Dlaczego występuje drętwienie przepukliny kręgosłupa i jak się ją leczy

Czy nogi i stopy tracą na wadze po długim siedzeniu w jednej pozycji? Dzieje się tak w wielu przypadkach i można je łatwo wyeliminować poprzez pocieranie mięśni i stóp łydek. A jeśli często pojawia się dyskomfort?

W takim przypadku należy udać się do lekarza, ponieważ często drętwienie nóg występuje w przepuklinach kręgosłupa w talii. Ale czym jest przepuklina odcinka lędźwiowego i jak usunąć drętwienie spowodowane przez to?

Co to jest przepuklina kręgosłupa?

Wypukłe wypustki pojawiają się stopniowo. Warunkowo ten proces można podzielić na 3 etapy:

 • Zmiany osteochondrozy w tkance chrzęstnej, gdy krążki międzykręgowe stają się cieńsze i zdeformowane.
 • Dysk międzykręgowy wystaje, ale włóknisty pierścień pozostaje nienaruszony - ten stan nazywany jest pregrave, czyli występem.
 • Włóknisty pierścień jest złamany, następuje przemieszczenie jądra rzecznego - właściwie przepuklina.

Samo rozpoznanie przepukliny jest niemożliwe, ponieważ wszystkie trzy etapy towarzyszą prawie identycznym objawom:

 • Częste bóle w obszarze dotkniętego kręgosłupa, które występują, gdy poruszasz się gwałtownie po ustawieniu się w pozycji statycznej.
 • Ograniczenie mobilności z powodu przeciążenia mięśni grzbietowych.
 • Drętwienie kończyn dolnych.

Aby wyjaśnić diagnozę należy wykonać zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa, w razie potrzeby poddać się dodatkowemu badaniu lekarskiemu.

Powód nieprzyjemnych wrażeń

Najczęściej przepuklina tkanki chrzęstnej jest przyczyną drętwienia kończyn dolnych. Co do zasady patologiczne zaburzenia wrażliwości powstają z dwóch powodów:

 • Wypukła część krążka międzykręgowego perforuje pobliskie korzenie nerwu, powodując w ten sposób zaburzenia czuciowe, którym często towarzyszy zespół bólu lub odczucia "gęsiej skórki" w skórze. Takie naruszenia występują u większości pacjentów.
 • Przepuklinowy występ, drażniący pobliskie procesy nerwowe, powoduje skurcze mięśni (częściej mięśnie stóp lub mięśni łydek). Ten mechanizm, oprócz drętwienia i nieprzyjemnego mrowienia, może powodować skurcze nóg.

Niestety, samodzielne pozbycie się tych objawów jest niemożliwe, wymaga to długiego leczenia pod nadzorem lekarza.

Funkcje procedur leczenia

Jeśli chodzi o większość chorób kręgowych, leczenie przepuklin odbywa się na dwa sposoby:

 1. Konserwatywne (głównie metody nielekowe).
 2. Działający (przez wycięcie patologicznej wypukłej chrząstki, jeśli leczenie zachowawcze było nieskuteczne).

Metody konserwatywne

Większość środków terapeutycznych mających na celu przywrócenie wrażliwości spowodowanej przepukliną przepuklinową jest nielekowa. Do metod, które pozwalają na wyeliminowanie lub zmniejszenie stopnia żłobienia, można powiązać:

 • Terapia manualna i masaż, które mają na celu zastosowanie różnych sposobów oddziaływania na rdzeń kręgowy w celu rozciągnięcia mięśni i więzadeł oraz zwiększenia przestrzeni między kręgami. Pozwoli to na nieznaczne zmniejszenie wypukłości i zmniejszenie stopnia ucisku nerwu.
 • Gimnastyka lecznicza, która pomaga zwiększyć ruchliwość kręgów i elastyczność mięśni. Kompleks ćwiczeń dobierany jest indywidualnie.
 • Zmiany stylu życia - eliminacja traumatycznych czynników międzykręgowych, odrzucenie złych nawyków, dieta.

Leczenie farmakologiczne stosuje się tylko w przypadku występowania zespołu bólowego.

Leczenie operacyjne

Kiedy konserwatywne procedury medyczne są nieskuteczne, pacjentowi oferuje się operację z oczekiwaniem, że po usunięciu przepukliny kręgowej ustąpi odrętwienie stopy, czułość powróci do normy.

Bardzo często pacjenci wierzą w cud i pomimo ostrzeżenia, że ​​po operacji trwa długi okres rehabilitacji, są rozczarowani po kilku miesiącach. Często rozczarowanie spowodowane jest faktem, że:

 • Odrętwienie stopy po operacji usunięcia przepukliny nie minęło.
 • Wystąpiły dodatkowe upośledzenia wrażliwości (pośladki, uda, mięśnie łydek stają się odrętwiałe).

Ale nie spiesz się i czekaj na magiczne lekarstwo. Odzyskiwanie, podczas którego mogą wystąpić takie nieprzyjemne odczucia, jak odrętwienie pośladków po zabiegach chirurgicznych i innych podobnych zaburzeniach, zajmuje dużo czasu, trwa od dwóch do trzech miesięcy do roku.

Na czas trwania rehabilitacji wpływają:

 • siła ściskania korzenia nerwu,
 • czas trwania ruchu.

Im więcej tych wskaźników, tym dłuższy będzie okres rehabilitacji, mający na celu przywrócenie częściowo utraconych funkcji procesu nerwowego.

Trochę samopomocy

Zdarza się, że gdy nogi zaczynają drętwieć, a skurcze zaczynają się, nie ma możliwości skonsultowania się z lekarzem. W tym przypadku, aby usunąć bolesne objawy, możesz użyć:

 • Raziranie maści, które mają działanie znieczulające i rozgrzewające (Naiz, Diclofenac, Finalgon).
 • Stosowanie dowolnego tynku ortopedycznego (największy efekt plastrów podaje się, gdy stan patologiczny jest spowodowany przez miospazm, któremu często towarzyszą bolesne skurcze).

Ale nawet jeśli przez jakiś czas udało ci się pozbyć drętwienia i ataków, nie powinieneś odkładać wizyty u lekarza, w końcu udało się wyeliminować konsekwencje, a nie powód. Rozpoczęte formy choroby mogą prowadzić do długotrwałej niepełnosprawności lub niepełnosprawności.

Obejrzyj wideo: Uszkodzenie kręgów szyjnych / Uraz kręgosłupa szyjnego - Objawy i leczenie? (Luty 2020).

Loading...