Żelazny sport i rehabilitacja kręgosłupa

Wielu błędnie uważa, że ​​z przepukliną międzykręgową droga do sportu jest zamknięta. Ale to tylko częściowo prawda: nie wszystkie sporty będą katastrofalne dla takiego pacjenta.

Właściwi lekarze wiedzą, że przy odpowiednim podejściu pewien rodzaj aktywności fizycznej może pozytywnie wpłynąć na powrót pacjenta do zdrowia.

Do tej kategorii sportów należą pływanie, aerobik w wodzie, pilates. Ale pojawia się kontrowersyjne pytanie - czy można wejść w sztangę z przepuklinowym kręgosłupem?

Choroby kręgosłupa

Podnoszenie ciężarów samo w sobie jest całkowicie przeciwwskazane w przepuklinach międzykręgowych.

Głównymi elementami są szarpnięcie i pchnięcie pręta, które stanowią gwałtowne i ostre obciążenie dysków kręgowych, co jest surowo zabronione osobom z problemami z kręgosłupem.

Elementy, które są podstawowe w trójboju siłowym (deadlift, squat) są jednoznacznie wykluczone.

Z triathlonu jest jedna wyciskarka, której wykonanie jest możliwe, ale z małą skalą, a nawet lepiej - z pustą szyją.

Jeśli chodzi o kulturystykę, sytuacja tutaj jest znacznie prostsza. Wszelkie ćwiczenia ze sztangą można zastąpić ćwiczeniami z hantlami i symulatorami, nie tracąc przy tym pożądanego efektu. Na przykład:

 1. Pręt oporowy na zboczu z przepukliną dyskową jest surowo zabroniony, ponieważ powoduje przeciążenie trzonu kręgowego z powodu przechyłu z wolnymi ciężarkami. Pręt pręta można z powodzeniem zastąpić pociągnięciem dolnego bloku w pochyleniu na skrzyżowaniu. Podczas wykonywania tego ćwiczenia działają wszystkie te same mięśnie, ale nie ma obciążenia osiowego kręgosłupa, ze względu na napięcie kabla symulatora.
 2. Pochylenia ze sztangą na ramionach z przepukliną są również niepożądane z tego samego powodu - przeciążenia pleców, gdzie konieczne jest utrzymywanie go stale pod napięciem. To ćwiczenie jest cenione w kulturystyce, ponieważ rozwija wytrzymałość regionu lędźwiowego, a to daje przewagę w ilości ćwiczeń. Odpowiednim pochylonym nachyleniem jest przeprost. Ze względu na stałe nogi i ruchy podnoszenia ciała, oprócz talii, rozwijają się także prostowniki, które stabilizują kręgosłup.
 3. Oprócz przysiadów ze sztangą istnieje wiele symulatorów do pompowania nóg. Jeśli przysiady są podstawowym ćwiczeniem, użycie jednego symulatora nie pomoże. Konieczne jest tutaj rozmieszczenie kilku rodzajów symulatorów, w których ładowane są różne mięśnie nóg.

Praktyka pokazuje, że leczenie przepukliny sztangą jest wykluczone, ponieważ cała lista dozwolonych ćwiczeń z wolnymi ciężarkami jest zminimalizowana.

Ale nikt nie anulował indywidualnych programów treningowych, które wzmocnią dyski kręgosłupa. I w tym przypadku "podnoszenie ciężarów" rozwija się w "gimnastykę sportową" w celu rehabilitacji pleców.

Ważne funkcje i ćwiczenia są dostępne

Istnieje wiele programów szkoleniowych służących profilaktyce i leczeniu urazów kręgosłupa, które, jeśli będą prawidłowo i regularnie wykonywane, będą miały pozytywny wpływ na odbudowę kręgosłupa.

Aby zwiększyć napięcie mięśni kręgosłupa i wzmocnić kręgosłup, rehabilitolodzy radzą wykonywać takie ruchy:

 1. Ciągnięcie za pasek jest uniwersalnym ćwiczeniem dla głównych grup mięśni, w tym dla mięśni pleców.
 2. Wyciskanie ławek z pustą szyją. Jedno z nielicznych ćwiczeń, kiedy możesz zaatakować pręt z przepukliną międzykręgową. Pracuje skrzynia i cały górny obwód ramienia, chwytając sekcję grzbietową. Tutaj ciężkie ciężary są zredukowane do minimum. Wykluczone są takie sztuczki jak "most" lub "wskazujące stopy".
 3. Podnoszenie nóg w pozycji leżącej dla mięśni prasy. Oprócz mięśni prasy, zginacze i prostowniki są również zawarte w pracy.
 4. Trakcja górnego bloku doskonale rozładowuje i rozszerza kręgi. Obciążenie leży na górnej części obręczy barkowej.

Postępując zgodnie ze wszystkimi powyższymi, możemy stwierdzić, że: uraz pleców nie jest powodem do odmowy uprawiania sportu żelaznego.

Dla wielu sportowców to nie tylko sport, ale całe życie. Konieczne jest przestrzeganie prostych zasad:

 • Program treningowy i proces treningowy muszą być nadzorowane przez lekarza sportowego lub rehabilitanta.
 • Trening można rozpocząć dopiero po zniknięciu ostrego bólu pleców.
 • Przed treningiem musisz odpowiednio rozgrzać.
 • Obciążenie dolnej części pleców powinno wzrosnąć ze względu na jego przywrócenie; Nie możesz nadużywać skal.
 • Pełna izolacja podczas treningu od obciążeń osiowych do kręgów.

Jeśli zasady te zostaną zachowane, lekcje przyniosą korzyści i przyspieszą regenerację organizmu.

Obejrzyj wideo: Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego (Wrzesień 2019).