kręgosłupa. Jest to półokrągły występ.

Odmiany deformacji półkolistych

Lokalnego wybrzuszenia chrząstki, w zależności od kierunku, dzieli się na tego rodzaju występy.

Boczne (boczne)

Deformacja dysku następuje po lewej lub prawej stronie kręgosłupa. Ten gatunek jest bardziej prawdopodobne, aby doprowadzić do rozwoju przepuklin, szczególnie w regionie lędźwiowo gdzie kompresji kręgów jest najsilniejsza.

Ale jeśli przestrzegane są zalecenia lekarza, prognozy dla takiego wybrzuszenia są korzystne.

Tylna (grzbietowa)

Wybrzuszenie chrząstki tarczy odbywa się wewnątrz kanału kręgowego, ściskając rdzeń kręgowy i procesy nerwowe, które go opuszczają.

Półokrągły grzbiet grzbietu jest uważany za najbardziej niebezpieczny, ponieważ zaciskanie się rdzenia kręgowego i odchodzące od niego korzenie często prowadzą do zakłócenia funkcji narządów lub kończyn, powodując różne objawy neurologiczne.

Niestety, ten typ patologii na wczesnym etapie można wykryć tylko w trakcie MRI, a terapia zaczyna się nawet w zaniedbanej formie. Zmiany grzbietowe częściej niż inne są poddawane leczeniu operacyjnemu.

Według lokalizacji

Występy w miejscu lokalizacji dzielą się na:

 1. Szyjki macicy. Najniebezpieczniejszy z powodu wąskiego kanału kręgosłupa w tym oddziale i ze względu na fakt, że istnieje wiele ważnych naczyń w szyi, które zasilają mózg.
 2. Thoracic. Gatunek ten jest mniej powszechny niż inne, ponieważ obszar klatki piersiowej jest mniej mobilny i mniej podatny na obciążenia ruchowe.
 3. Lędźwiowy. Ze względu na duże obciążenie kręgów ten typ wypukłości zdiagnozowano u większości pacjentów.

Czy można odzyskać?

Niestety, niszczące zjawiska w tkance chrzęstnej, jeśli powstały, nie mogą zostać przywrócone.

Ci, którzy wierzą w reklamę i płacą dużo pieniędzy za możliwość pełnego wyleczenia, będą rozczarowani rezultatem, otrzymawszy jedynie chwilową ulgę.

Czy naprawdę nie ma nadziei? Nie wszystko jest takie smutne: osteochondroza i jej bardziej zaniedbane formy (występy krążka) nie mogą być w pełni wyleczone, ale możliwe jest zatrzymanie rozwoju choroby na długi czas i częściowe przywrócenie zmienionego patologicznie dysku za pomocą:

 • masaż i fizjoterapia;
 • regularne wykonywanie ćwiczeń medycznych, wybranych przez lekarza;
 • zmiany stylu życia i odrzucenie złych nawyków.

Wydaje się to niewiarygodne, ale rzadko stosuje się terapię lekami o działaniu terapeutycznym, głównie w celu zatrzymania zespołu bólowego.

Prognoza

Wynik choroby we wczesnych stadiach jest korzystny. Jest to możliwe:

 • Spowolnienie lub całkowite zawieszenie deformujących zmian w dysku.
 • Korekta wybrzuszenia podczas sesji masażu. Nie zawsze jest to możliwe, ale "młodszy" i im mniejsze odkształcenie, tym większe prawdopodobieństwo korekty.

Ale podczas prognozowania powinieneś rozważyć:

 • Lokalizacja.Patologie szyjki macicy są mniej podatne na leczenie medyczne i często występują z nimi komplikacje.
 • Kierunek. Boczny występ jest znacznie łatwiejszy w leczeniu i zapobieganiu zabiegom.

Ale jeśli zaniedbane zostanie leczenie na czas, mogą pojawić się półkoliste wypukłości dysków z objawami dyskoidalnego konfliktu, podczas których mogą wystąpić:

 • Silny zespół bólowy, prawie nie nadający się do terapii lekowej.
 • Naruszenie, aż do całkowitej utraty, czułości i funkcji motorycznych.

Czy diagnoza półokrągłego wysunięcia dysku jest okropna? Nie więcej niż jakikolwiek inny, zgłaszanie naruszeń w kręgosłupie.

Nie panikuj, szukaj drogich cudownych lekarstw i szukaj cudownego lekarza. To nie istnieje. Choroby nie można wyleczyć, ale można nauczyć się z nią żyć.