Właściwości i leczenie rozproszonych występów różnych gatunków

Protruzja jest patologią krążka międzykręgowego, gdy jej galaretowate jądro wykracza poza kręgosłup. Równocześnie integralność włóknistej błony nie została jeszcze naruszona, w przeciwnym razie jest to przepuklina.

Tkanka chrzęstna podlega zmianom patologicznym, co do zasady, przy zwyrodnieniu kręgosłupa (osteochondroza), a występy dysku mogą objawiać się inaczej w różnych częściach kręgosłupa. Opiszemy, czym jest rozproszony występ.

Szyja i talia: obszary niebezpieczne

Struktura żebra i piersi dobrze trzyma kręgi w okolicy klatki piersiowej, więc patologia pojawia się w bardziej ruchliwych lub bardziej "obciążonych" obszarach kręgosłupa.

Zwykle rozproszone występy dysku odnotowano w okolicy lędźwiowej (3-5 mm), rzadziej - w szyi (1-2 mm).

Są chwile, kiedy proces zachodzi bez objawów, ale na ogół, występ, który wystaje do światła kanału kręgowego, podrażnia jego nerwy, może utrudniać krążenie krwi.

Objawy z szyi to:

 • ból w głowie i szyi;
 • nieprzyjemne odczucia w obręczy barkowej i dłoniach, w tym drętwienie;
 • ogólne osłabienie, mała zdolność do pracy.

Od strony talii:

 • bóle, które dają pośladkom i nogom;
 • skurcze mięśni;
 • trudności w poruszaniu kończynami dolnymi w dolnej części pleców;
 • zaburzenie wrażliwości, pieczenie, "mrowienie", drętwienie.

Odmiany i objawy patologii

Objawy czasami są wyrażane nierównomiernie, niektóre z nich mogą być nieobecne - wszystko zależy od tego, w jaki sposób iw jakim kierunku następuje wypadnięcie dysku.

Wypadanie nazywany jest rozproszony, jeśli dysk jest niszczone przez 25% lub 50% i nierówna za granicy trzonów kręgowych.

Jeśli wypukłość jest skierowana do tyłu, mówią o tylnej lub grzbietowej wypukłości. Jeżeli jądra miażdżystego porusza się dokładnie w środku, jest kierowany do prześwitu kanału kręgowego do części środkowej rdzenia kręgowego - mediana występu.

W wyniku schorzeń degeneracyjnych (głównie siedzący tryb życia, a dopiero potem - agresywne czynniki zewnętrzne) często tworzone rozproszone wypadnięcie między czwartym i piątym kręgów i na przejściu do pierwszego krzyżowego - L4-L5-S1.

Kiedy korzeń nerwu jest uszkodzony w czwartym i piątym kręgu lędźwiowym, pojawiają się następujące objawy:

 • ból w nodze;
 • napromieniowanie bólu w udzie iw dużym palcu.

Gdy problem jest zlokalizowany na poziomie L5-S1, istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się "syndromu ogona konia" (tzw. Wiązka nerwów), gdy zaburzona jest wrażliwość pośladków i kończyn dolnych.

Jeżeli "kucyk" doświadcza znacznej kompresji, a tło tworzy znaczące zapalenie otaczających tkanek, - rozwija się paraliż nóg.

Ale w początkowym stadium wypadania zespół bólowy powstaje nie przez ucisk nerwów, ale przez skurcz mięśni, na co wskazuje nieznaczny ból w dolnej części pleców.

Rozproszony występ w okolicy środkowo-lędźwiowej, na poziomie dysku L3-L4, występuje zwykle w 5% całkowitej liczby występów lędźwiowych i jest najczęściej łączony z uszkodzeniami w miejscu L4-L5. Jest to manifestowane w następujący sposób:

 • ból w okolicy pośladka;
 • tkliwość, mrowienie i drętwienie na przednich i wewnętrznych stronach uda i podudzia;
 • zmiany w odruchu kolana;
 • objaw Lasega - bolesny zespół w dolnej części pleców, który pojawia się podczas podnoszenia prostej nogi z pozycji leżącej.

Leczenie opisanej patologii jest zawsze objawowe. Najważniejsze jest, aby zapobiec rozerwaniu włóknistego pierścienia i powstaniu przepukliny.W terapii stosowane są leki (tabletki, zastrzyki, maści), masaż, terapia ruchowa.

Kompleksowe leczenie wzmacnia mięśnie, poprawia metabolizm, aw konsekwencji żywienie kręgosłupa, czyni go bardziej elastycznym.

Jeśli chodzi o ćwiczenia, muszą one być wykonywane stale, aby uniknąć hipodynamii - to zapobiegnie rozwojowi powikłań.

Obejrzyj wideo: Esoteric Agenda - Best Quality with Subtitles in 13 Languages (Luty 2020).

Loading...