Operacje z przepukliną udową

Przepukliny są nazywane stanem patologicznym w ciele, gdy narządy wewnętrzne wystają na zewnątrz. Nie oznacza to, że wystają spod koszuli lub sukienki w sensie dosłownym. Występ występuje poprzez anatomiczny otwór (przepuklina, która może być wrodzona i nabyta) w podskórnej warstwie tłuszczu. Na powierzchni skóry występ jest zwizualizowany jako obrzęk.

Koncepcja przepukliny obejmuje kilka elementów:

 1. Pierwszym z nich jest zawartość przepuklinowa. Mogą one należeć do jelit (na przykład, jelicie lub pętli omentum), macicy, pęcherza moczowego.
 2. Po drugie: zawartość jest w worku przepuklinowym. Worek składa się z otrzewnej i błony.
 3. Trzeci to przepuklina, przez którą wycisza się zawartość przepuklinową.

Czynniki, które prowokują taki występ to:

 • Słabość ściany brzucha. Brzusznych włókien mięśniowych stracić elastyczność i staje się cieńsza pod wpływem różnych procesów: ciąży, urazy, choroby uprzednio przełożona.
 • Naruszenie ciśnienia w jamie brzusznej. Naruszenie tego przyczynia się do przewlekłych chorób, stylu życia, czynniki środowiskowe (podnoszenia wagi, długotrwałe śmiech lub płacz, zwłaszcza u dzieci).

Klasyfikacje przepuklin są różne i zależą od wielu przyczyn:

 • pochodzenie;
 • lokalizacja;
 • prądy;
 • metody leczenia.

To ważne. Nie mylić przepukliny udowej i pachwinowej! Lokalizacja przepukliny udowej jest poniżej więzadła pachwinowego. Lokalizacja przepukliny pachwinowej jest większa niż więzadła pachwinowego.

Prawdopodobieństwo wystąpienia przepukliny udowej nie jest wysokie. Częściej występuje przepuklina wizualnie małych rozmiarów u dzieci i kobiet (po 45 latach).

Bramkowanych przepuklina udowa jest trójkąt udowej, który jest zdefiniowany przez firmę Sartorius (przód), mięśnie adductor longus (wewnątrz) a więzadłem pachwinowym (u góry). Mięśni warstwy na powierzchni trójkąta rozwinęła się słaby i ma duże gabaryty, co jest decydującym czynnikiem w rozwoju przepuklina udowa.

Do rozwoju przepukliny udowej dochodzi:

 • wrodzona patologia (osłabienie ściany brzucha przenoszone jest z rodziców na dzieci);
 • konstytucja (częściej występuje u osób z nadmierną masą ciała);
 • obecność urazu ściany brzucha w wywiadzie;
 • zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej;
 • napięcie mięśni (na przykład przy podnoszeniu ciężarów).

Przepuklina jest dobrze przystosowana do leczenia chirurgicznego, a wraz z terminową diagnozą, rokowanie choroby jest bardzo korzystne. Warto jednak zauważyć, że operacje z przepuklinami udowymi nie są proste. Wymagają dobrej wiedzy z zakresu anatomii topograficznej i chirurgii.

Ważne jest przygotowanie przedoperacyjne pacjenta. Jeżeli pacjent jest otyły, potrzebuje ćwiczenia i zrównoważonej diety w celu zmniejszenia ciśnienia w jamie brzusznej.

Dostęp do przepuklinowego podczas chirurgii (naprawa przepukliny) mogą być różne, a to było kryterium klasyfikacji leczenia chirurgicznego.

Tryb udowy

Dostęp do kanału udowego poprzez zewnętrzny otwór tego kanału jest wykorzystywany.

Korzyści

 • minimalny czas trwania operacji;
 • niski uraz podczas zabiegu;
 • krótki okres rehabilitacji.

Wady: prawdopodobieństwo nawrotu

Metoda opracowana przez Bassini. Najpopularniejsza metoda chirurgii dostępu kości udowej, uznawana przez wszystkich chirurgów. W zależności od wskazań wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym. nacięcie skóry wykonane równolegle do więzadłem pachwinowym zwykle przez który worek przepukliny jest otwarty.

pętli jelita i uszczelkę (jeśli uszczelki na uszkodzenia, to odbywa się resekcji) zmniejsza się z powrotem do jamy brzusznej. Jeśli występują trudności z korektą, więzadło lakunarne jest odcinane w celu rozszerzenia dostępu.Worek przepuklinowy wycina się wzdłuż szyi worka.

Następny etap operacji jest plastyczny: przepuklinowe bramy są eliminowane poprzez zszycie więzadeł zrazowych i pachwinowych.

W trybie kości udowej stosowane są różne techniki chirurgii plastycznej przepuklin: wyżej wymienione (więzadło więzadła), zgarnianie płatka ze skóry lub obszar rozcięgna mięśni.

Metoda inguinalna

Obecnie jest to najbardziej konkurencyjna metoda chirurgicznego leczenia przepuklin udowych.

Zalety:

 • wysokie podwiązanie worka przepuklinowego, po którym następuje wycięcie;
 • wzmocnienie kanału udowego jednocześnie z kanałem pachwinowym.

