Przepuklina udowa u mężczyzn

Przepuklina udowa u mężczyzn jest rzadkim zjawiskiem. Rozwija się w wyniku wyjścia z jelita i dużej sieci przez kanał udowy za przednią ścianą brzucha.

Rozpoznanie tej choroby jest skomplikowane podobieństwem do objawów zapalenia węzłów chłonnych i przepuklin pachwinowych, żylaków żyły udowej.

Jest taka forma przepukliny ze względu na gwałtowny wzrost lub stałego ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, przyczyny, które może być

 • fizyczne przeciążenie - ciężka praca fizyczna, podnoszenie towarów;
 • upośledzenie czynności jelit - zaparcie;
 • wytężanie;
 • stagnacja moczu z powodu gruczolaka prostaty;
 • przedłużony uporczywy kaszel.

Objawy

Zdjęcie: struktura przepuklin pachwinowych

Z anatomicznego punktu widzenia udowej przepukliny - małym występem w przetłoczenie udowej, pachwinowego, które mogą znaleźć się w jednym lub w obu bokach (lub jednostronne lub dwustronne lokalizacjach). Początkowo pacjent skarżył wystąpienia dyskomfortu w jamie brzusznej, które są pogłębiane przez każdego wysiłku fizycznego (nawet chodzenie), oraz zmiany w pogodzie.

Podczas wykonywania dużego obciążenia występują bicie szwów, co nie powoduje szczególnych obaw. Następnie, te odczucia stopniowo wzmacniany i przeszkadzać w ruchu i na granicy między pachwinowy i udowej rejon występuje przepuklinowego półkolisty występ. Jest nieobecny w spoczynku i zwiększa się wraz z wysiłkiem, kaszlem.

Jeśli nie jest to nowoczesny konsultować choroby chirurg toku: przepuklina powiększa, a nie zmniejszyć, mogą być zmniejszone i dochodzi do stanu zapalnego. Na tej podstawie są:

 • Wymienne (worki przepuklinowe powracają do jamy brzusznej);
 • Nieodwracalne (częściowo lub wcale nieodłączne);
 • Ograniczone (nagłe uciskanie zawartości przepuklinowego worka przepuklinowego) przepuklina.

W zależności od stadium powstawania, przepukliny są rozróżniane:

 • początkowy worek przepuklinowy znajduje się wewnątrz wewnętrznego pierścienia udowego. Objawy kliniczne są praktycznie nieobecne i możliwe jest ustalenie choroby tylko w przypadku naruszenia przepukliny;
 • niekompletny (kanał) - przepuklinowy występ znajduje się w kanale udowym;
 • kompletny - przepuklina całkowicie opuszcza kanał udowy do tkanki podskórnej uda lub moszny.

Przepuklina udowa może być skomplikowana w wyniku zapalenia, naruszenia, koprostacji i obrzęku kończyny dolnej. Zapalenie może być surowicze i ropne. Jest to związane z rozwojem zapalenia narządów włączonych do worka przepuklinowego -. Małe pętli jelitowej, sieci większej, okrężnicy, pęcherza moczowego, jąder i okrężnicy, itd kompresji może prowadzić do stagnacji kału, zwany coprostasia.

Zdjęcie: poszarpana torba

W zależności od tego, na który narząd ma wpływ charakterystyczne objawy kliniczne. Na przykład, jeżeli naruszenie jelita - jest ból brzucha, zaparcia i wzdęcia, niedrożność rozwija.

W wyniku zmiany charakteru bólu (to dostaje skurcze), pojawia się pierwszy singiel odruch wymiotny, a następnie powtórzone z zawartością żołądka i kału zapachu. To powikłanie jest bardzo niebezpieczne, ponieważ towarzyszy mu martwica tkanek i zatrucie, które prowadzi do śmierci pacjenta.

Upośledzony pęcherz wywoła opóźnienie lub przyspieszenie, bolesne oddawanie moczu i pojawienie się nieczystości krwi w moczu.

Podczas kompresji tętnicy udowej i żyły udowej pacjent skarży się na uczucie drętwienia, pełzania i obrzęku nóg.

Leczenie

Nie stosuje się konserwatywnych metod leczenia przepukliny udowej. Wykrywanie przypadków tej choroby obejmuje operację (hernioplastykę), która obejmuje:

 1. Autopsja worka przepuklinowego.
 2. Przegląd zawartości.
 3. Usunięcie epiploonu zmodyfikowanego w wyniku zapalenia. Przy skomplikowanym naruszeniu przepukliny udowej usuwa się miejsce jelita.
 4. Kierunek zawartości worka przepuklinowego z powrotem do jamy brzusznej.
 5. Bandażowanie i wycięcie worka przepuklinowego.
 6. Autoplastyka bramek przepuklinowych (tkanki własne pacjenta) lub plastiku za pomocą syntetycznych (polimerowych) siatek.

Przy niepowikłanej przepuklinie rokowanie i okres rehabilitacji są korzystne.

Środki zapobiegania przepuklinowi udowemu to:

 1. Wzmacnianie mięśni przedniej ściany brzusznej, tj. rozwój mięśni prasy.
 2. Ograniczenie aktywności fizycznej - zmniejszenie maksymalnej masy podniesionego ładunku, prawidłowa dystrybucja ładunku na całym ciele.
 3. Kontroluj własną wagę, właściwe odżywianie.
 4. Terminowe leczenie chorób jamy brzusznej i płuc.

Obejrzyj wideo: Leczenie nawrotowych przepuklin pachwinowych TChP 2017