Jaka jest diagnoza "wielu przepuklin kręgosłupa"

Aby wyjaśnić przyczyny bólu pleców, lekarz może skierować pacjenta do rezonansu magnetycznego. Często po tym, przy rozszyfrowywaniu osoba może zobaczyć frazę - liczne przepukliny kręgosłupa.

Nie musisz się od razu wystraszyć. Lepiej jest poprosić lekarza o bardziej szczegółowe informacje.

Co to jest?

Po raz pierwszy tę chorobę opisał niemiecki naukowiec Christian Shmorl. Od tego czasu drugą nazwą choroby jest wielokrotna przepuklina Schmorl.

Takie wyrażenie jest stanem, w którym tkanki chrząstki są wtłaczane w tkankę kostną kręgosłupa. Daje to dyskomfort i ból.

Z reguły przechwytują kilka różnych działów naraz, rozciągając się na całą długość kręgosłupa.

Przyczyny patologii

Istnieje kilka powodów pojawienia się choroby:

 • Głównym powodem jest czynnik dziedziczny. Jeśli rodzice, babcie, dziadkowie zostali zdiagnozowani z taką dolegliwością, najprawdopodobniej dziecko również zostanie znalezione.
 • Urazy. Powodują one, że kręgosłup słabnie, aby wytrzymać różne obciążenia staje się trudniejsze. Rezultatem jest penetracja tkanki kostnej przez chrząstkę.
 • Choroba taka jak osteochondroza jest częstą przyczyną wielu przepuklin.

Ponadto niedobór witamin, silny stres kręgosłupa, wady wrodzone kręgów, słabe ukrwienie mogą wywołać chorobę.

Symptomatologia

Początkowo choroba nie objawia się żadnymi oznakami. Stopniowo może pojawić się ból o różnej intensywności.

Z wieloma przepuklinami Schmorla w odcinku piersiowym kręgosłupa trudno jest podnieść ręce, wziąć głęboki oddech, skręcić, poczuć duszność, kołatanie serca, ból pleców z dużym obciążeniem.

Z problemem w okolicy lędźwiowej pacjent odczuwa napięcie.

Podejścia diagnostyczne

Rozpoznanie choroby opiera się na:

 • kontrola wzrokowa;
 • ankieta dotycząca subiektywnych odczuć i stylu życia (czy były urazy, jakiego rodzaju praca);
 • badania za pomocą promieniowania rentgenowskiego, urządzenia MRI;
 • wyniki innych specjalistów.

Ze względu na brak poważnych objawów chorobę stwierdza się z reguły tylko w badaniach profilaktycznych.

Jak to jest traktowane

Leczenie choroby zależy od stadium, na którym się znajduje.

Gdy używany jest niezainfekowany warunek:

 • Produkty lecznicze do usuwania bólu. Mogą je wyznaczać wyłącznie specjalista ds. Wyników diagnostycznych. Samoleczenie w tym przypadku jest niedopuszczalne. Często lekarze przepisują nie tylko tabletki, ale i zastrzyki. Mają szybsze działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
 • Procedury fizjoterapeutyczne. Masaż ma korzystny wpływ na całe ciało. Najważniejsze jest, aby podnieść doświadczonego mistrza, który nie boli, ale, przeciwnie, pomaga. Kręgosłup ma bardzo dobry wpływ na pływanie. Ten sport pomaga go wzmocnić, a także rozluźnić napięcie mięśniowe. Błoto lecznicze i akupunktura, z właściwym podejściem, pomogą kręgowi szybciej odzyskać przytomność i uwolnią człowieka od stanu zapalnego. Ponadto specjaliści dość często przepisują gimnastykę leczniczą.
 • Przebieg leczenia w specjalistycznym sanatorium. Nie od razu odmawiaj - personel w tych instytucjach jest dość doświadczony i może pomóc pacjentowi w wyzdrowieniu.

Jeśli te metody leczenia nie przynoszą żadnego efektu, a choroba postępuje dalej, wówczas możliwe jest zastosowanie metody chirurgicznej w celu rozwiązania problemu.Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym w specjalistycznym oddziale.

Istnieją przepisy na stosowanie różnych środków ludowej, aby pozbyć się tej choroby.

Jednak zawsze warto pamiętać, że przed użyciem jakiejkolwiek nowej metody należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Zapobieganie

Wielu pacjentów jest zainteresowanych tym, jak żyć z wieloma przepuklinami międzykręgowymi. Choroba rozwija się dość wolno, jednak z tą diagnozą należy przestrzegać pewnych środków ostrożności.

Kręgosłup staje się bardziej podatny na różne urazy, dlatego konieczne jest wykluczenie ciężkiej aktywności fizycznej, sportu, w tym skoków. Ponadto musisz okresowo odwiedzać lekarza, przeprowadzać ankiety.

Środki zapobiegawcze są następujące:

 • mięśnie pleców muszą być stale wzmacniane, najlepszym sposobem jest pływanie;
 • przestrzeganie prawidłowej diety i pełnowartościowej diety;
 • Konieczne jest monitorowanie metabolizmu, aby przyjmować kompleksy witamin na czas, aby wzmocnić tkankę kostną;
 • rodzice muszą uważnie monitorować stan posiadania dzieci.

Przestrzegając tych zasad, można uniknąć wystąpienia choroby. A jeśli diagnoza jest nadal ustalona, ​​to nie panikuj i dowiedz się od swojego lekarza, co to jest wielokrotna przepuklina Schmorl i poradzisz sobie z likwidacją problemu.