Ze względu na te zalety w połączeniu z radykalnością operacji, metoda pozwala uniknąć nawrotów w okresie pooperacyjnym.

Wady:

 • traumatyzm i czas trwania operacji, prawdopodobieństwo zmniejszenia tonu kanału pachwinowego.

Operacja nie jest wskazana dla osób starszych i osłabionych pacjentów.

Dostęp do kanału udowej tego sposobu przeprowadza się przez pachwinowego (poprzez przednie i tylne ściany). Dzięki temu szyjka worka przepuklinowego jest dostępna do wycięcia w optymalnym miejscu.

W operacji radykalnej dostęp do pachwin jest główną metodą chirurgiczną. Możliwe jako miejscowe znieczulenie i znieczulenie ogólne (zgodnie ze wskazaniami). Technika jest podobna do operacji przepukliny pachwinowej - kanał pachwinowy otwiera się z dalszym dostępem do kanału udowego.

Modyfikacje operacji mogą być różne: od techniki dostępu do pierścienia kości udowej, od materiałów i technik plastyki kanału udowego. Ostatnio ta metoda wykorzystuje plastykę kanału udowego z przeszczepami. Zastosowanym materiałem jest twarda dura mater (allogeniczna).

Delikatne operacje

Lekarstwo nie ustępuje, a ostatnio laparoskopowe metody leczenia są szeroko stosowane w klasycznej interwencji chirurgicznej w przepuklinie udowej. W rzeczywistości jest to ta sama operacja z różnymi dostępami (udowymi, pachwinowymi), tylko niewielkimi urazami, z minimalizacją bólu pooperacyjnego i rozwojem nawrotów.

Interwencja operacyjna jest dokonywana poprzez małe przebicie za pomocą specjalnych instrumentów i technik.

Rodzaje chirurgii plastycznej przepukliny

Kanał udowy jest możliwy na dwa sposoby.

Tworzywa sztuczne z własnymi tkankami organizmu

Ta metoda nazywana jest metodą napięcia. Odkształcenie kanału jest eliminowane za pomocą chirurgicznego dostępu i zwykłego szwu pobliskich tkanek ciała za pomocą specjalnej nici chirurgicznej.

Chirurgia plastyczna z endoprotezą

W przypadku "płata" wady kanału udowego stosuje się implanty i protezy (siatka syntetyczna). Używany do dostępu pachwinowego (zarówno tradycyjnego chirurgicznie, jak i laparoskopowego), jest przymocowany od wewnątrz kanału udowego. W kształcie implanty przypominają zwykły klerykalny przycisk, którego ostry koniec umieszcza się w świetle przepuklinowych drzwi, a podstawa pokrywa zewnętrzne krawędzie kanału udowego. Zaletą tego rodzaju plastiku jest brak powikłań i skurczów tkanek ciała.

Uraz przepukliny udowej

Naruszenie, jako powikłanie przepukliny udowej, występuje dość często. Jest to bardzo niebezpieczne i niestety często zdiagnozowane na późniejszych etapach (zarówno ze względu na nieostrożność lekarza podczas badania, jak i pacjenta, który nie zwracał uwagi na alarmujące objawy w czasie). Naruszenie przepukliny udowej jest najczęstsze u kobiet w wieku powyżej 50 lat.

Istnieją 3 okresy dotyczące naruszenia przepukliny udowej:

 1. Pierwszy etap charakteryzuje się rozwojem martwicy tkanki pętli jelitowej, ale nie obserwuje się odurzenia i nie obserwuje się negatywnych zmian w stanie ogólnym, które są zwykle spowodowane przez niedrożność jelit. Ten okres przypada w 2 godziny po naruszeniu.
 2. W drugim etapie martwica tkanki pętli jelitowej rozpoczyna się w worku przepuklinowym lub na zewnątrz. Atrybuty niedrożności jelitowej, ale nie ma silnego zatrucia i oczywistych objawów zapalenia otrzewnej (rozwija się 2-8 godzin po naruszeniu).
 3. Trzeci okres charakteryzuje się oczywistymi objawami zapalenia otrzewnej z elementami ciężkiego zatrucia. Objawy te występują po 8-10 godzinach.

Interwencja chirurgiczna w pierwszym etapie przeprowadzana jest z reguły w znieczuleniu miejscowym. Operację stawu biodrowego wykonuje się u starszych pacjentów z chorobami współistniejącymi. W innych przypadkach preferowana jest metoda pachwinowa. Jeśli przepuklina jest duża, możliwe są komplikacje po dostosowaniu pętli jelitowych i analizie żywotności, operacja wykonywana jest metodą pachwinową.Metoda udowa jest bardziej długotrwała i obarczona powikłaniami w postaci urazów.

Trzeba pamiętać! Leczenie przepukliny udowej i jej powikłań jest czysto chirurgiczne, w warunkach szpitalnych. Nie próbuj traktować tej patologii za pomocą różnych środków ludowej i porady "z Internetu". Adres do ekspertów i być zdrowym.

Obejrzyj wideo: Operacja przepukliny pachwinowej metoda lichtensteina (Wrzesień 2019).

Loading...